Mobilemenu
Profile

Mağarada Hayatınızı Kurtaracak 5 Tavsiye

Bir Elin Nesi Var?

Alın size altın bir kural: Asla ama asla mağaraya tek başınıza gitmeyin. Mağaracılık dik inişler, kaygan yüzeyler, soğuk hava ve sel riskini barındırır. Her önlemi alsanız da, ekipmanınız tam olsa da düşüp yaralanabilirsiniz. Ve sürpriiiz! Burada hastane yok! Usta mağaracılar en az 4 veya 5 kişilik bir ekiple mağaracılık yapılmasını söyler. Mağara keşfini yaparken işleri paylaşmanın dışında bir yaralanma olduğunda 2 ya da 3 kişilik bir grup yüzeye dönüp yardım getirir, diğerleri de yaralıyla birlikte kalır. Hesap ortada!

Limitlerinizi Bilin

Toprağın altındaki gizli dünyayı keşfetmek, sınırları zorlamak, bir ömür boyu maceraya atılmak isteyenler için mağaracılık harika bir spor olabilir. Ama unutmayın; mağaralar acımasız yerlerdir ve hataların sonuçları oldukça ciddidir. Yerin onlarca metre altında, yüzey çıkışına yüzlerce metre uzaktayken yeni bir şeyler denememelisiniz. Tüm bunları yer üstünde test etmeli, kendinizi geliştirmelisiniz. Yorgunluk sınırınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Zira mağaraya girmek için harcadığınız kadar enerjiye, hatta daha fazlasına dönüş için ihtiyaç duyacaksınız.

Ekipmanınız Tam Olsun

Alın size açık, net ve doğruluğu ispatlanmış bir bilgi: Mağaralar kayadan yapılmıştır ve kayalar alabildiğine serttir! Hemen her mağaracı, dar alanlarda başını birkaç kez bu sert çocuklara çarpabilir. Eh, yeraltında beyin sarsıntısı geçirmek istemeyeceğinizi düşünürsek en iyisinden kaska ihtiyacınız olduğu ortada. Sıkışık noktalarda emeklerken dizlik ve dirseklik de canınızın yanmasını, kıyafetinizin hasar görmesini engeller. Mağarada eldiven giymeyi unutmayın ama bu sizin hassas ve güzel elinizi korumaktan çok, elinizdeki yağların mağaradaki oluşumları öldürmesini engellemek için gerekli. Tabii ki ışıklar, ekstra piller, ilk yardım seti, yiyecek, su ve tuvalet ihtiyacınızı gidermek için boş bir şişe yanınızda olmalı. Evet, o değerli sıvınız da mağaradaki hassas dünya için ideal değil!

Sıcak Kalın

Mağaralar soğuktur, çoğunlukla ıslaktır, dar alandaki fiziksel hareketliliğiniz terlemenize yol açar; tüm bunlar hipotermi için davetiye çıkarır. Pamuklu kıyafetler giymeyin. Sentetik malzemeler daha az su tutarlar ve çabucak kururlar. Bunları tercih edin. Kat kat giyinmeye ve dış tabakanın aşınmaya karşı dayanaklı olduğuna emin olun. Keskin kayalar yüzünden kıyafetlerinizin yırtılıp ısı kaybı yaratmasını istemezsiniz.

Boğulmayın!

Sanctum adlı filmi gördüyseniz, ani fırtınaların yer altı mağaralarını flaşlarla sarsmaya neden olduğunu bilirsiniz. Tamam, belki bir sonraki ekspedisyonunuzdan bir Hollywood felaket filmi çıkmayacak (neyse ki!), ama bu film aslında gerçek olaylara dayanan bir senaryoya sahip. Zemininde bir akarsu olan bir mağaraya girdiyseniz, öncesinde havayı kontrol etmelisiniz. Hava akımlarını süzmeli, neler olabileceğini öngörebilmelisiniz. Aksi halde suların yükselmesi ya da uzaklardan gümbür gümbür gelmesi karşısında pek bir şansınız olmaz.