Mobilemenu
Profile

Kışın Yürüyüş Yapmak Neden İyidir?

Soğuk kış aylarının tadını çıkarmanın en iyi yolunun, elimize bir ince belli bardakta çay alıp en yakın kanepeye yayılmak olduğunu biliyoruz. Yılın kalan dokuz ayını evlerinde geçiremeyip kendini doğanın kucağına atanların kış aylarında da kanlarının kaynadığı malum.

Bir an önce havalar ısınsa da yeniden açık havada bacaklarımızı çalıştırmaya başlasak diye gün saydığımız doğru. Ama kışın evlerine girmek zorunda olduklarını düşünen yürüyüş tutkunlarını sevindirmek ve bu eylemle arası iyi olmayanları da bir ihtimal cesaretlendirmek için kış yürüyüşlerinin faydalarını da sıralayalım.

1) Zinde kal

Fit olmak tabirinin son zamanlarda epey moda olduğunu söyleyebiliriz. Gündelik hayatımız, giderek oturmanın ve hareketi azaltmanın egemenliği altına giriyor olduğundan, zinde olmak da formda kalmak da buna paralel olarak daha güç bir hal alıyor. Hele bir de yaş ilerledikçe, fit olmak için harekete geçmenin ne kadar zorlaşabileceğini tahmin edebiliyoruz. Kış aylarını kış uykusuna yatarak atlatamayacağımız için, bedenimizi korumak adına bir şeyler yapmaya başlamalıyız. En basitinden, yürüyüşe çıkmanın bile, zinde olmak ve formda kalmayı kolaylaştırmak adına epey faydası dokunacağı bir gerçek.

2) Bu manzarayı başka mevsim bulamazsın

Yaz aylarında nemin görüşü bulanıklaştırması nedeniyle, hiçbir zaman kış aylarındaki kadar uzak ve geniş bir mesafeyi göremeyeceğimizi kabul etmemiz gerekiyor maalesef. Bu da,  meseleye tepeler ve dağlar açısından baktığımızda, daha berrak ve canlı bir hava demek oluyor. E haliyle de, kışın doğa yürüyüşü yapmak, yılın diğer aylarında yapmaktan daha etkileyici oluyor açıkçası. Kış aylarına has, büyüleyici karlı manzaralar ise cabası.

3) Sınırlarını zorlamaya alışırsın

Kendi sınırlarını zorlayan insanların hikayelerini duymaya bayılırız. “O dağa nasıl tırmanmış acaba? O kadar mesafeyi ben yüzebilir miydim? Maratonu tamamlayabilecek kondisyona sahip miyim ki?” gibi sorular akar zihnimizden, bunları dinlerken. Hepimiz yapabileceklerimizi görmek adına, az ya da çok, bazı zor şeyleri denemek isteriz, itiraf etmek gerekirse. İşte kış aylarında yapılabilecek bir dağ yürüyüşü, bunu görmek adına biçilmiş kaftan. Hem kolay ulaşılabilir, hem de yüksek bir kondisyon gerektirmez. Bir tarafta soğuk havaların zorlayıcı etkisi, bir tarafta da dağın güçlükleri… Sınırlarınızla sizi yüzleştiren, keyif dozu yüksek mükemmel bir bileşim.

4) Ekipman kullanmayı öğrenmek işleri kolaylaştırır

Hangi sporun tutkunu olduğunuz önemli değil, yeter ki elinizde bir ekipmanınız olsun… Evet, yapılan anketler insanların sahip oldukları, yürüyüş ayakkabılarından mataralarına, kayak takımlarından patenlerine kadar, her türlü spor ekipmanlarından bahsetmekten çok mutlu olduğunu gösteriyor. Madem böyle bir durum var, öyleyse kış yürüyüşlerinin ekipman çeşitliliği, yürüyüşe çıkmak için başlı başına bir neden bile olabilir: Kış botları, kramponlar, buz baltaları…

5) Yetişkinler için en eğlenceli ve meşru kar aktivitesidir

Belli bir yaştan sonra insan, karda çocuklar kadar rahat bir şekilde oynamaya çekiniyor, biliyoruz. Fakat tam teşekküllü bir kar yürüyüşü size, çocukluk yıllarınızı anımsatacak kadar eğlenceli anlar vaat ediyor. Yürüyüş esnasında, bir tepeden kalçanızın üstüne oturup aşağı doğru kaymak, kramponlarla buz tekmelemek gibi şeyler yapmaya mecbur kalıyorsunuz. Şimdiden yüzünüz güldü değil mi? Öyleyse ne duruyorsunuz?  

6) Kayağa ucuz bir alternatiftir

Kayak pahalı bir spor. Bu sporu yapmak istiyorsanız, ekipmanları satın almasanız bile kiralamak zorundasınız. Bir de tepeye çıkabilmek için ödenen paraları unutmayalım tabii. Ancak yürüyüş öyle değil ki. Sizi sıcak tutacak bir kış montunu üzerinize çekip ayağınıza da sağlam bir kış botunu geçirdiniz mi, her şey tamam.

7) Özgüveni artırır

Fiziksel aktivitelerin hem bedeni hem de beyni çalıştırması açısından iyi bir özgüven kaynağı olduğu düşünülüyor. Bu mevsimde de kış yürüyüşünden ala fiziksel aktivite olmayacağı malum. Kışa uyum sağlama ve karda yürüme becerileri gelişen insan, sanki her şeyle başa çıkabileceğini düşünecek kadar kendine güvenmeye başlıyor, bizden söylemesi. Zaten, eksi bilmem kaç derecede, boyunu geçen karların içinde aksini hissetmek pek de mümkün olmazdı herhalde.