Mobilemenu
Profile

Lüderitz 2017: Rüzgar Sörfünün En Hızlıları!

Birçok rüzgar ve uçurtma sörfçüsü dünya hız rekorunu kırmak için her sene Lüderitz’te buluşuyor.  Rekor denemesi Namibya’nn Lüderitz kasabasında, toplam uzunluğu 800 metre olan daracık insan yapımı bir kanalda gerçekleşiyor. Rüzgar sörfünde hız rekorunu erkeklerde Fransız Antoine Albeau (53.27 knot – yani saatte yaklaşık 98 km), kadınlarda  İsviçreli Karin Jaggi (46.31 knot – yani saatte yaklaşık 85 km) elinde tutuyor. Uçurtma sörfünde ise Fransız Alexandre Caizergues (56.62 knot – yani saatte yaklaşık 104 km) bu rekorun sahibi. Advenport olarak bu sene 10’uncu kez gerçekleşen organizasyonda yer alan bazı yarışçılardan bazıları ile bir araya geldik ve görüşlerini sorduk. İşte onların gözünden 2017 Lüderitz Hız Rekor Denemesi:

Bu sizin Luderitz‘teki rekor denemesine ilk katılımınız mı? Genel olarak bir tecrübeydi? Neler beliyordunuz ve neler buldunuz ?

Miriam Rasmussen: Hem denemeye ilk katılışım hem de gerçek hız ekipmanına ilk binişimdi! Ekipmanı buraya gelmeden 1 ay önce aldım fakat binm şansım olmadı. Çünkü hız parkurlarına uzakta yaşıyoruz. Kesinlikle beklediğim gibi bir yerdi; rüzgarli, her şeyden uzakta izole bir yer.

Twan Verseput: Ben de ilk defa bu denemeye katılıyorum. Gerçekten çok güzel vakit geçirdim. Dünyanın en hızlı rüzgar sörfçüleriyle birlikteydim, başka ne isteyebilirim ki! İlk defa geldiğim için aslında tam olarak neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Genel olarak insanlar kanalda sörf yapmanın çok korkunç olduğunu ve kesinlikle açık denizde sörf yapmakla alakası olmadığını söylediler. Buna rağmen ilk denememde o kadar zevk aldım ki yüzümden gülümseme eksik olmadı!

Gunnar Asmussen: Süper bir tecrübeydi ve kesinlikle en iyi seyahatlerimden biriydi. Özellikle deneme sonrasında Cape Town‘a  gidip çok güzel vakit geçirdim. Kanalda kesinlikle seyir edilmesi çok kolay ve burada herkes çok hızlı. En başından beri her denemeye tüm gücümü verdim ama az rüzgarlı havalarda iyi sağanak yakalamak için şanslı olmanız gerek. Hiçbir zaman 500 metre boyunca tümüyle rüzgarım olmadı ve başlangıçtan hızımı kaybettim. Fakat bir sonraki sefere ne yapmam gerektiğini biliyorum su an.

Zara, Lüderitz’te birçok defa rekor denemesi için bulundun ve kesinlikle parkuru en iyi bilenlerdensin. Bu sefer senin için nasıldı ?

Zara Davis: Bu Lüderitz ‘e dördüncü gelişimdi. Bu sene zorlu bir sene olacaktı çünkü 2015 yılında Karin Jaggi rekoru yukarı taşıdı. Rekoru tekrardan kırabilmem ve oyunda tekrardan en iyisi olarak yerimi alabilmem için bana kesinlikle rüzgar ve ayrıca iyi bir malzeme ayarı gerekliydi.

Lüderitz‘teki günlük rutininizi anlatır mısınız?

Zara: Rutin nerdeyse her gün ayni. Apartmanımızın altındaki kafeye gidip iyi bir kahvaltı yapmak. Saat 11’de Skippers Meeting’e  katılmak. Ardından rüzgar artmadan malzemelerimizi kurmak. Parkur 12.30’da açılıyordu. Açıldığı gibi sinirlerimi ve heyecanımı yatıştırmak için bir defa parkuru seyir ediyorum ta ki gerçekten esmeye başlayıncaya kadar. Rüzgar başladığı zaman saat 5’e kadar durmadan esiyordu. Sonrasında parkur zaten kapatılıyordu. Biz de gün sonunda yelkenlerimizi söküp fazlasıyla hak edilmiş banyomuzu yapmaya gidiyorduk.

Miriam: “Skippers Meeting” saat 11’de oluyordu. Rüzgar bu saatten yaklaşık 1-2 saat sonra tam oturmuş oluyordu. Kaldığım hafta boyunca neredeyse her gün deneme yapabildim. Benden önceki hafta çok daha az rüzgarlıymış sanırım…

Şu ana kadarki en iyi dereceniz ve ulaşmak istediğiniz hız nedir?

Miriam: Kendi rekorumu ve Norveç hız rekorunu ortalama 500 metrede  49.93 knot ile kırdım. Hedefim yeni bir dünya rekoru yaratmak, kesinlikle bunu yapabileceğimi düşünüyorum.

