Mobilemenu
Profile

Kışın Rüzgar Sörfü Yapabileceğiniz 5 Lokasyon

Rüzgar sörfü denince kafamızda canlanan imge güzel bir sahilde, yaz sıcağında dalgaların içinde süzülen insanlardır. Ama bir de bu işi tutku haline çevirmiş ve yaz kış rüzgar sörfü yapacağı bir yer arayan insanlar da var. Hatta bazıları kışın yapılan rüzgar sörfünün daha eğlenceli olduğunu bile söylüyor. Biz de “Rüzgar sörfü yazın yapılır” algısını kırmak ve “Bu iş kışın da güzelmiş” diyebilmeniz için araştırdık ve kışın da rüzgar sörfü yapabileceğiniz 5 yeri listeledik.

Langebaan, Güney Afrika

Dünya üzerinde kışın rüzgar sörfü yapmak için en çok önerilen yerlerden biri %95’lik rüzgar güvencesi ile Güney Afrika’da bulunan Langebaan bölgesi. Yaz kış dinmeyen ve şiddeti de çok oynamayan rüzgarlar adeta rüzgar sörfü severlere “doğru adres burası” diye haykırıyor.

Bu bölgede rüzgar sörfü dışında kitesurf, sörf ve deniz kayağı yapma şansınızın olduğunu da hatırlatalım. İsterseniz rehberler eşliğinde isterseniz de kendi imkanlarınızla bölgede bir turlayıp özellikle devasa su lagünleriyle karşılaşabilirsiniz. Bölgeye doğrudan uçuş pek olmadığı için birkaç aktarma yapmanız gerekebilir.

Dakhla, Fas

Fas’ın Dakhla bölgesinde kışın %80’i rüzgarlı geçiyor. Hatta kışları rüzgar sörfüne yazdan bile daha uygun bir iklim oluşuyor. Eh, şartlar böyle olunca da haliyle rüzgar söfü meftunları yollarını sıkça bu sahil bölgesine düşürüyor.

Bölgede konaklayabileceğiniz lüks ya da yarı lüks birçok otel mevcut. Özel servislerle 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Dakhla sahillerine varabiliyorsunuz. Bölgede rüzgar sörfü için belirlenmiş 4 dalga noktası var. Profesyonellik seviyenize göre birini seçip maceraya dalabilirsiniz.

Sal & Boa Vista, Cape Verde

Bu kez daha ziyade profesyonellere hitap eden bir bölgedeyiz. Cape Verde, “mükemmel dalganın anavatanı” olarak biliniyor. Mükemmel plajları ve beklenmedik ölçüde uygun fiyatları ile her türlü su sporunu kışın tecrübe etmek isteyenlere ideal koşullar sunuyor. Rüzgar sörfü  kışın sertleşen rüzgar ve yükselen dalgalar nedeniyle amatörlere hitap etmese de, rehberler eşliğinde birkaç deneme yapmak mümkün. Rüzgar sörfü dışında özellikle kitesurf tutkunları da burayı not etmeli çünkü bu bölge birçok kitesurf tutkununun listesinin başında bulunuyor.

Cabarete, Dominik Cumhuriyeti

“Yok ben yolu uzatacağım, gerekirse bu iş için en uzak noktaya bile giderim” diyorsanız sizi Dominik Cumhuriyeti’ne alalım. Rüzgarın hiç dinmediği Cabarete bölgesi Karayip Adaları içinde yer alıyor. Yılın neredeyse her günü turist ağırlayan bölgede, aksiyon amaçlı birçok ziyaret de gerçekleşiyor. İşin tuhafı mükemmel kumsalı ve diğer tüm doğa sporları olanaklarına rağmen fiyatlar epey uygun. Eğer hem tropik bir yolculuk yapmak hem de işin içine rüzgar sörfü katmak isterseniz Cabarete’yi not alın deriz.

Pacasmayo, Peru

Güney Amerika’dan ayrılmadan listemizi bitirelim. Peru’nun kuzeyinde bulunan Pacasmayo dünyanın bilinen en uzun dalgasına ev sahipliği yapıyor. Ve birçok kişiye göre de yaz ya da kış fark etmez, dünyanın en iyi rüzgar sörfü bölgesi Pacasmayo. Bölgede kendi seviyenize uygun birçok sörf noktası bulabilirsiniz. Örneğin Maui ya da Mauritius bölgeleri büyük dalgalarıyla meşhur ve daha ziyade profesyonellere hitap ediyor. Ama aynı zamanda amatörler için de birçok uygun sörf noktası mevcut. Kısacası “ben bu işi anavatanında yapmak istiyorum” diyorsanız Pacasmayo doğru adres.