Mobilemenu
Profile

Kuş Gibi Özgür Olmak İsteyenlerin Sporu

Hezarfen Ahmed Çelebi; 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarını takıp kendini uçsuz bucaksız boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3 bin 358 metre ötede Üsküdar’a iniş yaptığı düşünülen bilim insanı... 17. yüzyılda çılgın Hezarfen’in bilgi ve becerisinden korkanlar, onu Cezayir’e sürgün etmişler. Bu heyecanlı fakat son derece hüzünlü biten hikayenin üstünden yüzlerce yıl geçti, fakat Hezarfen Çelebi gibi gökyüzünde maceranın her türlüsüne "Evet" diyebilenler için, kanat takıp uçabilmek bir tutku haline geldi ve bu spora ‘’hang gliding’’ yani Türkçe karşılığıyla “yelken kanat” dendi. Manzaraya doyabileceğiniz, saatlerce gökyüzünde kuşlarla süzülebileceğiniz, adrenalin dolu bu spora vakıf olmak ilginizi çeker mi?

Hang gliding’e yamaç paraşütü ve planörcülüğün birleştirilmiş hali dersek yalan olmayacaktır. Alüminyum ve kompozitten yapılan bir iskeletin kumaş ile kaplanmasıyla yapılan kanat ve onun altında pilotunun binebilmesi için asılı biçimde bağlanmış bir tutuş düzeneğinden oluşur. Hang gliding ortalama 25-30 kilogram ağırlığındadır. Başlangıç, orta ve ileri sınıf kanatlar mevcuttur. Ancak elbette ileri seviye modeller için, çok uzun süre uçmak ve tecrübe kazanmak gerekiyor. Bunun sebebi ise modeller ileri seviyeye geldikçe, yelken kanatın hızlanması ve kanat kontrolünün zorlaşmasıdır.

Peki bu hava sporunun sırrı nedir? Nedir insanların bu spora olan tutkusunun sebebi? Düşünün; bir kanat takıyorsunuz, biraz yüksekçe bir tepeden koşarak kalkış yapıyorsunuz ve sonra bir kuş misali saatlerce havada kalabiliyorsunuz. İnsan bu spora tutkun olmasın da ne yapsın? Çalışma prensibine gelirsek; araç planör gibi motorsuz olmasına rağmen, yerden yükselen sıcak hava akımlarını ve tepeye çarparak yükselen hava akımlarını yakalayarak, binlerce metre yukarıya yükselmenizi sağlıyor. Rüzgarlı bir günde rüzgarı karşılayan bir yamaçta uzun süreler havada kalabiliyorsunuz. Buna en iyi örneklerden biri de, 2001 yılında 700,6 kilometre ile dünya mesafe rekorunu kıran, hang gliding severlerin idolü Manfred Ruhmer.

Çocukluğundan bu yana uçmanın sihir olduğunu düşünenlere verebileceğimiz güzel haber ise, Türkiye‘de THY ve çeşitli hava kulüpleri tarafından hang gliding dersleri verilmekte olduğu! Uçuşa başlama; uygun hava koşulları ve tepelerde yapılmakta. Yer ve kanat eğitimi ile iki safhadan oluşan bu hava sporunda, dersler koşullara bağlı olarak 15-30 gün arası sürmekte. Kanadın kurulması, sökülmesi, meteoroloji, acil durum gibi teorik derslerin yanı sıra, eğitmen gözetiminde temel kalkış ve inişlerin gösterildiği 20-50 metrelik tepelerden yapılan süzülüşler tamamlandığında “başlangıç eğitimi” başarıyla sona ermekte.

Gökyüzünde, dünyayı seyre çıkabileceğiniz bu hava sporu, Hezarfen Çelebi gibi sizi de heyecanlandırdıysa; ölmeden önce bu sporu denemek için geç kalmayın deriz!