Mobilemenu
Profile

Kız Gibi Koşmak

“Kız gibi koşmak” derler ya hani, sizce bu ne demek? Yıllardır yaptığım gözlemlere ve edindiğim tecrübelere göre kız gibi koşmak: Hızlı, dayanıklı, engelleri aşarak, hedefe odaklanarak, gücü son damlasına kadar kullanarak koşmaktır. Mesafeler uzadıkça kadınların erkekleri geçmesi olasılığı artıyor. Erkekler fiziksel olarak kadınlardan ne kadar güçlülerse kadınlar da mental olarak o kadar güçlüler. Ayrıca kadınlar boylarından dolayı erkeklere oranla daha ergonomik, bu da uzun mesafeleri koşarken avantaj sağlıyor. Kadınların en güçlü silahları dayanıklılık, mental güç ve sabır. Erkekler ise daha tez canlı ve hemen sonuç odaklılardır. Çevremde de gördüğüm kadarıyla erkekler hazır olmadıkları halde en uzun mesafelere katılmak isterler, kadınlar ise adım adım ilerlemek ister. “Start” çizgilerinde kendilerini unutarak, birbirlerini iterek başlayan erkeklerin yanında kadınlar, arkadan gelir ve kendi tempoları ile kendi yarışını koşar. Elbette bütün bunlar her kadın ve her erkek için geçerli değil ancak yıllarca koştuktan sonra edindiğim izlenimler genellikle bu yönde. Hala inanmadıysanız sizi şöyle alalım:

Bunlar sadece yurt dışında değil, Türkiye’de de çok nadir rastlanan olaylar değildir.

2014 yılında 110 kilometrelik Kapadokya Ultra Trail yarışında nasıl bir strateji uyguladığımı merak ediyorsanız sırları açıklıyorum!

1- Öz ve doğru antrenman, abartılı olmayan kilometreler. İş sadece koşmak değil, doğru şekilde antrenman yapmak.

2- Kimseyle değil kendinle yarışmak. Yarışa başladığımda erkeklerle yarışmaya çalıştım ama iyi ki kendimi doğru zamanda durdurdum. Kendi tempomla giderken yarışın ikinci bölümünde önümde kimse kalmadı.

3- Ultra maraton sabır işidir. Temkinli ve sabırlı ilerlemeniz gerek.

Peki, ultra maraton koşan ya da koşmak isteyen kadınlar nelere dikkat etmeli?

1- Her şeyden önce beslenme! Demir eksikliğine yakalanmamak için doğru beslenmelisiniz. Besin yakıt kadar değerli, yakıtsız bünye hareket etmez.
2- Çevreden gelecek olan ses ve tepkilere kulaklarını tıkamak. Her ne kadar eşitlik olsa da erkeklerin bazı etkinliklerde yaratılıştan dolayı üstün oldukları aşikar. Kadınların başarılı olma düşüncesini tam olarak sindiremeyen erkekler elenmeye ya da geçilmeye hazır olmalı. Buna bir türlü hazır olamayanları ise duymayın gitsin…
3- Hemcinslerinin deneyimleri ve paylaşımları çok önemli. Yarışlarda neler yapılması ve yapılmaması gerektiğine dair tecrübeli sporcuların paylaşacaklarını can kulağıyla dinleyin!
4- Kadınlar, dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor. Dolayısıyla seslerinin daha çok duyulması adına birlikten güç doğar anlayışıyla hareket etmeliler.
5- Koşmaya karar verdiyseniz öncelikli olarak kendinize inanmalı, güvenmeli ve sonraki adımda çevrenizdekilerin desteğini sonuna kadar arkanıza almanız gerekmektedir.
6- Spordan asla vazgeçmeyin. Sağlıklı yaşam ve spor, kendinize olan güveninizi artırır.

Kadınlar, mesajlarını kas gücü ile pistlerde, parkurlarda, patikalarda vermeye devam edecek!