Mobilemenu
Profile

Kumların Üstünde Kano Yapan Adamla Tanışın

Debisi yüksek nehirlerde ya da tehlikeli şelalelerde elinde kürek, kano yapan insanlara çok şahit olmuşuzdur. Ülkemizde de özellikle Dalaman’da sıklıkla kano ya da rafting yapmak için bölgeye giden turistlerle karşılaşabiliriz. Su üstünde yapılan ve bugüne kadar suyun dışında yapıldığına neredeyse hiç şahit olmadığımız bu sporu başka alanlara taşıyan insanlar da var. Mesela Namibya Çölü’ne!

Evet, Eric Walter adlı profesyonel kayaking yıldızı gerekli olan tüm ekipmanı ve çekim ekibini toplayarak kendini çöllere attı. Üç adet yamaç paraşütçüsü tarafından Namibya Çölü’ne getirilen Eric havayı kokladı, kumları inceledi ve “ben burada kayarım ya” diyerek meydan okumasını gerçekleştirdi.

Eric Walter, özellikle kumul tepelerinden aşağıya kayarak bu eylemi gerçekleştirebileceğini fark ettiğinde ise çekimler başladı.

Bu epik yolculuğa gelmeden önce biraz Eric Walter’dan bahsedelim. O dünyanın en büyük şelalelerine meydan okuyan bir ekstrem spor yıldızı. 23 yaşında olmasına rağmen işi konusunda oldukça deneyimli olan Alman sporcu kuşağının en büyük kayaking yıldızı olarak da biliniyor. Ama zamanının büyük kısmını su üstünde geçiren biri için kumları tercih etmek gerçekten de zor ve cesur bir meydan okumaydı.

Özel bir şov için Namibya Çölü’nün gördüğü ilk kanocu olmayı kabul eden Eric, macerasında kendisini desteklemesi için çöl konusunda da deneyimli üç yamaç paraşütçüsü ile anlaştı. Tim Alongi, Jean-Baptiste Avize ve Cyrille Marci. Peki, bir kanoyla bir çölü gezmek ne hissettiriyor? Eric Walter bu soruyu şöyle cevaplıyor:

“Aslında bir kumulda kanoyla çok hızlı hareket edebilirsiniz. Bir yerden sonra ne kadar hızlı gidebildiğimi öğrenmek için kendimi daha da zorladım ve inanılmaz ama saatte 60 km kadar bir hıza ulaştım. Birçoğu 100 m yüksekliğindeki tepelerden yaptığım inişler çok çok hızlıydı. Bölgeye yamaç paraşütü ile gitmeyi bilerek tercih ettim çünkü kumul tepeler dağılmaya çok müsait ve oradaki tek bir kum tanesini bile kaybetmek istemedim."

Bu işi su üstünde yapmak ile kum üstünde yapmak arasındaki fark sorulduğunda ise manevra konusunda kumların zorlayıcı olduğunu söylüyor Eric. Özellikle küreklerin kuma saplanınca hızı artırmak yerine düşürdüğünü ve sarf edilen eforun su üstünde olup bitene nazaran üç dört kat fazla olduğunu da belirtiyor.

Eric kum kayağının geleceğinden ise epey ümitsiz. Kum üstünde hareket etmenin zor olduğunu söyleyen Eric belirli bir yükseklik bulmak, doğru açıyı ayarlamak ve suyun aksine çok ama çok daha kontrollü olmak gerektiğini söylüyor.

“Bir kumulda şelale ya da nehirdekinden çok daha fazla zaman kaybediyorsunuz. Çok fazla kontrole sahip değilsin. Düz bir çizgiye inmek ve sert kumlara denk gelmek şans işi ama o sert kumların üstünde hızım arttıkça bunun o güne kadar yaptığım en eğlenceli şeylerden biri olduğunu fark ettim.”

Tüm gün boyunca çölün en yüksek yerlerinden kanosuyla süzülen Eric Walter, bu işi yapmak isteyenleri “işinizi gündüz bitirin” diye de uyarıyor. Zira akşam başlayan ufak çaplı çöl fırtınaları sizi istemediğiniz halde kumların üstünde korkunç bir hıza kavuşturabilirmiş.Olur da bir gün siz de kum üstünde süzülmek isterseniz aklınızda bulunsun...