Mobilemenu
Profile

Kıtalar Arasında Bir Barış Köprüsü

Yıllar önce, Anadolu hakimiyetini sağlayan Pers ordusu bu kez Avrupa’ya hükmetme gayesiyle Atina’ya yönelir. O zamanlar bir şehir devleti olan Atina, büyük Pers ordusuna karşı koyması mümkün olmayan mütevazı bir orduya sahiptir. Zaman dar, düşman büyüktür. Yardım çağırma görevi zamanın en hızlı atletlerinden Pheidippides’e verilir. Bu onurlu ve vatansever atlet, 225 km’lik zorlu Sparta yolunu 36 saatte koşar. Atina’nın yardım çağrısı Sparta tarafından kabul görmese de kötü haberi bildirmek ve vatanını savunmak için tekrar yurduna koşar Pheidippides.

Ertesi gün Atina Maraton Ovası'nda gerçekleşen savaşa katılır ve gün boyu düşmanla çarpışır. Atina, kendisinden dört kat büyük olan Pers ordusunu püskürtmeyi başarmıştır. Ancak geri çekilen Persler, şehre Atinalılardan önce varmak için harekete geçmiştir bile. Zafer haberini vermek ve düşman uyarısında bulunmak görevi yine Pheidippides’indir. 50 km’ye yakın yolu tekrar koşan bu vatansever adamın vücudu, sarf ettiği insanüstü gayrete daha fazla dayanamaz. Atina sokaklarında son adımlarını atan bitkin bedeni ruhunu teslim etmeden önce son sözlerini haykırır: “ZAFER!..”

Maraton koşularının tarihi 2500 yıl önce yaşanan bu destansı olayla başladı. İstanbul, tam 37 yıldır onurlu tarihiyle takdir toplayan maratonun barış köprüsü olmaya devam ediyor. 1979’dan bu yana aralıksız koşulan İstanbul Avrasya Maratonu, dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olma özelliğini de sürdürüyor.

Her yıl kasım ayında düzenlenen İstanbul Maratonu, bu yıl 15 Kasım 2015 tarihinde koşuldu. İç ve dış basın tarafından yoğun ilgiyle takip edilen yarışlar, üç farklı kategoride düzenlendi. 42 km’lik maraton koşusu için 18 yaş sınırı bulunan yarışların halk koşusu klasmanı ise genç & yaşlı katılımcıları ve dünyanın değişik bölgelerinden gelen misafirleriyle yine renkli görüntülere sahne oldu. Engelli sporcuların da unutulmadığı yarışlarda onlar için de bir kategori ayrılmış durumda.

İstanbul Boğazı'nda koşulacak maraton fikrini ilk kez 1973 yılında Tercüman Gazetesi ortaya attı. 1979 yılına kadar sahipsiz kalan maraton fikri, bu tarihte bir grup Alman turistin girişimleriyle hayata geçebildi. 1 Nisan 1979’da koşulan ilk maratona, İstanbul halkınca bir anlam verilememiş, bunun bir şaka olduğu düşünülmüştür. Ancak zamanla gelenekselleşen yarışlara, bugün tüm İstanbul halkı en içten desteklerini sunuyor ve yarışın amacına yönelik sosyal organizasyonlara gönüllü katılım sağlıyor.

Yarışın başlardaki ismi, Asya-Avrasya Koşusu'ydu. Daha sonra Avrasya Koşusu olarak değiştirilen yarışların 2013’den beri sahip olduğu isim İstanbul Maratonu. Bu sayede şehrin tanıtımına da katkı sağlayacağı düşünülen İstanbul Maratonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize ediliyor. Koşulmaya başlandığı günden beri üç kez güzergâh değişikliğine gidilen yarışlar bugün; Maraton(42 km), Halk Koşusu(10 km) ve 15 km koşusu olmak üzere üç farklı kategoride düzenleniyor.

İstanbul Maratonu 2008 yılında en elit ikinci atletizm yarışlarına verilen gümüş kategori unvanına layık görüldü. 2012’de ise altın kategoriye yükselen İstanbul Maratonu, o tarihten bu yana dünyanın sayılı atletizm organizasyonlarından biri kabul ediliyor. Dereceye giren sporculara ciddi para ödüllerinin verildiği yarışların güzergâhları Boğaziçi Köprüsü’nde başlıyor. Maraton koşusu Sultanahmet- At Meydanı’nda sonlanırken, 10 ve 15 km yarışları Eminönü’nde son buluyor.

Yarıştan bahsedip de kırılan rekorlardan söz etmemek olmaz. İşte İstanbul Maratonu’nun rekorları:

Maraton rekorları

Erkekler- Vincent Kiplagat (Kenya) - 2010 - 2.10.42’lik dereceyle.

Kadınlar - Ashu Kasım (Etiyopya) - 2010 - 2.27.27’lik dereceyle.

15 km rekorları:

Erkekler - Selim Bayrak (Türkiye)- 2008 - 43.59’luk dereceyle.

Kadınlar - Emily Chebet(Kenya) -2010 - 48.44’lük dereceyle.

2010’daki halk koşusunda ulaşılan 200 bin kişilik katılımla bu alandaki rekor kırılmıştır.

1979’daki ilk yarışı kazanan sporcu Hasan Saylan olmuştur.

Eğer siz de bu spor ve barış şöleninde yer almak istiyorsanız, bir sene daha beklemeniz gerekiyor. Gelecek yıl eylül ayı sonuna kadar kaydınızı yaptırmış olduğunuzdan emin olun. Böylelikle siz de, Boğaziçi Köprüsü’nden başlayacak anlamlı festivalde yaşanacak heyecana eşlik edebileceksiniz. “Yurtta barış dünyada barış…”