Mobilemenu
Profile

Koşu Ekipmanı Nasıl Seçilir?

İster 2 kilometrelik kır koşusuna katılın, ister 256 kilometrelik Sables Maratonu’na. Ama en önemli ekipmanınız ayakkabılarınızın olacağını bilin. Koşu ayakkabısı seçimi hem performansı, hem de özellikle dizler olmak üzere anatomik yapıyı direkt etkiler. İyi bir seçim yapmak için üstün yastıklaması olan, doğru yerden esneyebilen, denge ve hareket kontrolü tam olan, yol üzerinde çekiş gücü yüksek, nefes alabilen bir ayakkabı seçmelisiniz. Ayakkabınızın vücut ağırlığınızın 2,5 katı şoku emebilmesi gerekmektedir.

Doğru ayakkabıyı alabilmek için ayak tipinizi öğrenmeli, buna uygun modelleri incelemelisiniz. Ne kadar mesafe koşacağınız da önemli. Tabii ki hangi zeminde koşacağınız da! Yollarda koşacaksanız uzun ve sağlam taban üzerinde ince lastiğe sahip ayakkabılara yönelmelisiniz. Toprak patikalar için düzensiz ve çakıl taşı zeminlerle baş edebilen tırtıklı zeminliler üretilir. Tamamen arazide koşacaksanız kavraması çok iyi olan bir ayakkabı almalısınız. Bu modellerinde tabanında derin tırtıklar bulunur. Kaliteli bir koşu ayakkabısının koştuğunu mesafe boyunca ayak, bacak ve tüm bedenin tekrarlanan uzun süreli stresten sizi koruyacağını unutmadan seçiminizi yapmalısınız.

Koşu malzemeleri

Ayakkabı: Koşacaksanız ayak tipinize, koşu mesafenize ve koşacağınız zemine göre bir model almalısınız. Yoksa dizleriniz size çok çektirecek!

İçlik: Rahatlık ve hastalanmamak için içlik önemli bir parça. Terin hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca dikişsiz yapısı bedenle olan sürtünmeden ileri gelen tahriş belasını da ortadan kaldırır.

Uzun kollu tişört: Soğuk dönemlerde tercih etmelisiniz. Koşarken bedeninizin üreteceği ısıyı saklı tutacaktır. Ellerinizin üşümesine engellemek için eldivene benzer parmak geçirmeli bölmelileri de tercih edebilirsiniz.

Koşu taytı: Geçmişte yaz kış şortla koşanlar ya da soğukta eşofmanlara bürünenler vardı; yeni nesil koşu taytlarını keşfetti ve halinden çok memnun. Taytlar bacakları soğuğa karşı korur, sürtünmeyi azaltarak temponun devamlılığını sağlar.

Tişört: İster tek, ister orta katman için giyin, fark etmez. En önemli özelliğinin teri dışarı atan bir kumaşa ve tasarıma sahip olmasıdır.

Şort: Sıcaklarda ya da her daim şortla koşmak isteyenler teri dışarı atan kumaşlardan üretilmiş şortları tercih etmesi gerekiyor. Yoksa şortunuz üzerinize yapışacak, hem sağlık sorunu hem de görüntü kirliliği yaratacak!

Rüzgarlık: Karşıdan ya da arkadan gelsin, terli bedenler için en tehlikeli unsurların başında rüzgar geliyor. Su geçirmeyen ama teri dışarı atan parçaları bulunan bir model edinin ve rüzgarlı günlerde onunla koşun.

Çorap: Evet çorap! İşe giderken giydiklerinizle koşmayı düşünmüyorsunuz değil mi? Sağ ve sol ayağa göre kesimi yapılmış, kaymayı engelleyecek esnek bantlı, topukta su toplamayı engelleyecek özel lifli, sürtünmeyi engelleyebilecek bir çorap almalısınız.  

Mont: Rüzgarlığın kesmeyeceği havalarda tercih edebilirsiniz. Ama nefes alan bölümlerinin olmasına, ısı yalıtımı yapabilmesine, suyu geçirmemesine, en çok terleyeceğiniz sırt ve karın kaslarınızın bulunduğu noktalarda teri dışarı atabilme özelliği olmasına dikkat etmek kaydıyla.

Matara Kemeri: En az iki tane 250 ml’lik matarayı taşıyabileceğiniz, koşarken sizi rahatsız etmeyecek bir çantaya dua edeceksiniz!

Şapka: Ultramaraton koşacaksanız ya da maraton için yaz sıcağını tercih ettiyseniz ensenizi de koruyan bir model edinmeye bakın. 

Nabız ölçer: Artık kendini sokağa ya da doğaya atıp koşturma devri bitti. Performansınızı ölçmeli, temponuzu ayarlamalı, daha iyi dereceler yapmalısınız. Bunun için aktivite analizi yapabilen, kişiye özel esneme egzersizleri önerebilen, topladığı verileri bilgisayara rahatça aktarabilen, taşıması kolay, su geçirmez bir nabız ölçer işinizi görecek.