Mobilemenu
Profile

Kaçırılmaması Gereken Avrupa'daki Bisiklet Etkinlikleri

Listenizde bir bisiklet macerası var mı? Yoksa da olsun deriz zira birçok bisiklet rotası, özellikle de Avrupa merkezli yerler şu sıra birçok yarış düzenliyor. Eğer sen de o yarışlardan birine katılmak istersen listemize göz at ve kafana en çok yatanlardan birini seç.

Tuna Nehri Rotası

Yaz ortasında kafaya koyup bir bisiklet turuna çıkmaya karar verirseniz ve hedefiniz de Avrupa olursa ilk adreslerinizden biri Tuna Nehri olmalı. Avusturya – Almanya arasındaki bölümde size kültürel bir macera da vadeden bu rota 14 gün süren bir yarışa ev sahipliği yapıyor. Passau’da başlayan oradan Viyana, Bratislava, Budapeşte ve son olarak Belgrad’ta son bulan bu rotada yol boyunca Iron Gates Tabiat Parkı'nda duracak ve isterseniz Katarakt Kanyonlarında tekne gezisine çıkacaksınız. Tuna Nehri'ndeki bu geçitler, gezinin en çarpıcı doğal manzarasını sunar. Başkent şehirlerine ek olarak, Macaristan'ın kırmızı biber başkenti olan Kalocsa'yı ve kırmızı biber müzesini de ziyaret etmeyi unutmayın deriz.

Cabot Patikası, Nova Scotia, Kanada

Nova Scotia, “Yeni İskoçya” anlamına geliyor. Cape Breton Yaylası'ndan geçen bu beş günlük macera gezisi, yaklaşık 200 kilometre sürüyor. Rüzgarlı dağ yollarında, pedal sallarken gökyüzünde kartallar ve okyanusta ise balinalar ile rastlaşabilir ve o an bir yarışta olduğunuzu bile unutabilirsiniz.Margaree Nehri Vadisi, Cape Breton Highlands Ulusal Parkı gibi noktalardan geçen rota bir yarıştan çok geziyi andırıyor. Özellikle park ile aynı adı taşıyan dağ 499 metrelik yüksekliği ile bir meydan okuma vadediyor.

Cairngorms Ulusal Parkı, İskoçya

Bu sekiz günlük dağ bisikleti macerası sizi İngiltere'nin en büyük parkı olan ve sadece kutup ortamına ev sahipliği yapan Cairngorms Ulusal Parkı'na götürüyor. Burbon yolculuğu olarak da bilinen bu yarış yaklaşık bir hafta sürüyor. Yol üstünde sizi doğanın en güzel renkleri bekliyor. Çam ormanlarını gezmek, bozulmamış nehirleri geçmek ve ağaç kökleri ve kayaların arasında gezinmek size epey iyi gelecek. 

Banff - Jasper, Alberta, Kanada

Canadian Rockies'de bisiklet kullanmak, aşılmaz bir görev gibi gelebilir, ancak Icefields Parkway'in görkemli ihtişamı sizi baştan çıkarabilir ve yarışın aksiyonunun bir parçası yapabilir. Bu dört günlük Mountain Madness turu, Jasper'dan başlayıp, Athabasca Şelaleleri'ne doğru küçük bir ısınma ile devam eder. Sonrasında Tangle Şelaleleri, Athabasca ve Dome buzullarından pedal sallayarak geçebilirsiniz. Soğuktan sıcağa doğru yapılacak bu yolculuk sizi yeniden dağ bisikletine aşık edebilir.

Finger Lakes, New York

Finger Lakes bölgesinde 100'den fazla şarap imalathanesinin içinde vahşi doğada bir yarışsizi bekliyor. Yolculuk, Seneca Şelaleleri'nde başlayıp oradan Taughannock Şelaleleri'ne be Seneca Gölü’ne geçiyor. Evet, sık sık suyla yakın ilişkide olmaya hazır olun deriz.Bu yarışa da listemizdeki diğer noktalarda olduğu gibi isteyen herkes katılabiliyor, yol üstünde ise tadım yapacağı birçok lezzet bulabiliyor. Watkin Glen State Park’ta son bulan yarış size ufak bir New York turu da vadediyor.