Mobilemenu
Profile

Kışın Trekking Yapılabilecek En İyi 5 Yer

Prashar Gölü Rotası, Hindistan

Kışları neredeyse masaldan fırlamış gibi görünen bir lokasyon ile başlayalım.

Prashar Gölü ve etrafındaki rota dünyanın en iyi hiking ve trekking alanlarından biri olarak kabul ediliyor. Ama bir farkla; bölge daha ziyade kış aylarında trekking için tercih ediliyor.

Mandi’ye 50 kilometre uzaklıkta olan Hindistan’a bağlı Prashar Gölü bölgesi, derin ve mavi sular ile başlayıp sonsuzmuş gibi görünen küçük sıradağlara kadar uzanıyor.

Hint mitolojisinde de önemli bir yeri bulunan ve önemli meditasyon merkezlerinden biri olarak da bilinen Prashar Gölü rotası deniz seviyesinden 2 bin 370 metre yükseklikte bulunuyor.

Hem doğa sporlarına hem de ezoterizme meraklıysanız burası tam size göre. Üstelik dediğimiz gibi kışın dünyanın en güzel yerlerinden birine dönüşmesi de cabası.

Olympic National Forest, Mount Ellinor Rotası, ABD

Washington’da bulunan ve dünyanın en iyi korunan ormanlarından birinin içinde bulunan Mount Ellinor rotası da kışın sıklıkla tercih edilen trekking lokasyonlarından biri.

1814 metre yüksekliğe sahip olan rota olağanüstü manzarası ile dikkat çekiyor. Oksijen cenneti işlevi gören ve özellikle kışın daha da güzelleşen ortamıyla Mount Ellinor rotası size uzun, yorucu ama unutulmaz bir deneyim vadediyor.

Eğer bölgeye giderseniz elbette elinizi kolunuzu sallayarak trekking yapmanıza izin vermiyorlar. Gruplar halinde gitmeniz ve yanınızda bölgeyi iyi bilen bir rehber bulundurmanız şart. Dilerseniz bölgede bir rehber kiralayabilir ya da bölgeyi tanıyan insanlara güvenebilirsiniz. Rota uzun olduğu için kamp malzemeleri ve gece inanılmaz soğuyan havaya hazırlık olarak çok sıkı giyinmeniz tavsiye ediliyor. Tüm bunları yapınca maceradan daha çok keyif alacağınız da garanti.

Croagh Patrick, İrlanda

5 kilometrelik bir rotaya sahip olan Croagh Patrick İrlanda’nın meşhur ve çetin hava şartlarını bütünüyle bünyesinde barındırıyor.

764 metre yüksekliğe kadar çıkılan bir irtifası olan Croagh Patrick geçişi yaklaşık 4.5 saat sürüyor. Yükseklere çıktıkça artan manzara güzelliği sizi büyülerken diğer yandan rota üstündeki küçük şirin köylerde dinlenme imkanı da bulabilirsiniz.

Hem yazları hem de kışları sıklıkla tercih edilen Croagh Patrick’te kış trekkingi için dikkat etmeniz gereken en önemli şey yağmur. Hava inanılmaz soğuk olmasa da yağmura karşı önlem almak trekking sırasında alacağınız keyfi garanti altına alacaktır.

Pulpit Rock Rotası, Norveç

Listemizi Kuzey Avrupa’dan harika bir lokasyonla sürdürelim.

Orijnal adı Preikestolen olan Pulpit Rock rotası görünenden biraz daha zorlu. Daha ziyade Norveç ile özdeşleşen fiyortları görmek için geçilen ve yüksekliği 600 metreyi bulan bu rota kışın daha da güzelleşiyor. Ama elbette güzelleştiği ölçüde buz tutan kayalıklarda zor anlar da yaşatıyor.

Sarp kayalıkların üstünden geçerken daha da dikkat gerektiren ve yaklaşık 2.5 saat süren Pulpit Rock rotası dünyanın en güzel manzaralarından birine de sahip. Birçok ekibin katıldığı trekking maceralarından birine dahil olmak için kış programına göz atabilir ve Norveç’in en güzel yerlerini maceralı bir yoldan keşfedebilirsiniz. Özellikle rota sonunda sanki başka bir dünyaya gelmiş gibi hissedeceğiniz Pulpit Rock’ta göreceğiniz son manzara size “iyi ki gelmişim” dedirtecek.

Likya Yolu, Türkiye

Ülkemizden bir örnekle listemizi bitirelim. Likya yolu Türkiye’de hem yazın hem de kışın sıklıkla tercih edilen bir trekking rotası. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan ve dünyanın en iyi 10 trekking parkuru arasında yer alan Likya yolu tarihin doğayla sarmalandığı eşsiz bir macera vadediyor.

Likya Yolu'ndaki parkurlardan geçerken Gelidonya Feneri'nin muhteşem manzarası ile karşılaşıp, Faralya ve Dodurga köylerinden geçip, Sidyma Antik Kenti, Pınara Ören Yeri, Letoon Antik Kenti ve Xanthos Antik Kenti'ne doğru otantik bir maceraya dalabilirsiniz. Hem yazın hem de kışın sıklıkla trekking için tercih edilen Likya Yolu eğer trekking yapmaya meraklıysanız ülkemizde gitmeniz gereken ilk yer.