Mobilemenu
Profile

Manzarasıyla Büyüleyen 5 Hiking Lokasyonu

Hiking yapmak için iyi bir rota, bolca oksijen ve de doğayla iç içe seçenekler daha çok tercih edilir. Ama bazen yolunuz öyle bir yere düşer ki, sizi her şeyden önce büyüleyici bir manzara karşılar ve o anda doğaya yeniden aşık olup birkaç dakikanızı sabit durup o güzelliğe bakarak geçirirsiniz. Biz de araştırdık ve her şeyden önce mükemmel manzarasıyla insanı büyüleyen 5 hiking lokasyonunu listeledik.

The Bled Gorge, Slovenya

Genelde gözlerimizi kapatıp huzur verici bir yer hayal ederken ormanlar, sakin bir nehir ve şahane bir hava hayal ederiz. Bu görüntünün sadece hayallerimizde olmadığını kanıtlayan yerlerden biri ise Slovenya’da bulunuyor.

The Bled Gorge, 3 kilometrelik bir parkura sahip ve ortalama bir hız ile bir saate yakın bir sürede geçilebiliyor. Ama oraya vardığınızda ve muhteşem tahta köprüleri, altından akan sakin nehri gördüğünüzde muhtemelen hiking süreniz de iki katına çıkacak.

Yaz sıcaklarında bile serinliğini koruyan bölgeye bu yaz gitmemeniz için hiçbir sebep yok. Doğanın göbeğinde eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız The Bled Gorge adını bir kenara yazın.

The Danxia Landform, Çin

Rotamızı Uzakdoğu’ya çevirelim. Çin’de bulunan The Danxia Lanform, bir doğa başyapıtı olarak yıllardır binlerce turisti ve doğa sporu tutkununu bölgeye çekiyor.

Yaklaşık 145 milyon yıllık bir tarihi olan ve “Gökkuşağı Dağları” olarak da bilinen bölge milyonlarca yıl içinde güneş ışığına göre form değiştiren taşların ve kumun yarattığı muhteşem bir manzara sunuyor. Üstelik bölgede onlarca mağara da var ve her biri yine milyon yıllık tarihi ile inanılmaz güzellikte maceralar vadediyor.

Eğer Çin’in kuzeybatısında yer alan bu bölgeye ulaşabilirseniz hiking konusunda da hiçbir problem yaşamıyorsunuz.  Bölgede binlerce yıldır yaşayan halklar ile iyi anlaşırsanız lokal tapınakları da görme şansınız oluyor ve o andan sonra yolculuğunuz unutulmaz bir deneyime dönüşebiliyor. Dünya Mirası listesine de alınan bölge ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Fjaðrárgljúfur, İzlanda

İzlanda’nın güneydoğusunda bulunan Fjaðrárgljúfur kanyonu dünyanın en güzel yerleri listesinde başa oynayan lokasyonlardan biri. Adeta bir Tolkien kitabından çıkmış gibi görünen Fjaðrárgljúfur, adını söylemekte zorlansanız da bir gittiğinizde bir daha unutamayacağınız doğa harikalarından biri.

Bölgede hiking yapma şansına erişenler ise büyük ihtimalle “tamam ben bu işin yapılabileceği en iyi yeri gördüm huzur içinde hayatıma dönebilirim” deyip muhteşem anılara sahip oluyorlar. Binlerce yıllık erozyonların eseri olan Fjaðrárgljúfur neyse ki şu an epey güvenilir durumda ve uzun zamandır bir toprak kayması vakası görülmemiş.

100 metre derinliğindeki kanyonda yaklaşık iki kilometrelik bir hiking deneyimi yaşanabilir. Nehir kenarında görkemli tepelere bakarak yapacağınız yolculuğun ardından ise yeniden yukarı çıkıp az önce yürüdüğünüz muhteşem manzaraya bakarak günü sonlandırabilirsiniz.

Not: Bölgeye gidenler nehir kenarında yapılacak yürüyüş için zemini de dikkate alarak bot giymenizi öneriyor.

Azorlar, Portekiz

Atlas Okyanusu'nun ortasında bulunan takımadalar topluluğu olan Azorlar dünyanın en kendine has bölgelerinden biri. 2300 metrekarelik bir alana yayılan adalar adeta bir doğa sporları cenneti konumunda bulunuyor.

Hiking dışında, dalış, yelken ve balık tutma içinde sıklıkla ziyaret edilen bölge halihazırda dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri. Ama bölgeye hiking yapmak için gidenler genelde manzaraya bakmaktan buna pek fırsat bulamıyor.

Hiking için özel olarak kurulan parkurun daha başında sizi öyle bir görüntü karşılıyor ki “yok ya yürümeyeyim hayat boyu bakayım ben bu manzaraya” diyesiniz geliyor.

Çok engebeli ve volkanik asıllı adaların iklimi yumuşak olduğu için özelikle yaz günlerinde ferah anlar vadedebiliyor. Lizbon üzerinden ulaşabileceiniz Azorlar’a gitmek  meşakkatli olsa da sonuca mutlaka değiyor.

Moher Falezleri, İrlanda

“Dünyanın sonundaki yer” olarak da bilinen bir lokasyonla listemizi bitirelim. İrlanda’nın batısındaki Clare Bölgesi’nde bulunan ve başkent Dublin’e üç saat uzaklıkta olan Moher Falezleri başka bir dünyaya açılan bir kapıyı andırıyor.

200 metrenin üzerindeki yükseklikten denize bakabildiğiniz ve adeta nefesinizi kesen bu Moher Falezlerinde günübirlik kafilelere katılıp hiking yapabilirsiniz.

Denize attığınız taşı bile göremeyeceğiniz bir yükseklikte yürüyüş yapmak ile oturup sonsuz okyanusa bakarak hayal kurmak arasında seçim yapma şansınız zor olsa da bir şekilde yolunuzu düşürürseniz hayatınız boyunca unutamayacağınız bir yer göreceğinizi garanti edebiliriz.

Yaklaşık 8 kilometrelik bir parkuru olan bölgeye gittiğinizde mevsim ne olursa olsun kalın giyinmeniz ve yağmur nedeniyle çamurlaşan zemine önlem olarak da bot giymeniz öneriliyor.