Mobilemenu
Profile

Koşuyu Alışkanlık Haline Getirmek İçin 10 İpucu

Koşulara yeni başlıyorsanız ve bazen tembellik yapıp koşulara çıkamıyorsanız ya da motivasyon düşüşleri yaşıyorsanız bu yazı sizin için! Hepimiz insanız sonuçta… Soğuk sabahlarda, yatak bize inanılmaz çekici gelebilir ya da akşamları işten geldikten sonra yumuşak koltuğa uzanıp “biraz televizyon izleyeyim” düşüncesi ayaklarımızı bağlayabilir. Kabul edelim, hepimiz böyle düşündüğümüz zamanlar yaşamışızdır: “Eh bugün de dinleneyim koşulara da yarın ya da en iyi Pazartesi günü başlayayım!”

Ama koşuyu alışkanlık hale getirmeyi başarabilirseniz, size verdiği mutluluk paha biçilemez olacaktır. Sadece bir karar verip bir adım atmak lazım ve bu da sizin ellinizde. Devam kararını almak çok önemli, ne de olsa karar vermek işin yarısıdır!

1. Plan yapın. Önceden koşuları yapacağınız günleri ve saatleri belirleyin. Bu şekilde daha disiplinli ve devamlı çalışırsınız.   

2. Koşu arkadaşları edinin. Çevrenizde mutlaka koşan arkadaşlarınız vardır, yoksa da üzülmeyin! Bu yolculuğa beraber çıkmak için dostlarınızı motive edebilirsiniz. Koşu için birbirinize söz verdikten sonra yüzünüzü düşürmemek için kesinlikle koşuları aksatmazsınız. Aynı zamanda koşuyu daha eğlenceli hale getirmek için koşu gruplarına katılabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız daha tecrübeli arkadaşlardan faydalı bilgi edinebilirsiniz. Çoğu koşu grubu hem beraber esnetme hareketleri yapar hem de her hıza göre bölünüp beraber koşar. Ayrıca bazı gruplar profesyonel antrenör eşliğinde koşu yapıyor. Bu şekilde sizin için harika bir motivasyon olur. Aynı zamanda koşu çevresinden yeni arkadaşlar edinir ve gerektiğinde onlara koşu ile ilgili sorularınız olursa her zaman danışabilirsiniz. 

3. Akşamdan giyilecek olan koşu kıyafetlerinizi hazırlayın (akşamdan giyinip yatağa girenler de var işi garantilemek için elbette ayakkabı hariç). Bu da erken kalkmak ve koşuya çıkmak için ayrı bir motivasyon olur!

4. Sizi harekete geçiren, gaz veren, tarafınızca çok beğenilen, motivasyon verici bir playlist hazırlayın. Yalnız koşmayı tercih ediyorsanız en iyi yoldaşınız müzik olacak. 

5. Yarışlara kaydolun. En iyi motivasyon bir hedef koymaktır. Yarışlara hazırlanmaya başladığınızda koşularınızı da aksatmazsınız.

6. Kendinize ödüllendirin! “Bu kadar kilometre koşarsam kendime dondurma ya da çikolata ısmarlayacağım” gibi… Kendinize söz verirseniz, koşulara çıkmak için ekstra motivasyonunuz olur.

7. Yeni rotaları keşfedin. Yeni rotaları koşmak daha heyecan verici oluyor. Hafta için olmazsa da hafta sonu evinizden uzaklaşıp farklı yerleri ve farklı rotaları keşfetmek harika olur!

8. Koşularınızı ve gelişmenizi takip edin. GPS’ li saat alabilirsiniz ya da telefonunuza aplikasyon (uygulama) yükleyebilirsiniz. Böylece hem yaptığınız mesafeleri hem de gelişmenizi takip edip, daha motive olursunuz.

9. Koştuktan sonra ne kadar mutlu olacağınızı düşünün. Bazen “Koşsam mı, koşmasam mı?” diye düşünürken koşmazsanız ne kadar pişman olacağınızı, koşarsanız ne kadar mutlu hissedeceğinizi düşünün. Büyük ihtimalle koşunun verdiği mutluluk daha ağır basar ve kendinizi spor ayakkabı giyerken bulursunuz.

10. Koşunun size kondisyon kazandıracağını aklınızda tutun. Devamlı koşular sizi her geçen gün daha fit, daha sağlıklı ve daha güçlü yapacak. Ondan daha büyük zenginlik var mı? O zaman ayakkabınızı alın ve hemen dışarıya çıkın. İyi antrenmanlar!