Mobilemenu
Profile

Maratonlar Tarihinin En Tuhaf 5 Koşucusu

Takım elbisesi ile maratona katılan adam

Gihan Amarasiriwardena (Ne isim ama!) bir konfeksiyon şirketinde çalışıyor. Gihan, 2016 yılında çalıştığı şirketin "Aviator II" olarak bilinen takım elbisesini tanıtmak için sıra dışı bir yola başvurdu.

Gloucester, Massachusetts'de düzenlenen bir maratona katılan Gihan hem bu takım elbisenin tanıtımını yaptı hem de takım elbise ile en uzun süre maraton koşan adam unvanına sahip olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

Aile boyu maraton

2017'de daha sonradan epey meşhur olacak “Utah Ailesi” Indiana'daki bir maratonda geleneksel koşu ayakkabıları yerine plastik takunyaları ayaklarına geçirerek koşuya katıldı ve epey ilgi çekti.

Ailenin 18 yaşındaki oğlu Benjamin Pachev, Indianapolis'teki 500 Festival mini maratonunda 1: 11: 53'lük bir zamana sahip olarak yarışı 16. sırada bitirmiş. Babası Alexander Pachev, kendisinin ve diğer on çocuğunun pahalı koşu ayakkabılarına bir tepki olarak bu el yapımı takunyaları giydiklerini söyleyerek bunun bir nevi sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirtti.

44 yaşında bu maratona katılan Pachev kızlarından birinin de yine kendi ürettiği takunya ile kendi kategorisinde yarışı dokuzuncu bitirmesiyle övünerek “Demek ki o kadar para vermeye gerek yokmuş” demeyi de ihmal etmedi. Pachev cimri mi yoksa bir bildiği mi var karar sizin.

Sandaletle koşan Meksika yerlisi kadın

“Meksikalı 22 yaşındaki yerli bir kadın, 50 kilometre süren yerel bir ultra maraton yarışında tam 500 kişinin önünde ipi göğüsleyerek birinci oldu.” Evet, tam da bu şekilde sunulan bir haberle başlamış hikaye. Diğer maratoncular koşu ayakkabıları giyerken, Tarahumara yerlisi olan María Lorena Ramírez el yapımı sandaletiyle 31 mil boyunca koşarak adından söz ettirmişti. Meksika'nın bakır kanyonunun tepelerinde yaşayan ve adı dışında hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Ramirez’in daha önce hiçbir maratonda yarışmadığı ise kesin.

Yedi saat üç dakika boyunca koşan yerli kadının köyünde keçi ve sığır sürülerini her gün onlarca kilometre gezdirdiği ve dayanıklılığını da bu mesleki detaya bağlı olduğu iddia edildi.

Yüksek topuklu ayakkabılarla maraton koşan kadın

2014'te beş çocuk annesi Natalie Eckert yüksek topuklu ayakkabıyla en uzun süre maraton koşan kadın olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmek için kolları sıvadı.

Yarış için Marks & Spencer’ın ürettiği bir topuklu ayakkabıyı tercih eden Natalie, yedi saat yedi dakika üç saniyede maratonu tamamlamasına rağmen bir yerden sonra dayanamayıp topuklu ayakkabısını çıkardığı için rekoru kabul edilmedi. 39 yaşındaki Natalie bu sıra ikinci bir rekor denemesine hazırlanıyormuş. Hayırlısı olsun ne diyelim.

Elvis Presley kostümüyle koşan adam

Elvis Presley kostümü giymiş 42 yaşındaki bir koşucu, Kasım 2016'da Las Vegas Rock'n'Roll Maraton'unu kazandı. Eh, "The King" lakaplı bir efsaneye özenilerek giyilen bir kostümle bu başarının gelmesi de pek tesadüf değil elbette.

Virginia, Arlington'da yaşayan Elvis hayranı Michael Wardian, 2 saat 38 dakika 4 saniyede maratonu en önde bitirerek “Elvis kostümü giyerek bir maratonu en hızlı bitiren adam” konusunda Guiness Rekorlar kitabına girdi (Evet böyle bir rekor var gerçekten).

İşin tuhafı maratonu kazanıp rekorlar kitabına giren Michael Wardian’ın en yakın arkadaşı Ian Sharman söz konusu “Elvis kostümüyle en hızlı koşan adam” rekorunun bir önceki sahibiymiş. Enteresan.