Mobilemenu
Profile

Manzarasıyla Büyüleyen 5 Donmuş Göl

Gölleri duru halleri ve temiz sularıyla hafızamıza yerleştirdiğimiz kesin. Doğanın sakin ve huzurlu yerleri donunca da güzelliklerinden pek bir şey kaybetmiyor hatta tam aksine daha da estetik görünmeye başlıyorlar. İşte “donunca başka güzel oluyor” diyebileceğimiz beş göl.

Chaqmaqtin Gölü, Afganistan

İlk olarak Afganistan’a uzanalım. Ülkenin doğası, uzun zamandır yaşanan siyası sıkıntılardan uzakta, muhteşem güzellikler vadediyor.

Pamir Dağları'nda bulunan bir vadi olan Küçük Pamir'de bulunan birkaç göl var. Bu göllerden bazıları kışın donar ve göçebe insanlar hayvanları ile birlikte bu donmuş gölleri aşarak yollarına giderler. İşte bu göllerden en ünlüsü olan Chaqmaqtin, özellikle doğa fotoğrafçılarının en favori yerlerinden biri.

Yerel halkın geleneklerini koruduğu bu kadim göl uygarlıktan uzakta muazzam bir manzaraya ev sahipliği yapmayı sürdürüyor.

Ontario Gölü, Kanada-ABD

Kuzey Amerika'nın beş büyük gölünden biri olan Ontario ile listemize devam edelim.

Kanada-ABD sınırında bulunan ve her iki ülkede de yayılan göl Kanada'nın en büyük şehirlerinden biri olan Ontario'da bulunuyor. Yazın serinlemek isteyen kent halkı sık sık bu göle dalış yapar ama kışın ortaya çıkan manzara çok daha güzeldir.

Soğuklarla birlikte donan bu kocaman nehir üstünde halk bazen buz pateni bazen ise buzu delerek balık tutma yarışmaları düzenler. Neredeyse gelenekselleşen birçok aktiviteye ev sahipliği yapan bu göl donmuş göllerin en popüleri olabilir.

Abraham Gölü, Kanada

Düşük sıcaklıklarıyla ünlü Abraham kasabası, Kanada’da kış günlerinin en güzel manzaralarından bazılarını ev sahipliği yapıyor. Sıcaklıkların -30 dereceye kadar düşebildiği bölgede kış zorlu geçse de, ortaya çıkan görüntüler bu zorluğa katlanmanızı kolaylaştırıyor.

Kasabanın ünlü parkı da mevsim değişikliği ile birlikte beyaza bürünüyor ve burada bulunan büyük gölet donduğu için kasaba halkının su üstündeki uzun yürüyüşleri başlıyor. Yaklaşık 5 ay donmuş şekilde kalmaya devam eden gölün içinde yükselen kabarcıklar ise bir nevi sanat eseri ile karşı karşıya olduğunuz hissini yaratıyor. 

Druzhby Gölü, Antarktika

Şimdi biraz dünyanın en soğuk kıtası Antarktika’ya uzanalım. Buz ve karın ezelden beri erimediği bu buz kıtasında bulunan göller dünyanın diğer yerlerindeki akrabalarından çok daha soğuk elbette ama manzarası da o oranda güzel.

Tıpkı Abraham Gölü gibi, Druzhby Gölü’nde de kabarcıklar var. Bunun dışında göl içinde açan küçük, donmuş çiçekler size ne kadar harika bir gezegende yaşadığımızı hatırlatacak kadar estetik görünüyor.

Evet, bu göle ulaşmanız ve etrafında gezmeniz çok ama çok zor. Dünya kadar yolu aşmanız soğuklara karşı korunmanız ve kaymamaya dikkat etmeniz lazım. Ama olur da böyle büyük bir maceraya atılırsanız, karşılığının mükemmel olacağı da garanti.

Baykal Gölü, Sibirya, Rusya

1642 metrelik derinliğiyle dünyanın en derin gölü unvanını elinde tutan Baykal Gölü’nü çoğumuz normal haliyle bilir. Fakat tarihin en eski göllerinden biri olan Baykal’ı bir de donmuşken ziyaret etmenin eşsiz bir deneyim olduğunu söyleyen maceracıların sayısı da hiç az değil.

25 milyon yaşındaki bu nehrin üstünde yürümek herkese nasip olmaz. Eğer olur da yolunuzu düşürebilirseniz dünyanın en el değmemiş yerlerinden birinde bu kadim doğa harikasına şahit olmanın keyfini sürebilirsiniz. Dünyanın en yaşlı, en derin ve elbette en güzel nehirlerinden birine bir de donmuşken şahit olmak paha biçilemez.