Mobilemenu
Profile

Manzarasıyla Büyüleyen 5 Dağ

Büyükşehirde yaşıyorsunuz ve şehrin bunaltıcı temposu canınıza tak etmiş, birazcık soluklanmak ve zihninizi dağıtmak için başınızı kaldırıp yukarı bakıyorsunuz ve maalesef gökyüzünün mavisini bile doğru düzgün göremiyorsunuz. Bu durum daha da canınızı sıkıyor. İşte bu gibi anlarda, rahatlamak ve kendinize gelmenizi sağlamak için, güzelliğinin kollarında kaybolabileceğiniz dağlardan 5 tanesini derledik.

Cotopaxi Dağı – Ekvador

Bir tablodan fırlamışçasına kusursuz görünen bu dağ, Ekvador’daki en popüler tırmanış rotasına sahip. 5.897 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek ikinci dağı olan Cotopaxi, aynı zamanda da dünyanın en yüksek aktif volkanı olarak kabul ediliyor. Kayıtlara göre 1738’den beri 50’den fazla patlama yaşayan dağ, volkanik faaliyetler nedeniyle bir süredir tırmanışa ve ziyarete kapalı. Bu da, bir süreliğine sadece nefes kesici manzara fotoğraflarıyla idare etmemiz anlamına geliyor ne yazık ki.

Eğer buraya yolunuz düşer ve tırmanış yapmak isterseniz dikkat: Teknik tırmanışla 7-10 saatlik bir rotaya sahip dağ için, sağlam bir fiziksel dayanaklılığa sahip olmalısınız.

Kilimanjaro Dağı – Tanzanya

Dünyanın en görkemli dağlarından biriyle başlayalım. Deniz seviyesini 5.895 metre aşan yüksekliğiyle, Afrika kıtasının en yüksek dağı olma unvanını kimselere kaptırmayan Kilimanjaro Dağı, Tanzanya sınırları içerisinde yer alıyor. Tırmanışçılarına, izledikleri rotaya göre, beş ayrı iklim kuşağından baş döndürücü manzaralar sunan dağ, bir milli park içerisinde yer alıyor. Yüksekliğiyle tırmanış sevdalılarını kışkırtan dağa, her sene ortalama 50 binden fazla turist gittiği söyleniyor. Ziyaretçilerin tümü dağa tırmanmasa da kısa yürüyüş rotalarıyla tertemiz dağ havasını solumuş ve dağın şahane doğasını tatmış oluyorlar.

İhtişamlı duruşuna ve kendine has doğasına UNESCO’nun da kayıtsız kalamadığı Kilimanjaro, 1987 yılında Dünya Mirası ilan edilmişti.

Tırmanmayı düşünenleri uyarmadan geçmeyelim: Teknik olmayan tırmanışla, seçilen rotaya göre 5-10 günlük bir sürede dağa çıkıp inebilirsiniz. Ama bir rehbere ihtiyacınız olacak.

Fuji Dağı – Japonya

Japonya ile özdeşleşmiş olan Fuji Dağı’na, ülkeye ait birçok kartpostalın ve broşürün üzerinde rastlamak mümkün. Hem de genellikle kiraz çiçeği ağaçlarıyla birlikte aynı kareye sıkıştırılmış bir halde. Başkent Tokyo’nun 100 km güneybatısında yer alan dağ, 3,776 metre yüksekliğine sahip bir volkan. Fakat 300 yılı aşkın bir süredir herhangi bir patlama yaşanmadığı için gönül rahatlığıyla ziyaret edilebilecek durumda.

Dağın, görünüşü ve kolay tırmanış rotalarıyla çok fazla kişiyi cezbettiği açık. İnsanların her sene resmi tırmanış sezonunu sabırsızlıkla beklediği söyleniyor. Sezon içerisinde de rotalar epey yoğun oluyormuş. Manzaraları daha az insanla tecrübe etmek istiyorsanız, tenha bir gün bulabilmek konusunda tamamen şansınıza güvenmek zorundasınız.

İstatistiklere göre yılda ortalama 250 binden fazla ziyaretçinin geldiği dağ, 2013’te Dünya Mirası ilan edilmiş.

Enfes manzaraları kendi gözleriyle görmeyi aklından geçirenler için bir haberimiz var: Teknik olmayan tırmanışla, ortalama 10-12 saatlik bir efor harcayarak, Fuji Dağı’na çıkıp inebiliyorsunuz. Rotanın çoğunlukla dik ve kayalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın ama.

Kinabalu Dağı – Borneo

Borneo adasında yer alan Kinabalu Dağı, Güneydoğu Asya’nın en yüksek dağı olarak biliniyor. Bir benzeri olmayan biyolojik çeşitliliğe yuva vazifesini üstlenmiş olduğundan da, Dünya Mirası listesinde kendisine yer bulmuş durumda. Biyolojik çeşitlilik denilerek üstünkörü geçilmemesi gereken bir durum var yalnız ortada. Burada şu tip sayılardan bahsediyoruz: 5 binden fazla bitki, 300’den fazla kuş, 100’den fazla da memeli türü.

Sadece fotoğraflarıyla bile aklınızı başınızdan alan bu 4,095 metrelik dağı ziyaret edebilmeniz için resmi izinlere ihtiyacınız var maalesef. Eh, bu kadar canlı türünü korumak kolay değil elbette.

“İzinleri hallederim, yeter ki şurayı göreyim” diyenlere: Teknik ekipmanla 1-2 günlük bir tırmanış sizi dağa çıkarıp indirecektir. Fakat bölgede ekipmansız tırmanışa elveren rotalar da olduğu söyleniyor. Her iki durumda da yanınızda resmi olarak görevlendirilmiş bir rehber bulunmalı. Tüm bu meşakkatlerin sonunda göreceğiniz manzara ise her şeye değiyor.

Foto 4: Kinabalu Dağı

Masa (Table) Dağı – Güney Afrika

Güney Afrika’daki Masa Dağı ile listemizi bitirelim. Bu dağın listemizdeki diğer örneklerden bir farkı var, o da koni şeklinde değil düz bir zirveye sahip olması. Zaten adı da bu yüzden, masa gibi görünüyor olmasından, böyle. 1,086 metre yüksekliğindeki dağ, Güney Afrika’nın en önemli doğa turizmi merkezi. Dünyanın dört bir yanından insanlar buraya; hiking, trekking, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, mağaracılık gibi aktivitelerle kendilerini doğaya bırakmaya ve sıra dışı manzaralara şahit olmaya geliyor. Rahatlamak için mükemmel bir seçim gerçekten de.

Tırmanıştan vazgeçmek istemeyenler için son uyarımız da şöyle olacak: Masa Dağı’nın düzlüğü tırmanış parkurlarını epey kolaylaştırmış durumda. 1-3 saat gibi kısa bir sürede yukarıya çıkabilmek mümkün. Fakat buranın alametifarikası tırmandıktan sonra kendini gösteriyor. Eşi benzeri olmayan hiking rotalarında epey bir vakit harcayacağınıza eminiz. Ancak yılanlara karşı dikkatli olmayı ihmal etmeyin. Zirvede derin bir nefes alıp manzaranın tadını çıkarmayı da ihmal etmeyin.