Mobilemenu
Profile

Kışın Bisiklete Binmek İsteyenlere Tavsiyeler

Birçok bisiklet tutkunu kışın ilk kar tanesini görünce bisikletlerini asıp evlerine kapanır. Oysaki bisiklet sürmeye alışmış bir vücut soğuk havada bisiklet sürünce çok daha dinç olur. Soğuk havada bisiklet üstünde bünye de oksijen kullanımını çok daha verimli hale getiriyor. O yüzden, kışın da bisiklete binmekten vazgeçmeyin! Tabii önlemleri aldıktan sonra…

Turdan sonra hemen duş alın

Elbette “vazgeçmeyin” dedikten sonra “önlem almayı da unutmayın” dememiz gerekiyor. Dışarıdan gelen soğuğu kat kat giyinerek refüze edebilirsiniz. Yolculuk ilerledikçe ve çok terledikçe katman katman üstünüzü çıkartabilirsiniz de. Merak etmeyin vücudunuz ne yapılması gerektiği ile ilgili tüm kararları kendisi veriyor ve yeniden bir üşüme hissettiğinizde tekrar birkaç katman giyinebilirsiniz. En büyük tavsiye ise kış bisiklet turunun ardından hemen bir duş almanız. Vücudunuzun ne kadar dirençli olduğunu ve nefes alış veriş şeklinizin bile nasıl değiştiğini göreceksiniz.

Yeni bir bisiklet satın almayın

Özel olarak geliştirilen kış bisikletleri olsa da ülkemizde kışlar çok ağır geçmediği için boşa masrafa girmenize gerek yok. Sadece bisikletinize iyi bir bakım yaptırıp özellikle jantlarını daha güçlü hale getirebilirsiniz. Elbette eğer dağ bisikleti yapacağım derseniz ayrıca bir dağ bisikleti almanız şart.

Her sürüşten bisikletinizi çamurdan arındırın

Belki de kışın bisikletinizi en çok yıpratacak olan şey çamurdur. Tüm bisikletiniz kir ve çamur içinde kalınca belirli bir süre sonra sorunlar yaşayabilirsiniz. Pedallardan diğer noktalara kadar sürekli bir yavaşlama hatta korozyona sebep olabilir. O yüzden kışın attığınız bir turun ardından yapmanız gereken ilk şey bisikletinizi yıkamak olacaktır.

Bir ekiple yola çıkın

Birçok şeyde olduğu gibi yolculukta da alacağınız keyif paylaştıkça artacaktır. Zorlu kış koşullarında sizi motive edecek, birlikte bu işe giriştiğiniz diğer bisiklet tutkunu arkadaşlarınız moralinizi artıracaktır. Yapılan araştırmalar da yalnızken kat edilen mesafe ile topluca çıkılan bir bisiklet turu arasında mesafe farkı olduğunu söylüyor. Yalnız çıkınca bir yerden sonra sıkılma riski de olabiliyor.

Diğer spor ekipmanlarını kullanmaktan çekinmeyin

Kışları bisiklet sürerken kask ya da eldiven kullanımı daha da dikkat edilmesi gereken durumlar oluyor. Bu noktada hiç çekinmeden bilhassa kış sporlarında sıkça kullanılan ekipmanlara başvurabilirsiniz. Örneğin bir kayakçının taktığı kask emin olun sizi bisiklet üstünde daha sıcak tutacaktır ya da bir snowboardcunun taktığı eldivenler soğuğa karşı daha dirençli olmanızı sağlayabilir.

Sürüşünüze yeni çeşitler katın

Kışın belirli bir ritimde bisiklet sürdüğünüzde vücudunuz bir yerden sonra buna adapte olup rölantiye girebilir. Hem tüm kasların çalışıp ısınması hem de tüm vücudu bu aktiviteye dahil etmek için ise yapılacak şey sürüşünüze çeşitlilik katmak bazen hızınızı artırıp bazen azaltmak olacaktır. Ya da bazen pedalsız ayak çevirme gibi sıra dışı tekniklere başvurabilirsiniz.

Her şeye rağmen hava şartlarına dikkat edin

Bazen şartlar gerçekten de zorlayıcı olabilir. Örneğin bir metre kar içinde bisiklet sürmek elbette imkansızdır. Bu yüzden bisiklet turuna çıkmadan önce tüm gün havanın nasıl olacağına bakmanız faydalı olacaktır. Örneğin sabah çok yağmayan kar öğleden sonra şiddetini artırırsa yolda kalma riskiniz olabilir. Buralara çok uğramasa da aniden çıkan tipi de tüm gününüzü mahvedebilir. O yüzden dışarıda kalacağınız süreyi hesaba katarak bir plan yapmanız ve hava durumunu kontrol etmeniz önemli.