Mobilemenu
Profile

Koşu Mu Bisiklet Mi?

Ekipman

Sağlıklı bir şekilde spor yapmak söz konusu olunca kıyafetten ayakkabıya kadar birçok ekipmana ihtiyacınız vardır. Temelde koşmak için ayakkabıya, bisiklete binmek için de bisiklete ihtiyaç duyarsınız. Bu noktada bisikletin çok daha teferruatlı bir listesi olduğu aşikar. Kaskı, ayakkabısı, yedek ekipmanı, suluğu derken küçük çaplı bir serveti en azından başlangıçta ortaya dökmeniz gerekir. Elbet koşunun da kendine has kimi kıyafetleri ve araç gereci var ama iyi bir ayakkabı almanız koşmak için yeterli. Üstelik iyi bir ayakkabının, iyi bir bisikletin fiyatının 10’da birinden bile ucuz olduğunu düşünürseniz…

Verimlilik

Koşuyla bisikleti kıyaslamanın bir başka yolu da zaman/performans açısından konuya yaklaşmak. Bir saatte yaklaşık 600 kalori harcayan bir bisikletçiye nazaran bir koşucu bir saatte 900 kalori yakmayı başarabilir. Bu da fazla vakit olmadığında koşuculara daha büyük avantaj sağlıyor. Bir saatlik bir tur performans odaklı pedal çeviren bir bisikletçinin dişinin kavuğuna gitmezken ortalama bir koşucu bir saatte 10 kilometrelik sağlam bir turu sığdırabiliyor. Tabii vakti olanlar için işler tersine dönüyor. Zira herkes maraton koşamaz ama düzenli bisiklete binen birçok amatör dört, beş saatlik sürüşler yaparak 100 kilometrelik turlar atabilir. Bu açıdan bakılınca fiziksel gelişim açısından bisikletten daha çok verim aldıkları da söylenebilir. Kim beş saatte 3000 kalori harcamak istemez ki!

Vücutta Bıraktığı Hasar

Koşu, bisiklete göre dar zamanda daha çok sportif geri kazanım getiriyor olabilir ama ya götürdükleri? Bu açıdan bakıldığında koşu biraz kabahatli görünüyor. ABD’deki Kuzey Carolina Appalachian State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın ortaya koydukları bu tezin bilimsel kanıtı. Örneğin kas hasarı belirteçleri koşucularda, bisikletçilere göre yüzde 133 ile 400 arasında daha fazlaydı. Koşucuların yüksek iltihap belirteçleri de yüzde 256’ya varan oranda yüksekti. Ayrıca koşucular %87 daha fazla şekilde gecikmiş kas ağrısı şikayetinde bulundu. Bisikletin uzun zamana yayılan, pedal çevirme hareketiyle eklemleri fazla zorlamayan yapısı sporcuların sağlığı açısından daha verimli görünüyor.

Çeşitlilik

Bisiklet ile özgürlük arasındaki ilişki malum. Geçmişte mahallerinden çıkamayan kadınların daha uzaklara gitmesini sağlayarak kadın özgürlüğünün gelişimine katkıda bulunan iki tekerle spor yaptığınızda farklı birçok rotaya girer çıkar, değişik yerler görürsünüz. Evden 10, 15 kilometre uzaklaşmak bisikletle çok kolaydır. Hatta bazı rotalara başlamak için bu mesafeleri aşmak işin temelinde vardır. Bu süre, bir zorunluluktan öte ısınmaya dönüşür. Koşudaysa bu lüks yok. Tabii arabaya binip bir süre yol alıp sonra farklı bir yerde koşmuyorsanız. Evden çıkarsanız, şehir kalabalığından kurtulup koşmak istediğiniz sahil, park, koruluk alana gelene kadar koşu kıyafetiyle yolları adımlamak zorunda kalırsınız. Hiç keyifli değil!

Yapılabilirlik

İster evinizde, ister tatilde, ister iş gezisinde olun; koşu ayakkabılarınızı yanınıza aldıysanız koşunuzu yapabilirsiniz. Ayakkabıyı aldıktan sonra şort, çorap ve tişört için de yer ayarlamak oldukça kolay. Peki ya bisikletçiler? Haydi kaskı, ayakkabıyı, yedek ekipmanı, pompayı, kıyafetleri bir şekilde çantaya sığdırırsınız da koca bisikleti her gittiği yere götürmek her babayiğidin harcı değil! Uzun tatiller veya seyahatler neyse de iki, üç günlük geziler bisikletçiler için “Taşımaya değer mi, değmez mi?” iç tartışmasıyla geçer. Böyle zamanlarda bisikletçilerin çoğu vücutlarının salgılamasına alıştıkları hormonların rahatlatıcı etkisinden uzak kalmamak için koşuya çıkarlar. Tabii evden uzakta çok vakit geçirmeyen ya da gittiği her yere iki tekerini götüren bisikletçiler için bu bir problem yok!

Gündelik Hayat

Bisikleti spor olarak kullanıyorsanız zaten onu gündelik hayatınıza da sokarsınız. Markete, arkadaşlarla buluşmaya, hatta işe bile bisikletle gidip gelen binlerce insan var. Koşanlar için böyle bir lüks yok. Tamam belki köpek kovalarsa sıradan bir insana göre daha hızlı ve uzun süre koşarak yırtabilirler ama işe koşarak gidip gelen birini gören herhalde yoktur! Bir tane performans bisikleti olan bir bisikletçi emin olun bir de şehir bisikleti edinir. İmkanı olanların katlanır ve dağ bisikleti edindiğini düşünürseniz bisikletin gündelik hayata koşudan daha fazla girdiği ve büyük kolaylıklar sağladığı aşikar.