Mobilemenu
Profile

Manzarasıyla Büyüleyen 6 Epik Yer

Dünyada manzarası ile meşhur birçok yer vardır şüphesiz. Ama aralarından bazıları “burası kesinlikle diğerlerinden farklı” dedirtecek kadar epik ve güzel olabiliyor. Biz de onlardan altı tanesini listeledik.

Fjordlands, Norveç

Dünyada, Norveç'in Fjordlands bölgesindekine benzer epik manzaraları başka yerde bulmanız zor. Sonsuz yürüyüş parkurları ve sizi baştan aşağı yenileyen temiz havasıyla huzuru bulabileceğiniz harika bir lokasyon burası. Yerel mimarinn şirin örnekleri olan evler tıpkı bir masaldan çıkmış gibi görünüyor ve onlardan bazıları da pansiyon olarak kullanıyor. Norveç pahalılığı ile şöhret olmuş bir ülke olsa da bu bölgede cebinizin pek yanmayacağını da söyleyebiliriz. Hem macera hem de harika bir manzara arıyorsanız, Fjordlands’ı bir kenara not edin deriz.

Atlas Dağları, Fas

Atlas Dağları’nda rastlayacağınız insanların kültürel kökeni MÖ 10.000 yılına kadar uzanıyor. Burada bulunan yerliler kendilerine “Amazigh” diyorlar. Bu “özgür insanlar” ya da “soylu insanlar” anlamına geliyor. Bu insanların misafirperverlikleri dillere destan ve bölgeye giden turistler de ilk olarak bunu övüyor. Eğer yerel halk ile iyi geçinirseniz hem size fotoğraf çekebileceğiniz en iyi yerleri gösteriyorlar hem de elinizi cebinize atmanıza izin vermiyorlar. Ortak kullanılan bahçelerde kurulan geniş sofralara herkes davet ediliyor. Kısacası Atlas Dağları’nın harika manzarası güzelliğini biraz da yerel insanlardan alıyor.

Güney Adası, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’na ulaşmak zor, evet. Önce ülkeye ulaşmanı ardından ise biraz daha çabalayıp adaya varmanız gerekiyor. Peki, varınca ne mi oluyor? Sizi pırıl pırıl sahillere düşen güneş ışıkları ya da okyanusun muhteşem sesi bekliyor. Yazın giderseniz dünyanın en berrak sularında yüzebilir kışın giderseniz ise bomboş sahilin lirik manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Bazı filmlerdeki huzur dolu rüya sahnelerinde mekan olarak da kullanılan bu adanın neden seçildiğini sadece fotoğraflarına bakınca bile anlayabilirsiniz.

Patagonya, Şili

Şili, sınırları dahilindeki Atacama Çölü ve Paskalya Adası gibi yerlerle oldukça sıra dışı fotoğraflara zemin hazırlıyor. Şili zaten doğa severlerin sık ziyaret ettiği bir ülke ama Patagonya, dünyanın en doğal ve en iyi korunmuş lokasyonlarından biri olduğu için Şili’den bile daha fazla ilgi görüyor. Gölleri, dağları ve nehirleri ile bir doğa sporu düşkünü için Patagonya, gönüllerin başkenti gibi bir yer.

The Ring Road, İzlanda

İzlanda şu anda dünyadaki en popüler yerlerden biri. Epik sahilleri, buzdağları ve hiç birmeyecekmiş gibi görünen fiyortları ile soğuk bir başyapıt. The Ring Road ise bu ülkenin güzelliklerini yakından görebileceğiniz yerlerden biri. Adanın etrafını çevreleyen yol sınır bölgesinde bulunuyor ve hem İzlanda’nın güzelliklerini hem de çevre ülkelerin manzaralarını takip edebiliyorsunuz.

Highlands, İskoçya

Böyle bir liste yapıp da İskoçya yaylalarından bahsetmemek olmazdı elbette. İskoçya’nın kuzeyinde yer alan Highlands, dramatik manzarasının yanı sıra aniden değişen iklimi ile de popüler. En yakın kente 40 kilometre uzaklıkta bulunan bu bölgenin sınırlarına ulaştığınızda başka bir dünyaya adım atmış gibi olacaksınız. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı da sakın unutmayın deriz. Zira bir daha bu kadar kendine has bir yerde fotoğraf çekebilir misiniz emin değiliz.