Mobilemenu
Profile

Maceraseverler İçin Unutulmayacak 7 Tatil Önerisi

Balkanlar’da Uzun Mesafeli Yolculuklar

Yürüyüşçüler ve bisikletçiler için iki yıl önce oluşturulan 1000 kilometre civarındaki parkurlar Dinar Alpleri’nde yer alıyor. Rota tek bir ülkeyle sınırlı değil; Slovenya, Makedonya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk’a da girip çıkıyor. Özellikle bisikletçiler için üç seçenek var: White Trail, Green Trail ve üçlünün en insaflı rotası Blue Trail. Yerel şirketler özellikle Karadağ ve Bosna’da hiking turları düzenliyor.

Endülüs’te Yaban Hayatı

Biraz sessiz sedasız, sabahın çok erken ya da akşamın kör karanlığında yürümeyi göze alabilirseniz İber Yarımadası’nın medar-ı iftiharı İber vaşağını bu rota üzerinde görebilirsiniz. Sevilla’nın güneyindeki Donana Milli Parkı ve Endülüs’ün kuzeyindeki engebeli Anduvar Doğal Park’ı size bu şansı veriyor. Tabii vaşağı görme ihtimalinizin çok düşük olduğunu bilmelisiniz. Ama bu sizi umutsuzluğa sevk etmesin; milli parklarda daha çok macera var. 7 gecelik düzenlenen turlarda doğal hayatın nasıl korunduğunu anlatan uzmanlar size muflon yaban koyununu ve İspanyol imparatorluk kartalını da gösterebilir.

Transilvanya’da Bisiklet Turu

Transilvanya adını duyunca hemen Dracula korkusuna kapılmayın. Bu bölge Avrupa’nın son büyük el değmemiş doğası ve bozulmamış kültürünü içeriyor. Yüzyıllardır değişmeyen hayat, eski ormanlar, yüksek dağlar UNESCO tarafından koruma altına alındı. Bölgede (tam adıyla Enchanted Saxon Transylvania) faaliyet gösteren bir İngiliz firması üç günle üç hafta arasında değişen sürelerde bisiklet turları düzenliyor. Yaklaşık 150 kilometrelik tur boyunca çobanlarla sohbet, köy evlerini ziyaret, telaşsız Viscri’de tarihi keşfetmek mümkün.

Baltık Denizi’nde Deniz Kayağıyla Keşif

Bölgenin özellikle Estonya kıyıları alabildiğine bozulmamış bir şekilde doğal kalabilmiş haldedir. Özellikle 1950’lerde Sovyet askeri testleri için kullanılan 1500’den çok adada bugün yaban hayatı cennetleri var. Kayağınız sayesinde sessizce bu adalara girip çıkabilir, geçmişin ürkütücü askeri kulelerinin kalıntılarını görebilir, terk edilmiş çiftlikleri seyredebilir, kuş yuvaları arasında kürek sallayabilirsiniz. Yöredeki tur operatörleri iki günlük Prangli ve Kolga Bay Island turu düzenliyor. Arzu edenler adalara çıkıp yürüyüş yaparken tüplü dalış yapmak da bir seçenek.

High Tatra’da Dağ Yürüyüşü

Dağ yürüyüşü Avrupa’da pek bir sevilir. Sadece İsviçre’de 50 bin kilometreye yakın işaretlenmiş yol bulunuyor. Ama oralar biraz pahalı işte! Slovakya ise Polonya sınırındaki sadece 26 kilometrelik rotasıyla ekonomik bir alternatif yaratmış halde. Yol kısa diye küçümsemeyin! Bazısının yüksekliği 2 bin 500 metreyi bulan 20 farklı zirve yürüyüşü akşamları kas ağrılarıyla baş başa kalmanıza yetip artıyor bile. Yerel operatörler Slovakya’da alternatif de yaratmışlar. Utracks’ta kulübeden kulübeye geçtiğiniz 8 günlük geziler sunuyor ve her gün sırt çantalı 8 saatlik bir yürüyüş vadediyorlar.

Korsika’da Kanyonculuk!

Bu güzel Fransız adası şık ve lüks plajlarıyla ünlü olabilir ama onun bir de karanlık tarafı vardır! Korsika 2 bin metreden daha yüksek 50’den fazla zirveyi bünyesinde barındırıyor ki bunlardan GR 20, zorluğuyla Avrupa’nın baş tacı ettiği yerlerden birisidir. Bu zirvelerin arasında kalan bölgeler de kanyonculuk ve kaya tırmanışı meraklıları için kutsal topraklar olarak görülüyor. Yerel tur şirketleri burada “scrambling” ve “abseiling” turları düzenliyor. Nehir geçişli kanyonculuk turlarının bazıları 7 gün sürebiliyor.

Dalış ve Trekking İçin İzlanda

Vahşi volkanik manzaraları, buzulları ve kaplıcalarıyla İzlanda macera tatili için gayet sağlam zeminlere sahip. Yapılacaklar arasında en başta inanılmaz Silfra Çatlağı’nda dalış var. Çatlak, Kuzey Amerika ve Avrasya plakaları arasında alabildiğine farklı bir sualtı deneyimi veriyor. Burada dalabilme pahasına tek gece için bin dolardan fazla bir bütçeyi gözden çıkartan çok maceraperest var. Karada ise tanıdık bir ismi ziyaret edebilirsiniz: Eyjafjalljökull yanardağı 2010 yılında dünyayı birbirine katmıştı. Bugünlerde donmuş lavları arasında yapılmasına izin verdiği 5 günlük yürüyüşlerle ziyaretçilerin gönlünü almaya çalışıyor! Bu beş günlük turlara Skoga nehri, 60 metrelik Skogafoss şelalesi ve dağ kulübelerinde konaklama dahil.