Mobilemenu
Profile

Koşu Tutkunlarının Yaptırdığı En İyi 10 Dövme

Artık yavaş yavaş klasikleşen doğa sporları dövmeleri serimizde bu kez sırada koşucular var. Her biri orijinal ve ilgi çekici olan bu dövmeler koşu sevgisini fiziksel boyuta taşıyıp tutkusunu bedenine işleyen insanların hikayesini de anlatıyor.

1- Reklam kokan hareketler

Dünyada adı spor ayakkabı ile birlikte anılan Nike, birçok insanın sadece kullandığı değil epey de benimsediği bir marka. Tıpkı bu dövmede Nike ayakkabısına da dikkat çekerek dövmesini sergileyen sporcu gibi. Bu duruş bile bize birçok Nike reklamını hatırlatabilir.

2- Yola bir göz atalım

Bu koşu tutkunu birey ise, koşacağı yerin yüksekliğinden eğimine, mesafesinden yüzeyine her şeyini koluna dövme olarak kazıtarak biraz sınırları zorlamış. Neyse, en azından nerede koşacağını hayatı boyunca unutamayacak.

3- Bir suluboya çalışması?

Sanatsal bir eser ile karşı karşıyayız. Koşarken bir yandan da parçalarına ayrılır gibi duran bu adam belki de dövmeye sahip olan kişinin ta kendisi. Suluboya gibi hafif taşkın olan dövme suç minvalli çizgi romanları da hatırlatıyor.

4-  Gönderme gibi gönderme

Forrest Gump, birçok kişi gibi  koşmayı sevenlerin de en sevdiği film. Hem "En İyi Film" hem de "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Oscar’ı kucaklayan film günlük hayatını koşarak geçiren ve bir yerden sonra bir halk kahramanına dönüşen Forrest Gump’ın hikayesini anlatıyordu. Filmin de en akılda kalıcı repliklerinden birini koluna dövme olarak taşıyan bu kişi de belli ki filmin büyük bir hayranı.

5-  Biraz da"Yarış" diyelim!

Koşu, günlük hayatımızın dışında, spor alanında da en çok ilgi çeken yarışmalara ev sahipliği yapıyor. 100 metre, 200 metre gibi dünyayı ekrana kilitleyen branşlar dışında adeta bir irade testi olan maratonlar da epey dikkat çekiyor. Burada da büyük ihtimalle yorulmaya başlamış bir uzun mesafe koşucusunun portresine şahit oluyoruz.

6- Devam et…

Tabii koşmaya başlamak işin başlangıcı. Olay her zaman devam etmek ve vazgeçmemek ile şekilleniyor. Burada da sanki ilk sıradaki dövmemizin devamı gibi olan bir işle karşı karşıyayız: "Başlamak elbette önemli ama mesele devam etmek, vazgeçmemek" diyor bize bu dövme sahibi.

7- Oldukça basit

Evet, belki de koşu ile ilgili her şey bu dövmede yazan kadar basit. Nasıl başlayacağını, nerede başlayacağını düşünme, sadece koş. Koşu, başlamanız ya da öncesinde çok da hazırlanmanız gereken bir şey değil. Yavaş başlayıp sonradan hızlanabilirsiniz. Sokağınızda, caddenizde, gittiğiniz yazlık yerde… Her yerde koşabilirsiniz. Belki de koşu bu anlamda en özgür spor.

8- Olimpiyatı benimsemek

Bir Rio 2016 hatırası gibi duran bu dövme de, sanki bu deneyimi hiç unutmak istemeyen birine ait gibi görünüyor. Tüm branşlar içinde koşuyu benimsemiş gibi duran dövme sahibi bir nevi Rio hatırasını tarihin en ünlü koşan adamı ile vücudunda ölümsüzleştirmiş.

9- Rüzgarım size yeter

Yine büyük ihtimalle olimpiyatlardan bir an ile karşı karşıyayız. 100 ya da 200 metre başlangıcında bir anda zıpkın gibi yerinden fırlayan atletin hızı gerçekliğin bile boyutlarıyla oynayabiliyor. Bu dövmede de o hızın biçimleşmiş hali çok iyi değilse de mesajı verecek şekilde işlenmiş: Hızı yakalayamazsın.

10- Çöp adam

Oldukça sade olan bu dövmede ise artık bir göndermeye mi şahit oluyoruz, yoksa dövme sahibinin hayatında özel bir anlamı mı var tam olarak bilemiyoruz ama 26.2 ya bir tarih ya da bir dereceye tekabül ediyor. Ama hangisi? Cevap her yıl bu adla yapılan bir maratonda gizli. Bu dövme sahibi de büyük ihtimalle o maratona katılmış ve bu hatırayı ayak bileğine kazımış.