Mobilemenu
Profile

Manzarasıyla Büyüleyen 5 Dağ Bisikleti Mekanı

Val Veny, İtalya

Listemize İtalya’da bulunan bir cennetle başlayalım. Avrupa’nın en yüksek dağı Mont-Blanc’ın bölümlerinden biri olan Val Veny dağ bisikletçilerinin sıklıkla uğradığı bir lokasyon.

Bölgede kış sporuna elverişli birçok alan daha var elbette. Özellikle kayakçılar ve hiking tutkunları burayı sıklıkla ziyaret ediyor ama hiç kuşkusuz buranın kralları dağ bisikletçileri.

Doğal yollarla oluşan parkur adeta “Gelin ve bisikletinizi sürün” diye bağırırken, özellikle bahar aylarında Val Veny’de görülen bisikletli sayısı iki katına çıkıyor. Bunun en büyük sebebi de yeni mevsim ile birlikte daha da güzelleşen muhteşem manzara. Aslında dağ bisikleti ile ilgilenmiyorsanız da sadece manzaraya bakıp “Vay canına” demek için bile Val Veny’e gelebilirsiniz.

Tungnath, Hindistan

3 bin 680 metre yükseklikteki mistik bir yere geldi sıra. Hindistan’da bulunan ve en meşhur Şiva tapınaklarının birinden ismini alan Tungnath Dağı ulaşması zor tepesine rağmen her yıl dünyanın dört bir yanından birçok dağ bisikletçisini Hindistan’a çekiyor.

Dağın yolları engebeli olduğu için daha ziyade profesyonel dağ bisikletçileri burayı tercih etse de, tepeye çıkan amatör ya da profesyonel herkes tarihi de mimarı da bilinmeyen bu tapınağın güzelliği karşısında epey etkileniyor.

Tapınak dışında büyüleyici bir manzaraya da sahip olan bölgede özel rehberler eşliğinde dolaşırsanız diğer dört tapınağı da görebilirsiniz.

Bölgeye giden maceracılar mutlaka çevreyi bilen bir yerliden yardım almanızı ve dağ bisikleti dışında trekking için de çok uygun rotalar olduğunu söylüyor.

Tatra Dağları, Polonya - Slovakya

Slovakya – Polonya sınırı boyunca 64 kilometre uzanan Tatra Dağları, Doğu Avrupa’nın en popüler sıradağlarından biri. Genişlikleri 14 ile 24 kilometre arası değişen bu dağlar Alpler’i andırsa da buzul alanları yoktur.

Orta Avrupa’daki dağcı ve yürüyüş tutkunları 100 yıldır Tatra Dağları’nı sıklıkla ziyaret ediyordu. Ama son yıllarda onlara dağ bisikletçileri de katıldı. Doğal canlıların da sıklıkla görüldüğü dağlarda, 687 kilometrekarelik koruma altında olan bir alan var ve burada tarihi doku da tamamen korunduğu için kendinizi tarihle iç içe mükemmel bir manzaranın içinde buluveriyorsunuz. Tatra Dağları her maceraseverin en az bir kez ziyaret etmesi gereken ve sadece görünüşüyle bile büyüleyen lokasyonlardan biri.

Neustift Im Stubaital, Avusturya

Doğası ile her zaman en iyiler arasında olan ve kış maceracılarını sıklıkla ağırlayan Avusturya ile listemizi sürdürelim.

Tyrol’a bağlı bir bölge olan Neustift Im Stubaital, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan, özenle korunmuş kasabalardan biri. Etrafı dağlarla çevrili olan bölgede dağ bisikleti yapabileceğiniz birçok parkur var. Kış sporları yaparken, bir yandan da bisikletinizle kasaba çevresindeki tepelere çıkabilirsiniz. Aslına bakarsanız bunu yapan birçok sporcu da var çünkü yükseğe çıktıkça içinde bulunduğunuz bölgenin olağanüstü manzarasını daha iyi keşfediyorsunuz. Sonunda size bakınca bile masallardan fırlamış gibi duran eşsiz bir güzelliğe karşı iç çekmek kalıyor...

Karawanken Dağları, Slovenya

Slovenya ile güneyi arasındaki sınırda bulunan Karawanken Dağları da en çok ziyaret edilen doğa sporları lokasyonlarından biri. 120 kilometrelik bir alana yayılan ve dağ bisikleti için de çok iyi olanaklar sunan bölgede ormanların içine saklanmış Orta Çağ yapılarıyla karşılaşmanız da mümkün.

Özellikle bahar aylarında bir başka güzelleşen Karawanken Dağları'nda sizi en çok etkileyecek şey ise şüphesiz manzara olacak. Yeni yapılan yollar ile yorulduğunuzda daha kullanışlı parkurlara geçebileceğiniz bölgede elbette bir rehber ile hareket etmeniz şart. Çünkü tepeler çok sapa ve her dönüşte kendinizi yeni bir dünyanın içine bulabiliyorsunuz. Ama bilen biriyle dolaşıp en yüksek noktaya ulaştığınızda bir derin nefes alın ve sadece manzaraya bakın. Hayatınızda gördüğünüz en güzel şeylerden biriyle karşılaşacaksınız.