Mobilemenu
Profile

Kışın Trekking Yapmak İsteyenlere 8 Tavsiye

Trekking için en çok tercih edilen mevsimin kış olmadığı aşikar. Daha çok bahar ve yaz aylarında, hem spor hem gezi amaçlı çıkılan maceralar ülkemizde ve dünyada daha çok tercih ediliyor.

İklimin zorlayıcı olmadığı koşullarda işler görece kolaylaşıyor. Ama trekking tutkusunun mevsimi olmaz diyorsanız ve yakın zamanda bir kış macerası düşünüyorsanız tavsiyelerimize bir kulak verin deriz.

Hava durumunu önceden kontrol edin

Gittiğiniz mevsime göre maceraya dalacağınız bölgedeki hava durumunu önceden kontrol etmeniz şart. Aynı mevsimde önceki yıllarda hava nasıldı, çığ durumu yürüyüşe engel olacak düzeye geliyor mu vs. önceden bir check etmek en iyisi. Kısacası; tedbir şart.

Yedek yiyeceğiniz olmadan yola çıkmayın

Eğer hedefiniz uzun süreli bir yolculuksa bazen hava şartları kötüleşebilir. Öyle bir durumda da yapılacak en iyi şey uygun bir yerde kamp kurmaktır.

İyi ya da kötü koşulları daha önceden hesaplayıp sizi birkaç gün idare edecek yiyeceği mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Özellikle enerji verecek ve tok tutacak yiyeceklere öncelik verilebilir. Kuru meyveler vs.

Kar ayakkabısı önemli

Kışın bir trekking deneyimi yaşayacaksanız ve gideceğiniz yer de epey soğuksa ilk olarak uygun bir ayakkabı bulmanız şart. Kar üstünde bir yolculuk için, kaymayan, altı tırtıklı, sıcak tutan ve rahat bir seçim yapmalısınız. Unutmayın, en fazla ayaklarınız yorulacak.

Yüzünüzü koruyun

Ne yaparsanız yapın yüzünüz sürekli soğuğa maruz kalacak, bundan kaçışınız yok. Yüzünüzden başlayarak yavaşça boynunuza doğru inecek soğuk kısa süreli tutulmalara bile neden olabilir.

Önlem olarak ise en çok yüz maskesi öneriliyor. UV filtreli güneş ya da kar gözlüğü de hayat kurtarıcı olabilir. Çünkü her tarafın bembeyaz olduğu karlı alanlarda uzun süre bulununca kar körlüğü yaşama riskiniz var. O yüzden yüz ve göz sağlığınız için gözlük zaruri.

Çığ için önlem alın

Trekking yapacağınız bölgeyi araştırırken daha önce çığ ile ilgili bir problem olup olmadığına bakabilirsiniz. O sene yağan kar oranı ne, herhangi bir tehlike var mı, hepsini günümüz teknolojisinde basit bir akıllı telefondan bile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Sağlam bir çadır şart…

Yazın çıkılacak bir trekking macerasında çadırın çok bir önemi olmayabilir. Zira naylondan bir şey bile bulsanız hava şartları olumlu olduğu için fiziksel olarak zorluk çıkaracak fazla bir durum yoktur.

Ama kışın işler değişir ve çadır hayati bir önem taşımaya başlar. Özellikle kar altında kamp yapmak durumunda kalırsanız kumaşı sağlam, soğuk sızdırmayan hatta içinde ısınma amaçlı bir şey yakıldığında tehlike yaratmaması için yanmaz kumaştan bir şeyler almak çok önemli.

Navigasyona alternatifler bulun

Bilenler bilir navigasyon kış aylarında biraz daha zordur. Yollar karla kaplıdır ve sizin nerede olduğundan emin olduğunuz yollar bile karışabilir. O yüzden eski usul seçeneklere başvurup yanınızda pusula, hatta harita bile bulundurun.

Kalın giyinin

En başta, pamuklu giymemeye dikkat etmeliyiz. Çünkü pamuklular ıslanınca hemen kurumazlar ve kurumayan bir giysi kış günü trekking yaparken başınıza gelebilecek en kötü şey olabilir. Çünkü ıslandığınızda vücudunuzun ısı kaybı normale göre 20 kat artar.

Bu yüzden, kolay kuruyabilen sentetik giysilere yönelmekte fayda var. Nefes alabilen, sıkmayan ama sıcak tutan giysileri üst üste de giyebilirsiniz. Her ihtimale karşı o koşullarda ateş yakmayı öğrenmeniz de faydalı olabilir.

Altınıza ise su geçirmez kotlar giyerseniz problem kalmayacaktır. Yedek kıyafet de getirirseniz, harika bir kış macerasında her şey için önleminizi almışsınız demektir.