Mobilemenu
Profile

Kiteboard Nasıl Seçilir?

Yeni başlayanlar için sürmesi kolay ve kişinin seviyesinin biraz üstünde tahtalar seçilmelidir. Daha kolay kontrol sağladığından derslerde büyük tahtalar ve yeterince güçlü uçurtmalar kullanılır. İlerleme sağlandıkça daha küçük tahtalara geçilebilir.

Kiteboard seçerken kendinize şu soruları sormalısınız:

Kaç kilosunuz?
Kiteboard yapacağınız sahildeki rüzgarın hızı nedir?
Sörf becerileriniz var mı?

Kiloya göre tahta seçiminizi aşağıdaki şemayı göz önüne alarak yapabilirsiniz:

Ağırlığınız                 Tahta Uzunluğu                Tahta Genişliği

56-68 kg                        134- 148cm                            41cm

68-81 kg                        140-160cm                             43 cm

81-95 kg                        142-165cm                             45 cm

+95 kg                           146-165cm                             46cm

Bunların yanında tahtanın özelliklerini de iyi bilmeniz gerek. Yeni öğrenmeye başlayanlar büyük bir tahta ve nispeten daha küçük uçurtma kullanmalılar. Daha önce sörf veya rüzgar sörfü tecrübeniz varsa daha küçük board’ları deneyebilirsiniz. Bir büyük ve bir küçük kite takımı almanız sizin her koşulda kitesurf yapabilmenize olanak tanır. Örneğin rüzgarın az olduğu yaz aylarında daha büyük uçurtmayla istediğiniz hızlara ulaşmanız daha olası.

Tahta seçiminden sonraki adım da doğru uçurtmayı seçebilmek. “C-Kite” tipindeki uçurtmaların uçları düzdür ve klasik bir paraşüt gibi yay şeklinde olur. “Bow kite” türünde ise uçurtma neredeyse düzdür geniş rüzgar aralıklarında rahatlıkla kullanılabilir. “Hybrid Kite” ise C ve Bow tipi kite’ların en iyi karakteristik özelliklerine sahiptir. Birçok varyasyonu olan bu kite’lar kimi zaman C veya Bow tipleri ile neredeyse tıpa tıp aynı görünür.