Mobilemenu
Profile

Kış Ortasında Yaz Tatili Yapılabilecek 5 Yer

Kanarya Adaları

Kanarya Adaları’nda sıcaklık yılın her mevsimi 20 derecenin üstünde seyrediyor. Bizim gibi kışı yavaş yavaş hissetmeye başlayan ülkeler için şu sıra Kanarya Adaları tam bir cennet.

İspanya’ya bağlı olan Kanarya Adaları, İngiliz Plajı da dahil olmak üzere dünyaca ünlü sahilleri ile biliniyor. Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera ve El Hierro olmak üzere başlıca 7 ada ile birkaç küçük adacıktan oluşan Kanarya Adaları iklim olarak Afrika’ya yakın ve okyanus kıyısında olduğu için sıcaklık farkları çok oynamıyor.

Kasım ile Şubat arası yapacağınız bir ziyarette yaz nostaljisini yaşayabilir ve belki de hayatınızda ilk kez Ocak ayında güneşlenebilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti

Her ne kadar şu an ülkemizde Dominik Cumhuriyeti denince akla direk Survivor gelse de, burası aslında bir kışın ortasında yaz tatili için tercih edilebilecek en uygun ülkelerden biri.

Sıkı korunan doğası, tertemiz plajları ve misafirperver halkı ile dikkat çeken ülkede bizi en çok ilgilendiren kısım ise Dominik Cumhuriyeti’nin ülkemizden vize istememesi. Turist popülasyonunun çoğunu İngiliz ve Amerikalıların oluşturduğu kentte hem hava hem de su sıcaklığı şu kış aylarında yapılacak bir yaz tatili için müsait.

Dominik’in tek zaafı ise zor ulaşılması. Fakat yılın belirli bölümlerinde –çoğunlukla ülkemizde kış aylarına tekabül ediyor- aktarmalı uçuşlarda bir indirim yakalama şansınız yüksek. Eh, o şansı yakalarsanız da montları ve bereleri çıkarıp mayonuzu giymeye hazır olun deriz.

Küba

Güney Amerika’da kalmaya devam edelim. Küba, tropik iklimi, sokak şarkıcıları, puroları ve her zaman neşeli halkıyla kendisini ziyarete gelenleri memnun ediyor. Küba’nın en önemli özelliği ise ucuz olması. Ülke sizi adeta bir nostalji trenine binmiş gibi de hissettirebilir. Zira birçok bina, halk otobüsü ya da dükkan 60’lı yıllardan beri hiçbir değişime uğramadan yerlerini koruyor.

Sıkı devlet yasalarıyla korunan temiz sahil ve denizleri, kendine has kültürü ve yıl içinde çok değişmeyen hava durumu ile Küba kış ortasında bir yaz tatili için de gereken her şartı karşılıyor. Tek sıkıntı ise epey uzun süren uçak yolculuğu. Mesafenin uzun olması elbette fiyatlara da yansıyor. Ama bir kampanyaya denk gelirseniz hiç düşünmeden bir bilet kapıp yola çıkın deriz.

Barbados

Evet, Barbados’un kolay ulaşılabilen ya da ucuz bir yer olduğunu iddia edemeyiz. Ama bir şekilde yolunuzu düşürürseniz tüm o ihtişam ve Rihanna’nın ülkesi olmanın getirdiği havanın yanında harika sahillerle de karşılaşacaksınız.

Dünyanın en geniş ve en beyaz kumlu sahillerine ev sahipliği yapan Barbados, Güney Karayipler bölgesinde yer alıyor. Ülkemizden üç aktarma ile ulaşılan ülke bizim ısınmaya çalıştığımız şu günlerde yaz mevsimini yaşıyor. Olur da gidebilirseniz, örneğin Aralık ayında kendinizi bir anda Temmuz’a dönmüş ve bambaşka bir dünyaya adım atmış gibi hissedebilirsiniz. Bunu yapamazsanız da tıpkı bizim gibi resimlerine bakıp iç geçirebilirsiniz.

Seyşeller

Hint Okyanusu’nda yer alan Seyşeller adası dünyanın en iyi korunmuş yerlerinden biri. Dünyanın başka hiçbir yerinde görünmeyen canlılara ev sahipliği yapan zengin ekosistemi bir bakıma insanın kendini yeniden doğanın bir parçası gibi hissedebileceği ender yerlerden biri.

Madagaskar’ın kuzeyinde yer alan ve genellikle romantik bir tatil ya da sürpriz evlilik teklifi yapmak isteyenlerin yolunu düşürdüğü bu şirin ada rüyalarınızdaki tatil için biçilmiş kaftan. Ulaşması biraz zor olsa da yolda harcadığınız neredeyse bir günün tüm yorgunluğunu bir saatte attırabilecek kadar da güzel. Biz en azından fotoğrafların yalancısıyız.

Ve son bir not adadaki birçok bitki ve hayvan koruma altına alındığı için gördüğünüz her türlü canlıya iyi davranmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde ciddi tepkiler görebilirsiniz.