Mobilemenu
Profile

Fransız Örümcek Adam: Alain Robert

Çizgi roman kahramanı olan “Örümcek Adam” ağ atarak şehirde turluyor, örümcek sezgileriyle olacakları önden seziyor ve özel bir ekipman olmadan düz duvara dahi tırmanıyor olabilir ancak hepimizin bildiği gibi bunların gerçek hayatta karşımıza çıkma olasılığı oldukça düşük. Yine de bu süper kahramanvari hareketlerin bazılarını gerçek hayatta yıllardır başarıyla uygulayan birisi var. Karşınızda 53 yaşındaki serbest tırmanışçı, kendisi bu durumdan pek hoşnut olmasa da dünyada bu şekilde tanınan “Fransız Örümcek Adam” Alain Robert!

Serbest tırmanışçıların en popüleri olan Robert dağlara tırmanmaya çok erken yaşlarda, belki de çoğumuzun kapı pervazına kurbağa gibi tırmandığımız yıllarda başladığı için gözünü farklı heyecan arayışlarıyla gökdelenlere çevirmiş. Gözü kara maceracı, o günden bu yana herhangi bir güvenlik ekipmanı olmaksızın, ellerinde biraz tebeşir tozu, ayaklarında iyi bir çift tırmanış ayakkabısı ile dünyanın en yüksek gökdelenlerinin zirvesine tırmanmış (Şu anda tırmanmış olduğu gökdelen sayısı 130’dan fazla ve bu alanda Guinness Dünya Rekoru da kendisine ait). CV’sinde Taipei 101, Empire State ve Eyfel Kulesi gibi pek çok yüksek bina bulunduran cesur Fransız, 2011 yılında, o zamanlar Avrupa’nın en yüksek binası olan Sapphire kulesine tırmanmak için ülkemizi ziyaret etmişti.

Kariyerinin zirvesine dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burj Khalifa’ya tırmanarak çıkan Alain Robert, 1982 yılında kaya tırmanışı yaparken yaşadığı 15 metrelik düşüşten dolayı %60 oranında felç geçirmesine bir taraftan da vertigo ve epilepsi gibi hastalıklarla mücadele etmesine rağmen hala emekli olmaya niyetli değil. Kural tanımazlığıyla tanınan Alain Robert daha önce defalarca gözaltına alınmasına ve yüksek para cezaları almasına rağmen tutkusu ilk günkü tazeliğini koruyor:

“Bence hayatın tehlikeli olması gerek. İnsanlar arasında ‘konforlu bölge’de yaşamayı tercih etmeyen bir yüzde var ve ben de hayatı uçlarda yaşamayı seven bu kısmın içinde bulunuyorum.”

Alain Robert Gerçekleri:

- Çocukken yükseklik korkusu olan Alain Robert, 11 yaşında yedinci kattaki evlerine tırmanarak girmiş.

- Fransız tırmanışçı evli ve üç çocuk babası.

- Zirveye çıkması ortalama 2-4 saat sürüyor.

- Tırmanışlarına evinin tavanındaki özel yaptırdığı tırmanış duvarında hazırlanıyor.

- Tırmanışlar sırasında üzerinde küresel ısınmaya dikkat çeken ögeler bulunduran tişörtler giyiyor.

- İzinsiz tırmanışları yüzünden 100’den fazla kez tutuklanmış.

- Çoğu kez polis ve güvenlik görevlileri peşinde olduğu için tırmanışa hazırlık sürecini pek uzun tutamıyor!