Mobilemenu
Profile

Kitesurf’e Başlamak İçin 9 Neden

Fazla güç istemez

Uzaktan bakınca “O koca uçurtmaya hakim olmak için antrenmanlı olmalıyım” diye düşünen ve yanılan birçok insan var. Merak etmeyin, kitesurf yapmak için bir Arnold Schwarzenegger olmanıza gerek yok! Kite’çılar ellerini “direksiyon” için kullanıyor ve bunu yaparken güç harcamıyorlar. Zaten sizi çeken uçurtmayı idare etmek de hiç zor değil.

Kolaydır

Rüzgar sörfçülerinin kendi aralarında yaptıkları bir şaka vardır: “Acemi bir kitesurfer ile profesyonel kitesurfer arasında ne fark vardır?” Yanıt: “Bir hafta!” Belki biraz abartı var ama gerçek şu ki kitesurf göründüğü kadar zor değildir. En iyi şekilde yapmak için yeteneğe ve çok çalışmaya ihtiyacınız olabilir ama meseleniz keyif almaksa biraz çaba göstermeniz yeterli.

Sürekli gelişme fırsatı verir

Değişen rüzgar ve dalga yapısı sayesinde kitesurf, sporcusuna sürekli yeni hareketler deneme ve kendini geliştirme fırsatı verir. Üstelik yapısı gereği hayati tehlike riski de bulunmadığı için kite’ınızla denemeler yapmanız da mümkün. Tabii kısa bir eğitim sürecinden sonra!

Dünyanın en güzel yerlerinde yapabilirsin

Doğa sporcularının ruhunda olan farklı yerlerde o deneyimi yaşama isteği kitesurf’le zirve yapar. Tatiller buna göre planlanır hatta değişik bir coğrafyada havalanmak için boş zamanlar yaratılır. Kosta Rika, Brezilya, Filipinler, Sri Lanka, Güney Afrika, Kolombiya gibi farklı dünyalar bu spor için biçilmiş deniz, dalga ve rüzgarı barındırıyor. Dahası kitesurf’ün peşinden gidilip adı turizm broşürlerine asla girmeyen cennetleri bile keşfedersin.

Plajda yat yat, nereye kadar?

Hava zaten sıcak, kumlar yakıcı, hareket etsen ter içinde kalıyorsun, denize girsen, ehh… Serinlemek ve plajda çile çekenleri yukarılardan görmek için kitesurf ideal! Hem rüzgar hem de deniz sayesinde serinleyecek, heyecanlanacak ve tatilini anlamlı kılacaksın.

Kitesurf: Yeni golf!

Yapılabilirliği sayesinde kitesurf her kesimden insana hitap ediyor. Sahilde denk gelen kitesurfer’lar sohbete giriştiklerinde bambaşka dünyalardan gelebildiklerini görebiliyor. Bir çevirmenle yayınevi sahibi veya zihninde parlak fikirleri olan bir gençle deneyimli bir yatırımcı bu sayede bir araya gelebiliyor. Rüzgar sörfündeki gibi ağır rekabetleri, dalga ve rüzgar bekleme sıkıntılarını barındırmayan kitesurf’ün bu yapısı sahilde bir araya gelen herkese yansıyor.

Taşınabilir yapısı

Hiç rüzgar sörfünüzle ya da bisikletinizle taksiye binmeyi denediniz mi? Denediyseniz Mr. Bean’e dönüştüğünüzü, sen ve taksici dışında herkesin kahkahalar attığını fark etmişsindir. Tamam, kitesurf bir kaykay değil, orası doğru; doğru paketlenirse ağır ama ince hale gelebilir. Birkaç denemeden sonra kitesurf’ünü her taksiye ve ekstra ücret ödemeden uçağın kabin bölümüne sığdıracak tecrübeye ulaşırsın.

Aslında çok tehlikeli değildir

Bir zamanlar tehlikeliydi fakat gelişen spor sanayisi birçoğu gibi kitesurf’ü oldukça güvenli hale geldi. Tabii ki sıkıntı yaratabilecek durumlar söz konusu. Bunlarla baş edebilmek için ilk iş bu sporu sağlam bir şekilde öğrenmek, kurallara uymak, rüzgarın aşırı sert olduğu zamanlarda “kaşınmamak”. Riskleri minimuma alırsanız, başınıza bir şey gelmesini de o kadar engellersiniz. Riskler ne mi? Şu videoya bir bakın bakalım!

Yaşam dengesi kurmak için harikadır

İş çok mu yoğun? Bitmeyen mesailer yıldırıyor mu? Yoksa tam tersi freelance çalıştığın için iki iş arası çok mu vaktin var? İşte bu sıkıntılara karşı zihni boşaltmanın en iyi yolu kitesurf’ten geçer. Denizin tadı, dalgaların gücü, rüzgarın yapısı sayesinde dünyevi sıkıntılara karşı kendini kapatacak ve rahatlayacaksın. Hayat inişler ve çıkışlarla dolu; tıpkı kitesurf gibi!