Mobilemenu
Profile

Lasse Walker: Ekstrem Kiteboard Uzmanı!

Kiteboard sporunu ilk olarak nerede gördün? İlk anlarda neler düşündün ve denemeye nasıl karar verdin?

Kiteboard’u ilk kez doğduğum yer olan Noordwijk’te gördüm. Kevin Langeree ve Ruben Lenten de buralı ve o zamanlarda zaten profesyonellerdi. Babam da rüzgar sörfüyle ilgili olunca benim de bir su sporlarından birini yapma fikrime bayıldı!

Profesyonel kiteboard sporcusu olmaya nasıl karar verdin? Bu sevdiğin bir sporu sürekli olarak yapmanın doğal bir sonucu muydu yoksa bu spora başlayınca aklında böyle bir fikir oluşmuş muydu?

Bu benim verdiğim bir karar olmadı ancak nasıl olduysa bir süre sonra bunun ne kadar iyi bir fkir olduğunun farkına vardım. Sonra katıldığım birkaç yarışta iyi dereceler aldım ve gerisi kendiliğinden geldi.

Hollandalı biri olarak ülkenin bu spora başlamak için elverişli olduğunu söyleyebilir misin?

Hollanda, kitesurf için kesinlikle çok iyi bir yer. Neredeyse her yerde denize çıkabilirsiniz ve hava genellikle rüzgarlı. Yine de yaz aylarında bazen 3 hafta boyunca rüzgar olmadığı oluyor. Kış aylarında da soğuk olduğu için çoğunlukla başka bölgelere seyahat ediyorum. 

Kiteboard’un en çok sevdiğin özelliği nedir? Uçmak mı, hız mı yoksa başka bir şey mi?

Bu benim için cevaplaması en zor soru! İyi bir zıplayıştan sonra suya inince yaşadığınız o adrenalin patlamasına bayılıyorum. Ancak yarışlar arasındaki özgürlüğümüz, yaptığımız ciddi idmanlar, arkadaşlarınla suda vakit geçirmek kesinlikle müthiş bir şey.

Sporun en önde gelen yarışmalarından Red Bull King of the Air’de sen de yer alıyorsun. Aynı zamanda 2016 yılında büyük bir kaza da yaşadın ve hastaneye kaldırıldın. Bu yarışmanın senin için önemini anlatabilir misin?

Red Bull King of the Air kesinlikle dünyanın en ekstrem kiteboard organizasyonu. Katıldığınızda işler inanılmayacak kadar iyi de gidebilir çok çok kötü de. Geçen yıl süper gidiyordum ancak ne yazık ki son saniyelerde şanssızlık yaşadım ve uçurtmam beni zamanında yakalayamadı…

Hala henüz 23 yaşındasın ve genelde senden yaşça büyük ve sporun en tecrübeli sporcularına karşı yarışıyorsun. Bu durumun senin açından avantaj ve dezavantajları nedir?

Bu benim için her zaman zor bir nokta. Tecrübeli yarışçılar suya çıkmadan önce hep çok rahatlar fakat ben acayip gergin oluyorum. Onlardan öğrenmeye çalışıyorum ve bu kesinlikle işe yarıyor! Bunun yanında hepimiz kitesurf’çüyüz, hepimiz aynı tutkuyu paylaşıyoruz ve her zaman iyi vakit geçiriyoruz!

Şu anda günlerin nasıl geçiyor? Yaz aylarında genelde nerede oluyorsun? Hazırlandığın yarışmalar var mı?

Yaz aylarında genelde Hollanda’daki evimde oluyorum ancak orada rüzgar olmadığı zamanlar başka yerlere seyahat etmeyi de seviyorum. Günlerimi çoğu insan gibi geçiriyorum diyebilirim. Kendim ve sponsorlarım için birkaç çalışma yapıyorum. Haftada 3-4 kez spor salonuna gidiyorum. Günlük olarak farklı sporları da deniyorum, önüme ne gelirse! Tabii ki rüzgar olduğu zamanlarda çıkabildiğim kadar suya çıkıyor ve hareketlerimi geliştirmeye çalışıyor ve iyi vakit geçiriyorum!

Bize favori kiteboard bölgelerini söyleyebilir misin?

Favori noktam kesinlikle Cape Town’da bulunan Dolphin Beach. Rüzgar zaman zaman çok kuvvetleniyor ve diğer kite’çılar suya çıkmaktan vazgeçiyor. Bu benim için zıplayacak daha çok boş alan demek!

Favori ve imza bir kitesurf hareketin var mı?

Geçen sene “kite loop board-off” hareketine aşık oldum. Havada board elinizdeyken gerçekten uçuyor gibi hissediyorsunuz.

Daha önce Türkiye’ye geldin mi?

Hayır, henüz Türkiye’ye gelmedim. Geçen sene bir yarış için neredeyse geliyordum fakat 2 gün kala başka bir projeden davet aldım. Yakın zamanda gelmeyi çok isterim! 

Bize bu sıralar favorin olan 3 plaj şarkısı söyleyebilir misin?

Çok müzik dinlediğim için bu epey zor bir soru oldu! Çok farklı tarzlar dinliyorum ancak şu anki favorilerim:

Kitesurf harici bir mesleğin var mı?

Kite’tan başka profesyonel olduğum bir iş yok. Küçükken futbol oynuyordum, bugünlerde squash oynamayı seviyorum!

Boş zamanlarında neler yapıyorsun. Başka hobilerin var mı?

Gün bana ne getirirse! Aktif olduğu sürece benim için sorun yok. Dağ bisikletinden tenise, plaj voleyboluna her şeyi yapabiliyorum.

Son soru: Bu röportajı okuyanlara vereceğin bir mesaj var mı? Şöyle ilham verici bir şeyler J

Hızlı gidin, şansınızı kullanın. Her zaman şans yaratın ve %100’ünüzü verin!