Mobilemenu
Profile

Koşu Türleri

Uzun mesafe koşuları için standart tanım 5000 metreden itibaren yapılan koşuları kapsadığına yöneliktir. 10000 metreyle beraber bir de bunların engellisi vardır ve pistlerde yapılır. Doğa ve sokaklarda yapılan koşuların da birkaç farklı türü var.

Kır Koşusu: Mesafesi belirsizdir, 2 kilometre de olabilir, 10 kilometrede. Çimende de koşulabilir, çamurda da… Zorluğu arazi yapısından ileri gelir. Geçmişte olimpik bir koşu dalıydı ama artık Olimpiyatlar’a alınmıyor. Bireysel olarak yapılabildiği gibi takım olarak da icra edilebiliyor.  

Bayır (Dağ/Yokuş/Patika) Koşusu: Temelde eğimli arazilerde yukarı doğru yapılan koşu türüdür. Mesafesi yine değişkendir; 20 kilometre de koşulduğu olur 100 kilometre de. Hatta konaklamalı, dağlarda gecelemeli versiyonları da var. Çok kısa ama aşırı dik eğimli stilleri de bulunuyor.

Maraton: Şehirlerde yapılır. İlki 1896’daki Paris Maratonu’dur. Aralarında İstanbul’un da olduğu Londra, Paris, Tokyo, New York gibi metropollerin maratonları meşhurdur. Tam mesafesi 42 kilometre 195 metredir ama bu konu biraz şaibeli. Şöyle ki; yarışın mesafesine dair de pek çok rivayet bulunuyor. Bazı kaynaklar Marathon ile Atina Akropol arasının tam tamına 42 kilometre 195 metre 60 santimetre olduğunu yazarken, bazı yerlerde Pheidippides’in 41,6 kilometre koştuğunu iddia eder; koşunun bugün 42 kilometre 195 metre olmasının sebebini ise 1908 Londra Olimpiyatları’na bağlar. Anlatılar burada da iki türlü. İlk rivayete göre maratonu kazanan sporcu, izleyiciler arasındaki Kraliçe Alexandra’yı selamlamak için fazladan bir mil daha koşmak zorunda kalır. Bu mesafe daha sonra koşunun tam uzunluğu olarak kabul edilir. Bir başka efsaneyse Kraliyet Ailesi’nin yarışı saraylarından daha iyi izleyebilmesi için 42 kilometre olan koşuya 195 metre eklendiğine yönelik. Hangisi doğru pek önemli değil ama kesin olan 1924 yılından itibaren maraton 26 mil, yani 42 kilometre 195 metre olarak koşuluyor.

Ultramaraton: Geleneksel maratondan uzun olan koşular ultramaraton kabul edilir. Ayrıca şehirlerden ziyade arazide yapılmasıyla da farklıdır. Ama ne arazide! Örneğin Sables Maratonu Sahra Çölü’nde icra edilirken, kutuplarda da ultramaratonlar düzenleniyor. Dünya üzerinde yaşamın en az olduğu (bazı kaynaklar olmadığını iddia eder) Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi’nde bile ultramaraton koşuluyor. Tek seferde tamamlandığı gibi haftalık ekspedisyon olarak da yapılıyor. Koşucuların yardım alması, yapay soğutucu ve havalandırma sistemleri kullanması yasaktır. Gözlük, şapka ve suya izin var tabii!