Mobilemenu
Profile

Kiteboard İçin Dünyadaki En İyi 10 Yer

Kiteboard yapılabilecek ideal bir mekan bulmak sadece rüzgarı uygun bir yer bulmaktan öte bir şeydir. Evet, kabul etmek gerekir ki rüzgar bu arayışta önemli bir faktördür fakat dikkate alınması gereken diğer faktörler de var; suyun düz, dalgalı veya minik minik dalgalı (choppy) olması, hava durumu (rüzgarın dışındaki koşullar) ve lokasyonun genel atmosferi. Eğer kendi board’unuz, kite’ınız ve harness’ınız varsa size yakın ve kolayca erişebileceğiniz bir yerde (yakınınızdaki herhangi bir göl veya deniz kenarı) kiteboard yapabilirsiniz tabi ki. Fakat gittikçe popülerleşen bu spordan en fazla keyfi almak için seçebileceğiniz on yer aşağıda. Tek ihtiyacınız biraz istek, katetmeniz gereken biraz yol ve rüzgar (Belki bir de wet suit.):

1. La Ventana, Baja Kaliforniya Meksika, Baja, Kaliforniya’nın en güney ucundaki La Ventana (İspanyolca’da “pencere” anlamına gelir.) Kaliforniya Körfezi boyunca esen sağanaklar rüzgarın bu pencereden esmesine neden olmaktadır. Kiteboardcular yerel ahali tarafından Kortez denizi diye anılan bu yere sıkça gelirler. Kortez Denizi,Unesco tarafından biyolojik çeşitliliği ve görsel güzelliği nedeniyle Dünya Mirası ilan edilmiştir. Burada kim kiteboard yapmak istemez ki.

2. Nabk, Mısır Eğer kendisi ve halkı kiteboard yapıyor olsaydı Musa, Kızıl Deniz’i ikiye ayırmak zorunda kalmayabilirdi. Tabi bir de özellikle Nabq’ta olsalardı. Sina Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında görkemli turistik tesislerin bulunduğu Şarm El-Şeyh ile backpackerler’ın mekanı olan Dahab arasında yer alan bu çöl sahil kasabası Aqaba Körfezi’nin sağanaksız rüzgarlarıyla kaymak isteyen dünyanın dört bir yanındaki kiteboardcular için bir çekim merkezi.

3. Tarifa, İspanya Cebelitarık Boğazı Avrupa ve Afrika kıtaları arasında mükemmel bir rüzgar tüneli oluşturur. Bütün yıl boyunca buraya toplanan rüzgar gücüyle yapılan su sporları meraklıları için mükemmel… Tarifa sadece İspanyollar veya Avrupalılar için değil tüm dünyadan kiteboardcular için bir önemli bir merkezdir.

4. Isla Margarita (Margarita Adası), Venezuela Venezuela’nın kuzey kıyılarının açıklarındaki bu tropikal sahil kumsalda güneşlenmeye gelenlerin yanında gezginleri ve kiteboardcuları da kendine çeker. Buraya gelenler tüm yıl boyunca kesintisiz esen Karayip rüzgarlarını yakalama fırsatını bulurlar.

5. Le Morne, Mauritius Le Morne yarımadasının ucundaki kayalık bir formasyon olan Le Morne, firar eden kölelerin sığınma yeri olarak tarihi bir öneme sahip olmakla beraber günümüzde Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan bir tatil merkezidir. Madagaskar’ın güneybatısındaki bu lokasyon kiteboard’a yeni başlayanlar için dalgasız bir lagün ve Hint Okyanusu’nun derinlerine uzanan kıyılarındaysa deneyimli kitecılar için zorlu dalgalar sunar.

6. Borakay, Filipinler Güneydoğu Asya’nın bu takım ada ülkesinin resort adası olan Borakay’ın Beyaz Kumsalı turizmin vitrininde olabilir fakat diğer yandan adanın daha rüzgarlı tarafında “hangin”de (Yerli dilde rüzgar demek.) takılmakla meşgul pek çok kiteboardcu vardır.

7. Boca Grandi, Aruba Aruba, cruise gemilerinin günü geçirmek için demir attıkları popüler bir liman olabilir fakat bir süre burada kalırsanız göreceksiniz ki gemide seyahat etmek yerine board üzerinde seyahat etmek için doğru yerdir. Maceracı turistler için çok daha cazip olan da aslında budur.

8. Cumbuco, Brezilya Futbol Brezilya’nın popüler sporu olabilir fakat suda kite futbolu geçer. Özellikle Fortaleza’nın 15 mil doğusunda, Cumbuco’nun kuzeydoğu sahillerinde. Samba gecelerine akmadan önce gündüzleri Brezilyalılar ve Brezilya’yı ziyaret edenler buraya okyanus dalgalarıyla ve dümdüz lagünlerde kiteboard yapmaya gelirler.

9. Cabarete, Dominik Cumhuriyeti Bu Karayip ülkesinin kuzey kıyılarında rüzgarlar tüm yıl boyunca kesintisiz eser — Haziran aylarında uluslararası yarışlar, yılın geri kalanında keyfine düşkün yerli veya turist kiteboardcular için mükemmel bir atmosfer sunar.

10. Maui, Havai Maui’de bahsedilmeyen hiçbir en iyi kiteboard lokasyonları listesi tamamlanmış sayılamaz. Maui 90’larda modern kiteboard’un doğduğu yer olarak bilinir. Aslında bu spora ait yarışın yapıldığı ilk yerdir. Bununla beraber başlangıç seviyesindekilerden profesyonel yarışçılara kadar tüm seviyeden sporcuyu gündüz Kanaha Plajının rüzgarıyla kaymaları ve gece Luaus’ta partilemeleri için kendine çeker.