Twan: En yüksek 500 metreyi  50.05 knot’la seyir ettim. Bu sırada anlık olarak en yüksek 53 knot’a çıktım. Öncelikle 51.27 knot olan Hollanda rekorunu kırmak istiyorum. Sonrasında  sihirli 100km/saat yani 500 metrede yaklaşık 54 knot’a ulaşmak istiyorum!

Gunnar:  Bu denemede 49.59 knot‘a çıktım tabii ki istediğim hız bu değildi. Seneye hedefim 52knot. Biliyorum 52 knot biraz yüksek ama malzemem ve rüzgar doğru olursa bunu yapabilirim.

Bize biraz kanaldan, kurallardan, rekor denemelerinden ve parkurdan kısaca bahseder misiniz?

Zara:  Sürenin ölçüldüğü kısım 500 metre. Başlangıç noktası ve bitişle birlikte tüm kanal ortalama 900 metre uzunluğunda. Süreniz iki video kamera tarafından ölçülüyor. Dünya Hız Rekor Konseyi tüm bunları kontrol için orada. Aynı zamanda yelken numaralarını, yarışçıların söyledikleri kişi olup olmadıklarını kontrol ediyorlar. Tabii bir de düzenli olarak ağırlık taşıyıp taşımadığınız kontrol ediliyor.

Miriam:  Hız rüzgar sörfü kuralları gayet basit. Yeşil bayrağı görene kadar bekle, sonrasında bitişe kadar gidebildiğin kadar hızlı git. Herkes her denemesinde kendi, ulusal ya da dünya rekorunu kırmaya çalışıyordu!

Twan: Evet, kurallar gayet basit; gidebildiğin kadar hızlı gitmek. Sadece ekstra ağırlık takma konusunda belli kurallar var.  Deneme sayısında limit yok, istediğin kadar sörf yapabilirsin kanalda. Sadece o gün kaç kişi deneme yapmak istiyor ona bağlı olarak sıranı bekliyorsun o kadar.

Bu kadar yüksek hızlara çıkmanın en tehlikeli yanı nedir? 

Zara: Tehlikeli çünkü 8 metre genişliğinde bir kanalda, 90-100 km/saat hızla ve 5 metre derinliğinde bir yerde sörf yapıyorsunuz. 500 metrenin son noktası genel olarak rüzgarın çok olduğu yer (rüzgar dağların etrafından tam bu noktaya çok şiddetli geliyor) ve bitişte sizi 26 km/saat ile itiyor. Durmak için 80-100 metrelik bir yer var. O yüzden fazla düşünceye yer yok!

Miriam: Parkur kendi başına tehlikeli değil, durmak için fazlaca yeriniz var. Tehlikeli olan seyir sırasında malzemeden düşüp suya çakılmak. Söylediğin gibi ulaştığın o hızda düşmek ciddi şekilde tehlikeli olabilir.

Twan: Bence başlangıçtan sonraki köşe. Çünkü başlangıç tam rüzgar altı değil ve tüm o rüzgarın gelmesiyle birlikte arkada tuttuğunuz elinizde çok fazla baskı oluyor. Tüm o gücü rüzgar altı vermek için kullanmak gerekirken o köşe dönemeci atlatmak çok zordu. 

Gunnar: Çok fazla bir tehlike yok çünkü malzeme ve fin’ler parkuru seyir etmeyi çok kolay kılıyor. Buna rağmen bazı günler gerçekten çok yüksek rüzgarlar esti ve bu anlarda tam bir “gerçek adrenalin gezintisi” yaşadık! Umarım seneye de böyle günler olur.

Deneme sırasında herhangi kötü bir kaza geçirdiniz mi?

Zara: İlk defa bu sene herhangi bir kaza geçirmedim. Genel olarak suya çakılmalar oldu ve bir kite’cı bileğini burktu. Onun dışında kimse ciddi şekilde incinmedi.

Miriam: Herhangi bir kaza geçirmedim. Sadece iki kere malzememden düşüp, suya çakıldım.

Twan: Ben de bir kaza geçirmedim ama 50 knot hızla giderken tam bitiş kamerasında rüzgarın yön değiştirmesiyle havada tam 3 kere salto attıktan sonra suya çakıldım. Şanslıyım ki vücudumda herhangi bir sakatlık olmadı!

Gunnar:  Bir keresinde çok şiddetli bir şekilde “katapult” oldum. Nedenini hala bilmiyorum. Sonrasındaki denemelerde hızımı biraz daha düşürdüm fakat daha sonra tekrardan limitlerimi zorlamaya devam ettim.

Seneye Lüderitz’e tekrar geri dönecek misiniz?

Zara: Seneye tekrar gelmek için düşüneceğim çünkü bu sene çok kuvvetli rüzgar esmedi. Kesinlikle çok daha hızlı gidebileceğimi biliyorum.

Miriam: Bilmiyorum çünkü çok masraflı bir seyahat. Tabii ki rekoru kıracak rüzgar esmezse, yeni rekoru belirleyemezsiniz…

Twan: Eğer her şey yolunda giderse tabii ki!

Gunnar: Evet, gelmeye çalışacağım!