Mobilemenu
Profile

Koşu Tehlikeli Midir?

Arazide koşuyorsanız ve bir uçurumdan aşağıya yuvarlanmazsanız hayati tehlike altına girmezsiniz. Fakat bu durum koşmanın tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Belki koşarken farkına bile varmadan ve uzun süreler içinde bedeninizi yiyip bitiren bir rahatsızlığı başlatabilirsiniz. Adımınızı yer attığınız an en önemli an. Zira sert bir adım stres kırığı başta olmak üzere çeşitli sakatlıkların yolunu açabiliyor. Ayak tabanınızın önünü veya orta kısmını yere basmaya dikkat edin. Sakatlık riskinin en çok arttığı an ise tek ayağınızın üzerinde olduğunuz andır. O an ağırlığınızın 2,5 katı dizlerinize, kalçanıza, bilekleriniz ve ayak bağlarınıza biner. Bu bölgelerdeki kas, eklem ve kemikler risk altına girer. Bu yüzden yerdeki ve yüksekliği 10-15 santimetre olan engellerin üzerinden atladığınızı hayal ederek koşun.

Tabii başka dertler de var. Koşu mesafesi, süresi ve koşulan yeri yapısı değiştikçe zorluklar artıyor. Örneğin bir maratoncu yarış sonunda yaklaşık üç bin kalori kaybeder. Yalnız bacakları değil, kolları, karın kasları ve bütün vücudu çalışan koşucuların özellikle 35’nci kilometreden sonra vitaminsizlikten dişlerinin diplerinin kaşınmaya başlar. Geçmişte yarışçılar koşu sırasında bir şeyler yemeyi önemserken, günümüz koşucuları sadece su ve sporcu içeceklerini tercih ediyor. Bu yüzden parkurun her beş kilometresinde resmi yiyecek-içecek merkezleri bulunuyor. Resmi bir yarışta koşmuyorsanız da bunu kopyalayıp uygulayın. Yapılan araştırmalar maraton koşan bir insanın harcadığı enerji ve gücün, hiç durmadan 12 saat boyunca ağaç kesmeyle eş değer olduğunu da ortaya koyuyor. Böylesi bir enerji sarfiyatının iki saatten biraz daha fazla bir sürede gerçekleşmesi de maratonun ne kadar zorlayıcı olduğunun göstergesi.

Ultramaratonları koşarken bu sıkıntılara bir de kaybolma, arazide sakatlanma, güneş çarpması, susuz ve besinsiz kalma, hatta vahşi hayvanların saldırısına uğrama gibi tehlikeler eklenebilir. En büyük sıkıntı vücudun yorgunluk, susuzluk ve yiyeceksizlikten çökmesi ve sizin olduğunuz yerde kalmanızdır. Koşarak saatlerce sürede geldiğiniz yere, yürüyerek dönemeyeceğinizi herhalde tahmin edebilirsiniz.