Mobilemenu
Profile

Koşmaya Başlamadan Önce Duymanız Gereken 5 Tavsiye

Herkes hayatının bir döneminde düzenli olarak koşmaya karar verir. Bu ani verilen kararlar çoğu zaman ani vazgeçişler ile sonlanır. Ama koşmayı hayatının bir parçası haline getiren hatta zamanla çeşitli yarışlara katılan amatör koşucular da var.

Bu işi profesyonel olarak yapılan koşuculardan birkaç tavsiye aldık, belki bir daha koşma kararı aldığınızda size de yardımcı olabilir.

Ciddiye al (Ama çok ciddiye değil)

Birçok profesyonel koşucuya koçluk yapan Darren Brown ilk olarak bu işin gerektiği kadar ciddiye alınmasını tavsiye ediyor. “Lisede hevesli bir koşucuydum,” diyor Brown “muhtemelen ortalama bir koşucudan daha fazla. Ben spora başlamaya biraz geç kaldım, bu yüzden her zaman kaçırdığım bir şeyi yakalamam gerekiyormuş gibi hissettim” diye de ekliyor.

Brown, her yeni koşusunda yeni bir başarı kazanmış gibi hissettiğini ve bunun atletik bir başarıdan ziyade kendi potansiyelini keşfetme başarısı olduğunu söylüyor. Siz de geç kaldığınızı düşünebilir ve “amaan kim uğraşacak bu saatten sonra” diyebilirsiniz ama demeyin. Çünkü bu işi yeterince ciddiye alır ve hayatınızın bir parçası yaparsanız tıpkı bugün sporcu koçu olan Brown gibi hayatınızın değiştiğini fark edebilirsiniz.

Şimdi başlayın

Ertelemek belki de insanoğlunun en büyük problemlerinden biri. Bir şeye karar veririz, “bunu yapacağım deriz” ama yapacağımız şey için hep ileriye dönük bir tarih belirleriz.

Yazdığı koşu kitapları milyonlar satan ve birçok koşucuya da kişisel antrenörlük yapan Laura Fountain da aynı dertten muzdaripmiş:Keşke koşmaya daha erken başlasaydım. Koşmaya başlamadan önce hayatımda zorlu dönemler vardı ve şimdi tekrar baktığımda koşmaya başladıktan sonra birçoğunu atlattığımı görüyorum,” diyor Fountain Ertelemek bir bakıma kendinize yapacağınız bir iyiliği de ertelemek anlamına gelebiliyor. Düzenli koşunun hayatınızda değiştireceği şeyleri görmek için zaman kaybetmeyin deriz.

İhtiyaç duyduğunuz ekipmanı toparlayın

Koşmaya başlamadan önce bir liste yapıp neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu gereçlere sahip olmak koşu motivasyonunuzu da artıracaktır. Koşuculara psikolojik danışmanlık da yapan kişisel antrenör Chris Powell da böyle düşünüyor:Yeni bir koşu ayakkabısı ve koşu rutininize ekstra motivasyon katmak için harika bir şarkı listesi gibi bir şeyler hazırlamak başlangıç olarak enerjinizi artıracaktır.”

Listenize eklemeniz gereken şeyler arasında rahat giysi ve ayakkabının ardından kafa bandı (gözlerinizi temiz tutmak için)  gibi ekstra şeyler de alabilir ve kendinizi tam bir koşucu gibi hissetmeye başlayabilirsiniz.

İyi Bir Eğitim Programını Bulun (ve Takip Edin)

Dijital çağda, kat ettiğiniz koşu mesafelerini, kaybettiğiniz kalorileri ya da vücudunuzdaki harika gelişimi an ve an takip edebileceğiniz birçok uygulama var. 1500 metre koşucusu, eski şampiyonlardan Sarah Brown da yeni başlayanlar için böyle bir program edinip gelişimlerini takip etmelerini öneriyor:İyi bir programı izleyerek dayanıklılık düzeyinizi takip edin. Geçirdiğiniz değişimi hatta benim deyimimle “vücudunuzun attığı çığlıkları” adım adım izlemek size ayrı bir motivasyon verecektir.

Hemen vazgeçmeyin…

2005 ve 2006 yıllarında Uluslararası Triatlon Birliği Paratriatlon Dünya Şampiyonası'nda şampiyon olan Amy Palmerio – Winters bugüne kadar en çok tavsiye edilen şeyi söylüyor evet ama bunu söyleyen kişi gerçek bir şampiyon ve sakatlıklara rağmen asla yolundan dönmeyen bir sporcu olunca kesinlikle daha fazla ciddiye almamız gerekiyor.

“Koşmak bir hediyedir,” diyor Winters, “kendi halimde dururken motosikletime çarpıp beni hastanelik eden o araca bile çok şey borçluyum. Bu hediyenin değerini artık daha da iyi anlamamı sağladı,” diye de ekliyor.

Sıkı çalışma, kararlılık ve çok yorulup buna bağlı olarak ufak tefek sakatlıklar yaşamanıza rağmen işin peşini bırakmamak sadece koşu değil diğer tüm sporlar için de bir zorunluluk.