Mobilemenu
Profile

Koşucular İçin Sakatlık Belirtileri

Yanan kaslar, ağrıyan bacaklar, sızlayan eklemler… Ağlamayın! Ne demişler acı yoksa, başarı da yok! Milyonlarca sportif vatandaş bu düsturla hareket ederken anaokulu öğrencisi gibi şikayet etmeyi bırakın… Bugüne kadar birçokları bedensel gelişim için acıya direnmek zorunda olduğunu düşünüyordu. “Egzersiz sonrası biraz ağrı hissetmek iyi bir şeydir. Bu doğru” diyor San Diego Miramar Üniversitesi’nden Jessica Matthews. Kendisi aynı zamanda Amerikan Egzersiz Konseyi’nin de bir üyesi. “Bu kaslarınız güçleniyor demektir” diye ekliyor. “Ama ağrıya dikkat etmeli, bazı ağrı türlerinin kas gelişiminden çok sportif yaralanmalar nedeniyle olduğunun farkına varmalısınız. Egzersizin size yarar mı, zarar mı getirdiğini anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı kırmızı çizgiler var.” Onlar neler mi? Aşağıdan devam edin lütfen.

Kaslarınız deli gibi titriyorsa…

“Bu bazı durumlarda endişe edilecek bir durum değil” diyor Matthews. Ama kollarınız Richter ölçeğiyle 7 şiddetinde sallanıyorsa ve dışarıdan görülebilecek kadar bir titreme söz konusuysa o zaman durum ciddi demektir. “Bu kas yetmezliğinin bir göstergesi olabilir. Zaten durum buysa ve siz fazlasıyla yorgunsanız sporunuzun sizden talep ettiği ideal duruşu da uygulayamamaya başlarsınız.” Sonuç: Kaslarda zorlanma ve hatta yırtılma!

Acı ani bir şekilde geldiyse ve fazlasıyla keskinse…

Spor yaparken yavaş yavaş gelen ve büyüyen bir ağrı bekleyebilirsiniz. Bunda bir sorun yok. Ama hızlı şekilde gelen ve oldukça keskin bir ağrı bedeninizde bir şeyler yanlış gittiğinin bir işaretidir. Bunu biz değil, New York’taki Special Surgery Hospital’dan spor hekimliği konusunda uzmanlaşmış ortapedi cerrahı Moira McCarthy söylüyor. “Böyle bir durumda yapmakta olduğunuz faaliyeti sonlandırmaya kendinizi zorlamayın.” Ya zorlarsak! “Bir kas ya da eklem yaralanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.” Seçim sizin çocuklar!

Koşudan sonra ayakta ya da dizde küçük bir şişme görünüyorsa…

Öncelikle geçmiş olsun! Kızarıklık, şişlik, sürekli bir ağrı veya shin atel (incik kemiğinde ağrı) koşucunun diz ya da bacaklarında boy gösteriyorsa yine Houston’a bir sorun olduğunu bildirebilirsiniz! “Böyle bir durumda en iyisi bir fizyoterapiste görünmektir” diyor Moira McCarthy. Neyse ki çözüm de yine spor yapmakta saklı. “Birkaç gün düşük tempo çalışın. Isınmaya ve soğumaya biraz daha önem gösterin. Fizyoterapistinizin önerdiği çalışmaları yapın. Formunuz düzelecek, ağrıyan yerleriniz güçlenecektir.” 

Üç gündür geçmeyen et kesiği varsa…

Hani bir süre spor yapmazsınız, sonrasında faaliyetin ertesi gününde kaslarınızda hareket etmenizi bile imkansız kılacak ağrılar ve sertleşmeler olur ya… İşte Türk milleti bu duruma et kesiği der. Dr. Matthews ve arkadaşları gecikmeli kas ağrısı tabirini kullanıyor. İngilizcesiyle “delayed onset muscle sorenes (DOMS)”. Matthews “Normalde 24 ile 48 saat içinde DOMS çözülmelidir. Bunun sebebi kendinizi her zamankinden çok zorlamanızdır” diyor. Ama sıkıntı yine de devam ediyorsa bitine kadar spora ara vermeniz gerektiğini de söylüyor. Aksi halde akut yaralanmalara sebep olabilirsiniz.