Mobilemenu
Profile

Maceracıların Bile Çekindiği En Korkutucu 5 Yol

Alaska’dan Çin’e, görenin “Hocam başka bir yol yok mu?” diyeceği en tehlikeli ve korkutucu beş yol listemizde.

James Dalton Otoyolu, Alaska

Aslında James Dalton otoyolu, pratikte 666 kilometre uzunluğuna sahip ve çakıl taşlarıyla kaplı bir yol. Normal şartlarda tehlikeli ya da korkutucu olması için bir sebep yok ama bu yolun lokasyonu bölgenin korkutucu olma sebebini de anında açıklıyor: Alaska.

Livengood’da başlayan yol bir süre sonra arktik tundra içinden geçerek Alaska’da son buluyor. Bu yola gerekli önlemleri alarak çıkılsa bile bir yerden sonra olur da yolda kalırsanız inanılmaz soğuk nedeniyle hayatınız tehlikeye girebilir.

Özellikle Yukon Nehri’nin karşı tarafına geçmek amacıyla yapılan köprü görebileceğiniz en uzun köprülerden biri ve bir şekilde kış ortasında aracınızla o köprüden geçerseniz bildiğiniz tüm duaları edin. Zira 666 kilometre boyunca sadece üç köy ile karşılaşacaksınız. Ha, şimdi “Alaska’da ne işimiz olur yahu!” dediğinizi duyar gibiyiz ama hayat bu, belli de olmaz sonuçta.

Kuzey Yungas, Bolivya

4 bin 650 metrelik bir rakımda bulunan Kuzey Yungas Yolu, “dünyanın en tehlikeli yolu” olarak nam salmış durumda. Ve bu unvanı sonuna kadar hak eden bir mazisi ve görünümü var.

Bolivya’nın başkenti Corico’dan, La Paz’a kadar yaklaşık 69 kilometre süren Kuzey Yungas yolu 2006 yılına kadar bu iki lokasyon arasında sık ormanların içinden seyahat etmenin tek seçeneğiydi. Birçok ölümcül kazanın yaşandığı bölgede 2006 yılında daha güvenli bir yol açılınca risk de doğal olarak azaldı.

Ama hala maceraperest ruha sahip birçok insan sadece bu yolu deneyimlemek için Bolivya’ya gidiyor ve “Dünyanın en tehlikeli yolunda tur attım” diye övünebiliyor. Biz yine de ne macera ne de başka bir şey uğruna böyle bir riski göze almayın, fotoğraflarıyla yetinin deriz.

Tianmen Dağ Yolu, Çin

Toplamda 99 virajdan oluşan Tianmen Dağ Yolu’nun tarihi M.S. 260’lı yıllara kadar dayanıyor. O yıllarda koca mağaranın üst duvarlarından biri yıkılınca burası gökyüzüne açılan bir kapıya benzemiş ve bunun sonucunda bölgeye Cennet Kapısı anlamına gelen Tianmen adı verilmiş.

İşte bu mağaranın da bulunduğu noktaya ulaşmak için ise yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki birbirinden keskin 99 virajın bulunduğu bir yol kullanılıyor. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bölgeye araç dışında teleferikle de ulaşmak mümkün. Eh, bu 7 bin 455 metrelik teleferik hattı da doğal olarak dünyanın en uzun teleferik hattı oluyor. Dağa araçla çıkmak neredeyse usta bir ralli pilotunun yeteneklerine sahip olmayı gerektiriyor. O yüzden işin ehli değilseniz daha iyi manzaralı ve bol konforlu teleferiği tercih edin deriz.

A682 Yolu, İngiltere

Yolumuzu biraz da Avrupa’ya düşürelim. İngiltere’nin Kuzey Yorkshire bölgesinde bulunan A682 yolu, 22 kilometrede mümkün olacak tüm tehlikeleri bünyesinde barındırıyor.

Hem dar hem de fazla uzun olması, kimi noktalarında uçurumun dibinden geçmesi ve iki arabanın yan yana geçmekte bile zorlanması bu yolu tehlikeli yapan etmenlerden sadece birkaçı.

En tuhafı da İngiltere gibi bir yerde olacağına şaşıracağınız bir detay; ışıklandırmanın yetersiz olması. Öyle ki, bazı yerlerde sürücüler virajı görmekte bile zorlanabiliyorlar. Zaten viraj dediğimize bakmayın her bir viraj "u dönüşü" gibi ve gerçekten de işin ehli olmayanlara hayati tehlikeler yaratabilir.

Ruta 5 Yolu, Şili

Zorlu yollar konusunda nam salmış Güney Amerika’ya geri dönerek listemizi bitirelim. Derin vadileri yaran ve belki de dünyanın en ıssız yolu olan Ruta 5’te araç bile görmeniz pek mümkün değil. Tehlikenin kaynağı da biraz bu, zira mevcut araçların tamamı herhangi bir hız sınırı ya da kontrolü olmadığı için inanılmaz bir hızla hareket ediyorlar.

90’ların sonunda illegal yarışmalar için de kullanılan yol bir anlamda hiç bitmeyecek gibi görünmesi ile insanı psikolojik olarak yoruyor ve bir nevi “Yeter bitsin artık” düşüncesi yaratarak tehlikenin önünü açıyor. Birçok kazanın yaşandığı bölgeye sağlık ekibinin ulaşması da çok çok uzun zaman alıyor. Kısacası: Düşmez ama, yolunuz düşerse de sakinliğinizi koruyun.