Mobilemenu
Profile

Köpekbalıkları Eşliğinde Dalış Yapabileceğiniz 5 Yer

Yazın yaklaşmasıyla birlikte scuba diving için de alternatifler çoğalmaya başladı. Hem ülkemizde hem de dünyada dalış yapmak için bir sürü eşsiz yer bulmak mümkün. Ama hem alternatif, hem de macera arıyor, bir de “uçuk önerilere de açığım” diyorsanız size çılgın bir teklifimiz var: Köpekbalıklarıyla dalmak! Son yıllarda epey moda olan ve açılan özel okullar sayesinde popülerliği artan bu seçenek size denizin en yırtıcı canlısına çok yakın olduğunuz bir dalış alternatifi sunuyor. Peki, bu iş nerelerde yapılır mı diyorsunuz? Aşağıdaki listede bu konuda epey popülerleşen beş bölge var. Buyurun.

Isla Mujeres, Meksika

Listemize Güney Amerika’dan başlayalım. Isla Mujeres köpekbalığı popülasyonunun en yoğun olduğu yerlerden biri. Bölgeye özellikle Mayıs ve Temmuz ayları arasında dalışçıların akın ettiği biliniyor. Çünkü bu dönemde, aslında tam olarak Haziran’da Isla Mujeres’te bir köpekbalığı festivali oluyor.  Hem başlangıç hem de profesyonel seviyedeki dalgıçlara hizmet veren birçok dalgıç okulu da Isla Mujeres’te mevcut. “Ben ne korkucam kolu bacağı kaptırmaktan yahu” diyorsanız seçim sizin. Köpekbalıkları sizi bekliyor. Bu arada not: Sadece şnorkelle dalış yapabiliyorsunuz.

Puerto Ayora, Galapagos, Ekvador

Meksika, Güney Amerika’nın köpekbalıklarına ev sahipliği yapan tek yeri değil elbette. Zamanında Charles Darwin’in de ziyaret ettiği ve evrim düşüncesinin ilk adımlarının atıldığı Galapagos Adaları köpekbalıklarıyla da ünlü bir bölge. Dünyanın bir numaralı doğal koruma merkezi olan adalardan özellikle Puerto Ayora’da Mayıs ve Ekim arası yoğun bir köpekbalığı popülasyonu oluyor. Puerto Ayora’da birçok dalış bölgesi mevcut ama bunların hemen hemen hepsi profesyonel seviyedeki dalışçılara hizmet veriyor. Kısacası; burada amatörlere pek yer yok. Dalış için en iyi dönem ise Temmuz ayı.

Belize Set Resifi, Belize

Doğanın bir mucizesi olan Belize Set Resifi’ne geldi sıra. Doğal yollarla oluştuğu için Unesco Dünya Mirası Listesi'ne giren bölgede doğal yaşam adına ne ararsanız var. Suyun altında ise apayrı bir dünya var. Mart – Haziran ayları arasında bölgeye giderseniz ve denizin altına da bir göz atmak isterseniz sizi diğer binlerce türün yanında köpekbalıkları da bekliyor olacak. Eğer onları gördüğüne sevinen insanlardansanız bölgede bulunan birçok dalış okulu size gereken eğitimi kısa sürede veriyor. Onlara danışmadan dalış yapmaya karar verirseniz de memlekete birkaç organınız eksik dönme olasılığınız olduğunu belirtelim.

Ningaloo Resifleri, Avustralya

Sıra geldi ailemizin köpekbalıklarının bulunduğu yere. Burası olağanüstü güzellikteki sahilleriyle dikkat çeken bir yer. Şnorkelle dalış yapmak için harika bir seçenek olan bölge bu işe yeni başlayanlar için de biçilmiş kaftan. Üstelik, batı Avustralya’da bulunan Ningaloo’daki resif köpekbalıkları dünyanın en az olaya karışan yırtıcıları denebilir.  Bugüne kadar tek bir insana bile saldırdıkları görülmemiş. Özellikle Nisan ve Temmuz ayları arasında köpekbalıklarının yoğunlaştığı bölge başlangıç seviyesinde olup da köpekbalıklarıyla dalmak isteyen insanlara hizmet veriyor.

Tofo, Mozambik

Rotamızı Afrika’ya çevirelim. Her ne kadar dünyanın en fakir bölgelerinden biri olsa da Mozambik dünyanın en güzel sahillerinden birkaçına sahip. Ve özellikle ülkenin güneyinde yer alan bölümlerde köpekbalıkları kol geziyor. Kasım – Nisan arasında Mozambik’e dalış amacıyla gelenler bir eğitimden geçtikten sonra uzman dalgıçlar eşliğine köpekbalıklarının arasına dalabiliyor. Bölgede onlarca scuba diving okulu var ama başlangıç öncesinde size bir “ölürsem kimse mesul değildir” minvalinde kağıt imzalattıklarını belirtelim.