Mobilemenu
Profile

Kışın Sörf Yapmak İçin En İyi 5 Yer

Sörf için o muhteşem dalgaları bu mevsimde de bulabilirsiniz... İşte kışın sörf yapmak için en ideal 5 yer.

Fuerteventura, Kanarya Adaları

Dünyada kışın en çok sörf yapılan yerlerden biriyle başlayalım. Avrupa’nın Hawaii’si olarak bilinen ve Kanarya Adaları’ndan biri olan Fuerteventura, kıtanın kışın en çok tercih edilen sörf merkezlerinden biri. Yerlilerin dilinde “Kaya” anlamına gelen bölgedeki kumların soluk ve sarı renkte olması yerlilere ilham vermiş olmalı.

Güneşin yüzünü kışın da sıklıkla gösterdiği Fuerteventura, sörf için ise masmavi sularında yumuşak dalgalar vaat ediyor. Playa Morro ve Playa Cotillo adlı iki ünlü plajı sörf için oldukça elverişli. Üstelik bölgenin yerlileri de oldukça sıcakkanlı ve size kendi ata sporları gibi gördükleri bu sporu yaparken yardımcı oluyorlar. Harika yemekler ve diğer bölgelere göre uygun olan fiyatlarıyla Fuerteventura, yolunuz düşerse kesinlikle ıskalamamanız gereken yerlerden biri.

Fas

Kasım ile Nisan arası genelde kış sezonu olarak bilinir ve ne tatil, ne de sörf yapmak isteyenler bu ayları pek tercih etmez. Ama Fas bu kuralları bozacak bir iklime sahip.

Fas, ılıman iklimi ve kışın bile çok soğumayan deniziyle sörfçüler için ideal koşullar sunuyor. Boilers, Fas’ın kışın en çok tercih edilen sörf mekanı. Ama sadece deneyimli sörfçüler için olduğunu da belirtelim. Çünkü her ne kadar buradaki dalgalar kaya ve kumlardan parçalar koparıp harika görüntüler yaratsa da, boyutları ile amatör sörfçüler için tehlike oluşturabiliyor.

Eğer sörf tecrübenize güveniyorsanız ve kışın da bu tutkunuzdan vazgeçmek istemiyorsanız Eylül-Nisan arası istediğiniz bir aralıkta Akdeniz’in Afrika kısmına bir ziyaret yapabilir ve bu otantik yolculuğa bir de aksiyon halkası ekleyebilirsiniz.

Tofino, Kanada

Kışın? Hem de Kanada’da? Kulağa tuhaf geldiğinin farkındayız ama Kanada’da bulunan Tofino bölgesi 35 kilometrelik sörf yapılabilen plajıyla ünlü. Elbette su listemizdeki diğer örneklerle karşılaştırılınca epey soğuk ama alacağınız önlemle bu sorunu da refüze edebilirsiniz. Bölge kışın sörfçüler tarafından sıklıkla ziyaret edildiği için, sizi soğuk sulardan koruyacak özel giysiyi etraftaki dükkanlardan da temin edebiliyorsunuz.

Bölgenin bir diğer artısı ise yeni başlayanlar için uygun imkanlar sunması. Hem amatörlere hem de profesyonellere hitap eden Tofino, oldukça uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle de dikkat çekiyor. Bir kasaba olan Tofino’da kış dalgalarında sörfünüzü yaptıktan sonra yörenin epey övülen mutfağıyla da tanışabilirsiniz.

Baja, Meksika

Baja, iki büyük sörf bölgesine ayrılıyor; Kuzey Baja ve Güney Baja. Kış sörfü için mükemmel imkanlar sunan bu iki bölge birbirlerinden de “amatörler” ve “profesyoneller” şeklinde ikiye ayrılıyor. Sörf konusunda yılların tecrübesi olan ve “ben bu işi çözdüm hocam” diyenler genelde Kuzey Baja’yı tercih ederken, yolun başında olanlar ise Güney Baja’da takılmayı tercih ediyor. Kuzey Baja büyük dalgalarıyla güney kısma göre daha ıssızken, Güney Baja ise kışın denize girmeyi tercih edenler için de imkanlar sunduğu için daha kalabalık oluyor. Haa, eğer siz “ben en büyük dalgaları istiyorum” diyecek kadar bu işte profesyonelseniz ve kendinize güveniyorsanız sizi bir Jet Ski ile alıp Todos Santos’a götürebilirler. Elbette burada tüm önlemleri almanız ve size eşlik eden eksperlerin direktiflerine uymanız şart, aksi takdirde bölgeye gitmeniz dahi imkansız. Kısacası burada kışın sörf yapmak isteyen ve bu işle amatör ya da profesyonel olarak ilgilenen herkese yer var.

Maine, ABD

İtiraf edelim, Maine’de kışın sular hiç de sıcak değil. Ancak bu durum bölgeye yakın sörfçülerin her kış buraya akın etmesini durduramıyor. Burası bir nevi tutkulu sörfçülerin anavatanı ve dışarıdan gelen pek az kimseyi aralarına kabul ediyorlar. İşin tuhafı, bölge özellikle kışın sörfçüler tarafından tercih ediliyor ve bu bir tür bu branşın meydan okumasına dönüşüyor. Amatör ve veteran herkesin sörf yapmasına olanak sağlayan dalgalara göre plajlar da ayrılmış. Örneğin yolun başında olan sörfçüler daha sakin dalgalarıyla bilinen Long Sands Plajı’nı tercih ederken, büyük dalgaların hastası olan profesyoneller ise Higgins Plajı’nı yurtları bellerler. Bölgeye dışarıdan gelip sörf yapmak isteyenlere ise en büyük uyarı kayalara dikkat edilmesi yönünde oluyor. Boyu kimi yerlerde beş hatta on metreye yaklaşan kayalıklar özellikle dalgalar çekilirken tehlike yaratabiliyor.