Mobilemenu
Profile

Kışın Neden ve Nerede Kayaking Yapmalısınız?

Kayaking yapmak için bahar ya da yaz ayları en idealidir. Hem iklim hem de sulardaki diğer mevsimlere göre azalan akıntı bu tercih için geçerli sebepleridir. Ama birçok spor dalında olduğu gibi, kayaking konusunda da “iyi havalarda yapılır” düşüncesi kırılmış durumda. Artık birçok lokasyonda kışın da kayaking yapan birçok insana rastlayabilirsiniz, eğer siz de bu tip bir maceraya meraklıysanız, sizin için hem dünya üzerinde kışın kayaking yapabileceğiniz en iyi beş yeri hem de neden kışın kayaking yapmanız gerektiğini listeledik.

Sakin bir macera için rota: İskoçya'nın batı sahilleri

Soğuk havalarda kayaking yapmanın ilk artısı sakinliktir. Seçilmiş ve bilinen birçok kayaking lokasyonu özellikle bahar ve yaz aylarında hıncahınç dolu olur. Ama soğuk havalarda bu kalabalıktan eser bulamaz ve kendi halinizde, dingin doğanın içinde bir yolculuk yapabilirsiniz. Kendinizi adeta üzerinde süzüldüğünüz deniz ya da nehrin sahibi gibi hissedebilirsiniz.

Bu tip bir yolculuk için en ideal seçeneklerin başında ise İskoçya geliyor. Çünkü İskoçya’da kayaking yaparken keşfedebileceğiniz birçok adacık, el değmemiş beyaz kum plajları ve kamp yapabileceğiniz yerler var. Özellikle ülkenin batı sahilleri sakin suları ve ıssızlığıyla tehlikeden ziyade huzur hissettiren yerlere sahip. Pürüzsüz bir denizin üstünde özgürce süzülebilirsiniz. Ama bunu elbette tek başınıza yapmayın. Bölgede fiyatı 200 Euro’dan başlayan kamp ve kayaking turunu da içeren kampanyalar var. Bölgeyi tanıyan profesyonellerle yola çıkın.

Huzurlu bir kayaking ve mükemmel manzara için doğru adres Norveç

Kışın kayaking yapmak diğer mevsimlere nazaran daha sakin bir deneyimdir demiştik. Ama aynı zamanda bunun bir sonraki halkası olarak huzur verici bir yanı da var. Tertemiz havada, ara sıra zıplayan balıklar içinden oksijeni ciğerlerinize çektiğinizde yeniden “vay be hayatta olmak ne güzel” diyebilirsiniz. Böyle bir huzuru ülkemizde de bulacağınız yerler de vardır şüphesiz ama zirve neresidir derseniz cevap çok basit: Norveç.

Norveç, fiyortları, adaları ve olağanüstü çarpıcı manzaralarıyla kış aylarında keşfetmeye en çok değen yerlere ev sahipliği yapıyor. Buzullar tarafından oyulmuş peyzajlardan geçmek, dağlardan süzülen şelaleleri izlemek ve yaban hayata yerinde tanık olmak, su samuru, hatta küçük balinalarla bile tanışma şansını başka yerde elde edemezsiniz. Eğer bu durum ilginizi çektiyse özellikle Lofoten’de rehberli kayaking turları düzenleniyor ve bu kişi başına yaklaşık 125 Euro’ya denk geliyor.

Hem kayaking yapmak hem de kuş gözlemlemek isteyenler İsveç’te buluşuyor

Yukarıda Norveç’ten bahsederken yaban hayatı da kısmen deneyimleyebileceğinizi söylemiştik. Ama bu konuda şöhreti çok daha fazla olan bir başka ülke var o da İsveç. Hatta kışın kayaking yapmak için bölgeye gelenlerin büyük çoğunluğu sadece yaban hayatı gözlemlemek gibi bilimsel amaçlarla geliyor. Tuzla kaplı granit kayalıklarla çevrili doğal bir manzara eşliğinde özellikle birçok kuş türünü gözlemlemeniz mümkün. Sadece kış mevsiminde bölgede olan Avrasya kartalı, baykuş ve diğer tüm av kuşları doğal ortamında izlenebilir. İsveç’in batısından yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla siz de doğanın kucağında bir seyahate çıkabilirsiniz. Bunun için harcamanız gereken para ise 95 Euro.

“O kadar da soğuğa gerek yok” derseniz Hırvatistan sizi bekliyor

Eh, Kuzey Avrupa’dan meseleye girince ve bu bölgelerde kış sıcaklığı -15’lerde dolaşınca insan içinden “yahu ayakta duramıyoruz, kayaking nasıl yapalım?” diye düşünebilir. Böyle düşünenler için ise en iyi alternatif Hırvatistan.

Hırvatistan’da kayaking yapmanın artısı eğer daha önce bu işe hiç başlamadıysanız ve direk kışın başlamak istiyorsanız, size gayet iyi olanaklar sunması. 12 derecede seyreden sıcaklıkta ve Adriyatik’in ılık sularında bu işe merhaba diyebilirsiniz. Bu başlangıç seviyesi olduğu için ve daha ziyade işi öğretmeye dayalı bir gezi olacağı için ücreti de diğer kış kayaking lokasyonlarına göre düşük. Kışın ortasında antik mağaralar, gözlerden uzak koylar ve muhteşem kayalıklarla dolu ılık bir gezinti için vermeniz gereken ücret ortalama 27 Euro.

Buz gibi kayaking için buz ülkesine gidebilirsiniz: İzlanda

Kışın kayaking yapmak için artık tüm sebeplere sahipsiniz. Ama biraz daha ipin ucunu kaçırıp ekstrem bir örnekle başlamak isterseniz İzlanda’ya davet ediyoruz sizi.

Bir kere en başta burada yapacağınız kayaking size dünya dışı bir deneyim vaat ediyor. Buzulların arasında onbin yıldır değişmeyen manzara, el değmemiş uçurumlar ve engebelerin içinde kendinizi bir başka dünyada hissedebilirsiniz.

Yazları yeşillikle tanışsanız da kışın buzdan başka bir şey olmayan Ísafjörður,  İzlanda’nın en popüler kayaking merkezi. Ünlü fiyortlar kışları anıtsal gözükür ve siz yeni bir dünyayı kayaking ile keşfetmenin hazzını yaşarsınız. Burada yapacağınız bir tur ortalama 65 Euro’ya tekabül ediyor.