Mobilemenu
Profile

Kışın Yavaş Bisiklet Sürmenin Nedenleri

Ah şu fazla kilolar

Kış sürüşlerinde bisiklet ve bisikletli diğer mevsimlere göre daha ağırdır. Giydiğiniz her kat giysi sizin ağırlığınıza birkaç yüz gram ekler. İnsan vücudu, tıpkı hayvanlarda olduğu gibi soğuk mevsimde yağlanmaya meyillidir. Bu da kışın birkaç kilo almanıza sebep olabilir. Diğer taraftan sürüş sırasında soğukta daha çok beslenmek gerekebilir; bu da cepleri daha çok doldurmayı, üzerinize ekstra ağırlık taşımınıza sebep olur. Yoldaki çamurların bisiklete yapışması da ağırlığı etkiler hale gelir. “İki gram çamurun lafı mı olur?” demeyin; eski bisikletçi Michael Rasmussen, ağırılk yaptığı için bisikletini boyatmazdı. Düşünün artık!

Soğuk hava = Soğuk kaslar

Havalar soğuduğunda kasların ısınması da zaman alır. Sürüşten önce ısınma hareketleri yapmazsanız bu süreç hem daha fazla zaman kaybetmenize sebep olur, hem de sakatlıklara davetiye çıkarır. Fizyolog Len Bownlie, kas sıcaklığındaki yüzde 1’lik bir düşüşün, yüz 10’a kadar kas gücü oluşumunda azalma yaratabileceğini söylüyor. Soğuk bacaklarla saatte 20 kilometre hız yaparken, kaslarınız 25 kilometre hız yaparcasına yorulur. Tabii bir süre sonra ısınan bacaklarınız eski hızınızı yakalamanızı sağlar ama ortalama süratinizde azalma olmuştur bir kere.

Yoğun hava

Soğuk hava şurup gibidir. Daha yoğundur ve bisikletçiyi yavaşlatır. Bunun sebebi soğuk havada daha fazla molekül olmasıdır. Ama diğer taraftan bu yoğunluğun fark yaratması için havanın eksi değerlere inmesi de gerekiyor. Şöyle bir örnek verebiliriz: Aynı basınçtaki havayı ele alalım. Eksi 5 derecedeki yoğunlaşmış havadaki sürtünme 25 dereceye göre yüzde 10 daha fazla olur. Bu da 40 kilometrelik bir solo sürüşte 1 dakika 23 saniye daha yavaş gitmenize sebebiyet verir.

Su kaynatabilirsiniz

Soğuk havalarda hastalanmamak için bol katmanlı giyinmeyi herkes önerir. Doğru da giyinseniz yüksek tempo yaptığınızda veya tırmanışlarda aşırı ısınma sorunuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Yaz aylarında yapılan tırmanışlarda da serinlemek söz konusu değil! Fakat yazın fazla ısıya maruz kalan cilt beden sıcaklığını dengelemek için terleme yapar ve vücudu soğutur. Kışın çok katmanlı giysilerinde terleme olsa da o sıcaklığın içeride kalması durumunda bir türlü soğuma gerçekleşmez ve bisikletçi yavaşlar.

Yavaşlayan lastikler

Lisede fen dersinde bisiklet gezileri hayalleri kurmayıp öğretmeninizi dinlediyseniz bu durum hakkında kendiniz de bir fikir oluşturabilirsiniz! Lastikler sıcak hava ve sıcak asfaltta daha hızlı dönerler. Hava soğudu mu bu özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Her 6 derecelik sıcaklık düşüşünde bir lastiğin yuvarlanma direnci yüzde 6 oranında artar. Bu da hızın azalmasına sebep olur.