Mobilemenu
Profile

Kiteboard Stilleri (Disiplinleri)

Course Racing: Bunlar, yat yarışları gibi hem taktiğin hem de hızın önemli olduğu yarış etkinlikleridir. Rüzgar sörfü tahtaları gibi tek yöne gidebilen uzun yüzgeçli tahtalar kullanılır. Amaç bütün yarışlarda olduğu gibi parkuru birinci olarak bitirebilmektir.

Freeride (Serbest Sürüş): En popüler kiteboard stilidir. Çoğu kiteboard tahtası freeride için tasarlanmıştır. Eğlenmek ve yeni teknikler öğrenmek için birebir olan bu stilde twintip (çift yönlü) tahtalar kullanılır.

Freestyle (Serbest Stil): Uçurtma yardımıyla bir miktar yükselerek havada yapılan artistik hareketlerle freestyle yapmış olursunuz. Bu stilde aynı zamanda belli bir varış noktası olmayan serbest formatlı etkinlikler de düzenlenir. Küçük twintip boardlar ve iyi yükselebilen uçurtmalar kullanılır.

Jumping/Airstyle: Freestyle’ın bir türüdür. Yüksek sıçramalarla çeşitli numaralar yapılır. Rüzgarın kuvvetini artırmak için daha küçük uçurtmalar ve kısa kablolar kullanılır.

Speed Racing (Hız Yarışı): Bu stilde GPS üniteleri kullanılır ve sporcular en yüksek hıza ulaşmayı amaçlar. Bu stil için özel olarak üretilen tek yönlü hız boardları veya uzun fin’leri olan yarış tahtaları kullanılır.

Wake style: Wakeboard’dan türemiş olan bu disiplinde, kite’cılar için botun yerini uçurtmalar alır. Bu tip için kullanılacak board’ların çok iyi dayanıklılığa sahip olması şarttır. Durgun suda yapılan bu stilde Rampa ve tırabzan benzeri çeşitli engeller gösterinizin bir parçası olabilir.

Wave riding: Kiteboarding ile sörfü birleştiren stildir. Sörfçüler arasında yaygın olan bu stilde dalgakıranlı bölgeler gereklidir. Sürücüler genellikle tek yönlü tahtaları tercih ederler; bunun sebebi dalgalarda ilerlemek ve dönüş imkanı elde etmektir. Bağlamalı tahtaların yerine klasik sörf tahtası kullanan sporcular da vardır.