Mobilemenu
Profile

Kiteboard Hakkında Yanlış Bilinen 7 Şey

Kitesurf ile ilgili kulaktan dolma bilgilerin, artık klişe haline gelmiş doğru bilinen yanlışların neler olduğunu, neden doğru olmadıklarını ve gerçeklerini uçurtma sörfçüsü Uğur İyigün anlatıyor. Bizler de dinliyoruz!

Kitesurf asla sadece kitesurf değildir!

Bu sporu çoğu kişi yol almak için kullanılan yelken nedeniyle uçurtma sörfü yani kitesurf olarak adlandırır ancak bunun sporun tek ismi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kitesurf’ün bir diğer adı da paraşüt sörfüdür! Görüntü ve prensip olarak benzeseler de uçurtma ve paraşüt arasında belli farklar vardır. Sadece yukarıdan aşağı yönlü hareketlerde yani inişlerde kullanılan paraşütün aksine, uçurtma kendi kendine süzülebilen bir kanattır. Dolayısıyla uçurtma sayesinde hem yukarı zıplayarak irtifa kazanabilir hem de yelkenli bir tekne gibi rüzgara karşı yol alabilirsiniz. Bu yüzden bu spor, ülkemizde ve dünyada yelken federasyonlarına bağlı bir branş olarak faaliyet göstermektedir.

“Bu sandığım kadar zor değilmiş”

Uçurtma sörfünü dışardan inceleme fırsatı bulan insanların büyük bir çoğunluğu bu sporu öğrenmenin rüzgar sörfüne göre daha zor olduğunu ve daha uzun süreceğini düşünür. Aksine uçurtma sörfü, rüzgar sörfünden çok daha kısa bir sürede ve çok daha az fiziksel efor sarf ederek öğrenilir. Uçurtma sörfünde, rüzgar sörfüne yeni başlayan birinin bir yılda geldiği hız ve manevra seviyesine 2-3 ay içinde rahatlıkla gelebilirsiniz. Bunun nedeni, rüzgar sörfünde trapez kemeri ve ayaklık kullanma gibi detaylara daha geç ve basamak basamak girilmesidir. Kitesurf’te ise böyle kademeler yoktur; uçurtma ve board ilk dersten itibaren size trapez ve ayaklıklarla bağlı olacaktır.

Ekipmanlar zannedildiği kadar pahalı değil

Uçurtma sörfü, çoğu kişinin düşündüğü kadar pahalı bir spor değil. Futbol, koşu, yüzme gibi sporlara göre daha pahalı olduğu doğru ancak içinde bulunduğu yelken branşları arasında ekipman maliyeti en ucuz olan spor dalı bilin bakalım hangisi? Tabii ki uçurtma sörfü! Fiyat olarak uçurtma sörfüne en yakın yelkenli branşı olan rüzgar sörfünün komple ekipman seti 2500-3000 euro civarındayken, bu fiyat uçurtma sörfünde 1000-1500 euro seviyesine düşüyor.

“Uçurtma sörfü yavaş” algısı yanlış

Uçurtma sörfünün, rüzgar sörfüne göre daha yavaş olarak algılanması yanlış. Tam tersi uçurtma sörfü, rüzgar sörfüne göre hem açık denizde hem de özel olarak hazırlanmış düz su parkurlarında daha hızlıdır. Uçurtma sörfüyle şu ana kadar ölçülmüş maksimum hız 103,1 km/s'tir. Ayrıca uçurtma sörfü, 15 knot’a kadar esen havalarda, rüzgarın üç katı hıza çıkabilir. Bu özelliğiyle yeryüzündeki iki yelkenliden biridir. Bahsi geçen diğer yelkenli ise, Amerika Kupası Yelkenli Yarışları’nda kullanılan 10 milyon dolarlık AC72 adındaki dev katamaranlardır!

Eğitmensiz olmaz!

Bu sporu kendi kendine öğrenebileceğini düşünen varsa acilen bu fikri aklından çıkartsın! Uçurtma sörfü, hem teorik hem de pratik olarak kesinlikle bir eğitmen gözetiminde öğrenilmelidir; aksi takdirde ciddi kazalar kaçınılmazdır. Bunun sebebi de kişinin uçurtmaya doğrudan bağlı olmasıdır. Malzemeyi düzgün kurmak, uçurtmayı doğru kaldırıp indirmek ve olası bir problem anında güvenlik sistemlerini doğru kullanabilmek çok kritiktir. Kontrolden çıkabilecek bir uçurtma kullanıcısına ve çevresine ciddi zararlar verebilir.

Önlemleri alırsanız, kitesurf tehlikeli bir spor değildir

Her spor gibi uçurtma sörfünde de sakatlanma riski bulunuyor fakat yaptıkları konusunda bilinçli olan, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, iyi bir eğitmen gözetiminde ders almış bir uçurtma sörfçüsünün sakatlanma riski diğer sporlara göre daha fazla değildir. Ayrıca uçurtma sörfü malzemelerinde kullanılan güvenlik sistemleri sayesinde oluşabilecek en kötü ihtimaller dahi kolaylıkla önlenebilmektedir.

Güç değil teknik!

Bilinenin aksine, uçurtma sörfü fazla güç harcamadan öğrenilen, tekniğe dayalı bir spordur. Kollarınız uçurtmayı kontrol etmek için fazla güç harcamaz, bu yüzden de fizyolojik adaptasyon gerektirmeden oldukça kısa bir sürede öğrenilebilir. En çok geliştirdiği kas grupları; karın, bel ve bacaklardır. İncelik gerektiren, teknik bir spor olduğu için kadınların erkeklere göre bu sporu daha çabuk öğrendiğini sıklıkla gözlemleyebilirsiniz. Rüzgar sörfüne kıyasla, uçurtma sörfçüleri içinde fit ve güzel kadın yüzdesinin bir hayli fazla olmasının nedeni de budur!