Mobilemenu
Profile

Kışın Doğa Yürüyüşü Yapanların Anlayacağı 9 Şey

Hangi Ara Kar Yağdı Yahu!

Gün içinde yapılan uzun yürüyüşler, aşılan tepeler, tırmanılan dağ etekleri… Bahar ve yaz aylarında kulağa hoş geliyor ama söz konusu mevsim kış olunca işler değişiyor. Birkaç yüz metrelik irtifa farkı bir anda her yeri beyaza boyayabilir. Yürüyüşe başlanan noktadaki yağmur, yerini birden bire kara bırakabilir. Bu yüzden kış yürüyüşçüleri “mevsim” değişikliğine mahal vermeyecek bir rotada yürümeli veya buna hazırlıklı olmalı.

Ateş Yakmanın Zorluğu

Güzel bir doğa yürüyüşünün ardından kampı kurmanın en tatlı anları muhtemelen ateş yakıp arkadaşlarla sohbete koyulmak, ısınmak ve yemek pişirme zamanlarıdır. Ama işte bu ıslak ve soğuk mevsimde çalı çırpı bulmak her zamankinden zorludur. Bulunan tutuşturmalıklar da ıslaklıkları nedeniyle fazlasıyla nazlı yanarlar. Sinirlenmek bir çözüm değil! Sabretmeli, tekrar denemelisiniz.

Yedek Kıyafet Mühim

Aniden bastıran sağanak veya tipi, suların yükselmesiyle bele kadar girilmesi elzem akarsular, ıslak çamura bulanmalı kazalar nedeniyle kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Islak bir şekilde soğuk ve nemli ortamda kalıp zatürreeden faranjite seçkin hastalıklardan birine yakalanmamak için mutlaka yedek bir takımınız olmalı.

Doğru Çadırı Seç

Kışın dağlarda yürümek için beş mevsim çadır aldınız ama daha onu kurana kadar ağırlığının altında helak oldunuz değil mi? Tamam Everest’e gidiyorsanız parayı kıyın ve en kalitelisinden bir tane alın; sert rüzgarlara ve üzerine yağacak hatırı sayılır kar yüküne dayanabilen bir çadır tabii ki kulağa hoş geliyor. Ama Türkiye şartlarında, kış ortasında Uludağ’da bile kamp kursanız, yapacağınız bir kar setiyle 3 veya 4 mevsim bir çadırınızla da mutlu mesut uykular uyuyabilirsiniz. Siz bir doğa yürüyüşçüsünüz, dağcı değil.

Erken Kalkan Yol Alır

Malum kış oldu mu akşam 5’te ortalık kararmaya başlar. Şehirlerde bile bu hazin bir durumken, sokak lambalarının, araç farlarının, apartman ışıklarının olmadığı doğal alanlarda kopkoyu bir karanlık çöküverir. Bulutlu günlerde Ay’ı da arasınız bulamazsınız! Hal böyleyken yürüyüşü iyi planlamak, güneşin doğuşundan sonra çok oyalanmadan yürümeye başlamak şart. Tabii kaybolmak veya kaza geçirmek isteyenler hariç!

Dikkat! Yatıya Kalabilirsiniz!

Kış mevsiminde günübirlik bir yürüyüş planlamış olabilirsiniz. Güzel ama emin olun bu planlar Doğa Ana’yı güldürmekten başka bir işe yaramayabilir! Yaralanmalar, kaybolmalar, aniden değişen hava şartları gibi “öngörülebilir” sebeplerden dolayı geceyi doğanın kucağında geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden günlük bir yürüyüşe başlıyor olsanız bile uyku tulumunuzu, el ısıtıcılarınızı, bir gecelik kumanyanızı, fenerinizi, ilk yardım setinizi, çakınızı çantanıza tıkıştırmalısınız. Evet, kış yürüyüşlerinde çantalar her zamankinden biraz daha ağır olur.

Ormanın Sakinlerine Saygı

Kış geldi mi başta ayılar olmak üzere orman ve dağların efendileri uykuya çekilir. Kimisi yuvasına depoladığı kayıntı sayesinde dışarı çıkmadan yaşamanın keyfini sürer. Ama bazıları için “av mevsimi” duraksız devam eder. Aç kalmış bir kurt sürüsüyle karşılaşmak aslında hiç kolay değildir. Bu yırtıcı hayvanlar aslen insandan korkar ve siz onları daha fark etmeden kokunuzla onları kaçırtmış olursunuz. Yine de temkinli olup gidilecek yerdeki türler hakkında bilgi toplamaktan zarar gelmez.

Sessizlik Veya Rüzgarın Sesi

Her yer kar altında, hayvanların birçoğu korunaklı yuvalarında ve duyulan tek şey nefes alış verişiniz veya ayaklarınızdan gelen sesler. Bazen ince ince yağan tipinin de sesini duyarsınız. Tabii şanslıysanız! Şanssızsanız, ortalığı toz duman eden bir rüzgarın şiddetine ve ıslıklar atan sesine denk gelirsiniz. Belki döndüğünüzde arkadaşlarınıza anlatacak heyecanlı anılarınız olur ama o dakikalarda hissedilenleri yaşayanlar bilir.

Çaaaaayyyy!

Yürüyüş sırasında kış da olsa sık sık sıvı takviyesi yapmak elzemdir. Havanın serin ve nemli olması, dehidrasyon riskini ortadan kaldırmaz. Küçük molalarda sıvı takviyesi yapmak gerektiğinde ortamın sıcaklığında, kimi zaman soğukluğunda, içilen su pek de cazip gelmeyebilir. Böyle zamanlarda sıcak bir çay veya kakao yürüyüşçüye artı bir güç verir. Hele akşam çadırda o çay ve kakaoyu yudumladığınızı düşününce…