Mobilemenu
Profile

Kiteboard Malzemeleri

Kite (Uçurtma): Bar, ip ve güvenlik sistemini barındıran uçurtma, hareket için gerekli olan rüzgar gücünü bünyesinde toplar.

Board (Tahta): Kite’ın harekete dönüştürdüğü bu enerjiyi verimli kullanmak için üzerinde duracağınız bir şeye ihtiyacınız var. Buna da bildiğiniz gibi board yani tahta ismi verilmiş. Yapacağınız kiteboard stiline göre twin tip, wake stili veya normal sörf tahtası gibi farklı özelliklerde malzeme seçmelisiniz.

Lines (Uçurtma İpleri): Kite’ınız ile aranızda kurduğunuz bağlantıyı bu ince ipler sağlar ve uçurtmanın yarattığı gücü size aktarır. Çok şiddetli kuvvete maruz kalan bu iplerin her daim sağlam olduğundan emin olun. Aksi halde başınıza istemediğiniz kazalar gelebilir.

Bar (Çubuk): Uçurtmayı gücünü ayarlayıp, kontrol ettiğiniz, kendinize yön verdiğiniz “kontrol çubuğu”dur. Uçurtmanın güvenlik sistemi de bar’a bağlı olduğu veya bar’ın çok yakınında olduğu için nasıl kullanılacağınızı öğrenmek kilit öneme sahip!

Harness (Trapez): Harness sayesinde kiteboard, güçten ziyade denge meselesi çünkü bu araç uçurtmanın gücünü tüm vücudunuza aktarıyor. Bu sayede kiteboard’cular uzun saatler boyunca suda kalabiliyor. Üst vücudun kuvvetini kullanmak yerine vücut ağırlığını kullanarak uçurtmanın çekimini dengelemek daha kolay. Bele bağlanan “waist” ve bir çeşit şort giyer gibi bağlanan “seat” şeklinde iki tip trapez vardır. Freestyle yapacaklar waist, yeni başlayanlar da sıklıkla seat harness’ı tercih eder.