Mobilemenu
Profile

Korsanların Hala Sık Sık Ziyaret Ettiği 5 Yer

Port Royal – Jamaika

Listemize Jamaika ile başlayalım.

Ülkenin güneyinde bulunan ve bir zamanlar yedi denizin en tehlikelisi olarak bilinen Port Royal, dünyanın en popüler korsan duraklarından biriydi.

Bir anlamda politik bir çıkar için yapılan bu liman, Jamaikalılar tarafından İspanyol Conquistadores'a karşı koruma sağlamak amacıyla bizzat korsanlara verilmişti. Ve korsanlar o yıllarda İspanyol, Fransız ve İngiliz güçlerine karşı Jamaika için savaştı ve ele geçen ganimetler sayesinde epey zenginleşip, daha da güçlü donanmalara sahip oldular. Zamanla teknolojinin gelişmesiyle birlikte korsanlar yenilgiler alıp tüm güçlerini kaybetseler de, bugün bile bölgede artık “kaçak gemiciler” olarak anılan ve pis işlere bulaşmayan korsanlar sıklıkla görülebiliyor.

Tortuga - Haiti

Bu sevimli küçük ada dışarıdan bakınca bir kaplumbağaya benziyor. İlk keşfedildiği yıllarda başıboş olan ada hırsızlar, korsanlar ve kaçan hükümlülere ev sahipliği yapıyordu. Hepsinin de bu adaya gelme sebebi aynıydı: İspanyol hazine gemilerini ele geçirmek.

Neredeyse tüm kanun dışı tiplerin güçlerini birleştirdiği ada zamanla güçlü bir kale haline geldi. Eski bir Fransız askeri mühendisi olan ve adadaki kaçaklara hükmeden Jean le Vasseur, Fort-Rocher kalesini inşa etti. Birçok silahlı muhafızın koruduğu 24 tane kule inşa ettirdi ve adaya da hükmetmeye başladı. Dünyanın en büyük kanunsuz işlerinin döndüğü ve kimselerin ele geçiremediği bu ada zamanla çıkan iç çatışmalar nedeniyle kendi içinde çöktü.

Bugün Haiti’ye bağlı olan adada halen birçok korsan gemisine rastlamak mümkün. Ekonomik bunalımla mücadele eden Haiti de bir nevi bilerek ada çevresindeki kanunsuz işleri serbest bırakmış zira korsan gemilerinin çaldığı ganimetler ülkenin önemli ekonomik gelirlerinden biri.

New Providence-  Bahamalar

Bahamalar’ın biraz daha kıyıda köşede kalmış adaları arasında yer alan New Providence, korsanların stratejik kalelerini oluşturduğu, hazine yüklü kıtalar arası gemilere baskın yapmak ve saldırmak için mükemmel bir konumda bulunan bir nokta.

Adanın başkenti Nassau da zamanında korsan gemilerinin onarımını yapmak için bir süreliğine malzeme toplamak ve kenetlemek için yapılmış bir limandı. Port Royal gibi, barlar ve genelevlerle kaplı olan ada kanunsuzluğun hükmündeydi. Blackbeard ve Charles Vane gibi ünlü korsanlar buraya yerleşti ve burada vakit geçirdi. Böylelikle burası tam bir korsan başkenti haline geldi. İngiliz hükümeti nihayetinde bu küçük korsan cennetine güçlü donanmalarıyla saldırdı ve adayı ele geçirdi. İngiliz sömürgesinin sonunda yeniden bağımsızlaşan ada bugün de ufak tefek korsan faaliyetlerine ev sahipliği yaparak geleneklerini yaşatmayı sürdürüyor.

Aziz Mary Adası - Madagaskar

Hint Okyanusu'nda faaliyet gösteren korsanlar Aziz Mary Adası’nı kendilerine yurt bellemişti. Bu sulardan geçen herhangi bir Avrupa ya da Asya gemisi, bir şekilde korsanlara maruz kalır ve ellerindeki tüm kıymetli eşyaları bu davetsiz misafirlere vermek zorunda kalırdı.

Madagaskar’a bağlı olan bu ada binlerce korsana ev sahipliği yaptı ve hepsi de bu inanılmaz kalede iyi bir şekilde karşılandı ve donatıldı. 1695 yılında girişilen ve günümüz parasıyla 200 milyon dolara denk gelen ünlü büyük gemiler soygununu da bu adadaki korsanlar yapmıştı. Zamanla tüm korsanlar bir şekilde büyük devletler tarafından ele geçirilse de bugün bile ada çevresinde birçok siyah yelkenli gemiye rastlamanız mümkün.

Hai Tac Adası - Vietnam

Vietnam'ın birçok güzel adası arasında “Pirate Island” olarak bilinen, adı ise sonradan Hai Tac olan meşhur bir ada var.

Bu ada, korsanların 20. yüzyılın başlarında sığındıkları 16 adadan biriydi. Hai Tac, kötü şöhretli kadın korsan Ching Shih'in de evi olarak biliniyor. Yıllar boyunca bu kadının himayesi altında olan ada o kadar popüler olmuş ki bugün Vietnam adayı bir turizm cennetine dönüştürürken bu mazinin ekmeğini de epey yemiş. Korsan Adası olarak da bilinen adanın tüm konsepti korsan ritüellerine göre şekillendirilmiş. Hatta korsan gemilerine binip çevrede bir tur atmanız bile mümkün. Vietnamlılar pazarlama işini çözmüş görünüyor.