Mobilemenu
Profile

Kışın Yollarda Mutlaka Göreceğiniz 7 Bisikletçi Tipi

Süper Komüterler

İster sulu kar yağsın, ister ayazın keskin soğuğu etrafı sarsın; bu arkadaşları yollarda göreceğinize emin olabilirsiniz. Bisikletleri kış şartlarını mükemmel bir şekilde hazırlanmıştır. Kıyafetleri, o günün havası göz edilerek giyilmiştir. Hızları pek değişmez, ortalama bir tempoyu tuttururlar, hiç bozmazlar. Bu bisikletçiler çalışanlarına saat ve kıyafet serbestliği tanıyan iş yerlerinin elemanlarıdır. Aralarında bol sayıda mimar, yazar, çizer, reklamcı vardır.

Kış Şartlarına Göre Giyinmeyi Reddedenler

Hava ne kadar soğursa soğusun kısa taytını giymekten vazgeçmezler. Rüzgarlık ve yağmurluğa ara sıra onay verirler ama onları 0 derece civarında bile kısa kollu formalarla görebilirsiniz. Çıplak ciltlerini cesurca sergilemekten gurur duyarlar. Soğuktan kızarmış kollar, çatlamış bacaklar, kurumuş kulaklar… Sevdikleri diğer spor Amerikan futbolu çıkarsa şaşırmayın!

Aşırı Giyinenler

Kış şartlarında bisiklete binerken giyinmenin temel prensibi şudur: “İlk 10 dakika terliyorsanız fazla giyinmişsiniz demektir”. Tabii ki birkaç kat giyinmek gerekir ama vücut ısısının ve terin dışarı atılmasına engel olacak kadar çok ve katmanlı giyinmek, performansı olumsuz etkiler, hastalanmaya davet çıkarır. Bu vatandaşları haşlanmış bir tavuk gibi görünüşlerinden kolayca anlarsınız!

Yeni Bisiklet Almak İçin Binenler

Bunlar kendi aralarında ikiye ayrılır: Kış bisikleti kullananlar, kış bisikleti kullanmayanlar. Kötü hava ve yol şartlarına daha dayanıklı bir kış bisikleti edinmeyi reddedenler bunu cengaverliklerinden ya da parasızlıklarından değil, tam tersine, altlarındaki bisikletleri kısa zamana çürüğe çıksın da yeni bir tane alsınlar diye yaparlar. Karşı grupsa ilkbahar ve yaz mevsiminde kullandıkları bisikleti hemen bir kenara bırakıp kış için yeni bir bisiklet almalarını gerektiğini söyler ve alırlar.

Yollarda Görünmeyenler

Onlar hakkında bir şey söylemek gerçekten güç, zira eylül bitti mi, ortalıktan çekilirler. Dürüst olmak gerekirse yağmur, rüzgar, kar, soğuk ve buzla dolu kış yolları yerine korunaklı, uygun ısıdaki, Netflix ve Zwift ile donatılmış ev ortamında turbo trainer üzerinde pedal çevirmek çok daha akıl kârı görünüyor! Sanal arkadaşlarıyla yapmayı en sevdikleri muhabbet tabii ki en iyi Zwift rotasının hangisi olduğudur.

Bisiklet Grubu Elemanları

Bisiklet grupları güzeldir, faydalıdır, eğlencelidir. Bu gruplardan birine dahilseniz, bisiklete binmeyi planlamışken kötü hava yüzünden kapıdan dönmek katiyen olmaz. Hem arkadaşlara verilen sözün çiğnenmemesi hem de grubun temposundan geride kalması korkusuyla kar kış demeden grup üyeleri yollardaki yerini alırlar.

Kafe Müdavimi

Bisikletçilerin çoğu kahve molası vermeyi sever. Bu mola kimi zaman turun orta yerlerinden birinde, kimi zamanda sonunda, herkes evine dağılmadan verilir. Bisikletinizi park edip fit bir şekilde kafeye girmek, harcadığınız binlerce kaloriye karşılık güzel bir dilip pasta ısmarlayıp kahve eşliğinde yutmak, gerçekten sahne ışıklarının size döndüğü anlara karşılık gelir. Bu ayrıcalıklı dünyadan kopamayanlar, soğuk, kar, yağmur demeden bisiklete binmeye ve tabii kafelere uğramaya devam eder.