Mobilemenu
Profile

Mert Mete: “Kite Plajı Benim Kaçış Yerim”

Merhaba Mert, öncelikle seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Mert Mete. 29 yaşındayım. İstanbul doğumluyum fakat uzun süredir Muğla, Dalyan’da yaşamaktayım. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum.  Turizm sektöründe çalışmaktayım. Onun haricinde vaktimin büyük çoğunluğunda kiteboard ve diğer doğa sporları ile ilgileniyorum. Bunun yanı sıra aksiyon ve doğa fotoğrafçılığı ilgimi çeken konular arasında. Seyahat etmek ve farklı ülkelerde hayatı deneyimleyerek öğrenmek en büyük tutkum.

Kaç yıldır kitesurf yapmaktasın? Bu spora nasıl başladın?

Aslında kitesurf hayatıma tam olarak gireli sadece 2 yıl oldu. Daha önce hep başlamak istediğim fakat bir türlü fırsat bulamadığım bir spordu. En sonunda 2014 yılında yaptığım Filipinler tatilinde ders alma imkanı yakaladım ve bu spor hayatımın büyük bir parçası haline geldi.

Dalyan’a taşınma nedenin kitesurf müydü?

Hayır, buraya ailemle uzun süre önce taşındım. Arada 5 yıl gibi bir süre İzmir’de yaşadım fakat sonrasında tekrar dönme kararı aldım. Açıkçası burada yaşadığım için kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Muhteşem bir doğamız ve caretta-caretta kaplumbağaları ile ünlü bir plajımız var. İztuzu Plajı geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en iyi plajı seçildi. Üstelik rüzgar ve bölge olarak kiteboard yapmaya çok uygun fakat koruma altında olan kaplumbağalar nedeni ile nisan-eylül ayları arasında bu plajda kite yapamıyoruz. Ama Dalyan, Gökova’daki kitesurf plajına oldukça yakın bu yüzden günübirlik bile olsa kite yapmaya gitme şansı bulabiliyorum.

Buradaki bir günün nasıl geçiyor? Kış sezonunda başka bölgelere seyahat ediyor musun?

Tatil bölgesinde yaşamanın en güzel tarafı günü tatil gibi geçirmek olsa gerek. Dalyan’da yaz dönemi işim dolayısıyla oldukça hareketli geçiyor. Neredeyse tüm boş vakitlerimde ise Gökova’da kiteboard yapıyorum. Günün sonu ise KiteXtreme ekibi ile Azmak’ta balık yiyerek geliyor! Muhtemelen günüm İstanbul’da yaşayan bir insana göre çok daha verimli ve eğlenceli geçiyor.

Kış sezonunda Uzak Doğu ülkeleri ilk seyahat tercihimiz oluyor. Son iki yıldır Filipinler’in Boracay Adası’na gidiyorum. Türkiye’de ise Davraz ve Uludağ kayak yapmak için ziyaret ettiğim bölgelerden.

Hayatını tam olarak hangi aşamada “kite” odaklı yaşamaya başladın?

Aslında kitesurf ile ilgili profesyonel bir meslek sahibi olmasam da bu spora başladığım günden itibaren kite odaklı yaşamaya başladım. Günü havuz başında veya plajda uzanarak geçirmekten hoşlanan bir insan değilim. Çalışmadığım zamanlarda aktif spor yapan veya bir aksiyonun içinde olmaktan keyif alıyorum. Kiteboard bu anlamda hayatımdaki büyük bir boşluğu doldurdu. Yaşadığım bölgenin de bu anlamda elverişli olması nedeniyle kitesurf çok kısa zamanda yapmaktan en çok keyif aldığım aktivite haline geldi. Tabii bunda Gökova KiteXtreme Okulu’nda kazandığım dostlukların katkısı da büyük...

Kitesurf yarışmalarına katılıyor musun?

Herhangi bir disiplinde katılmış olduğum bir yarışma yok. Tabii ki önümüzde ki dönemlerde katılmak istiyorum. Fakat benim için kiteboard’un en önemli özelliği oldukça eğlenceli olması. Bu yüzden suda çoğu zaman antrenman yapmak yerine eğlenmeyi tercih ediyorum!

Şu ana kadar ziyaret ettiğin kiteboard bölgeleri arasında en beğendiklerin hangileri, neden?

Bizim “home spot” olarak tabir ettiğimiz Gökova’nın, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi kite plajlarından biri olduğunu düşünüyorum. Özellikle öğrenme aşaması bu plajda çok daha kolay gerçekleşiyor. Rüzgarın yönü, sertliği ve kumsal yapısı çok ideal. Ayrıca dalga birçok plaja göre daha az. Kış döneminde poyraz estiği zamanlarda Çeşme Ilıca Plajı çok keyifli oluyor. Suyun rengi, sahilin güzelliği ile birleşince ortaya çok güzel fotoğraf kareleri çıkıyor.

Yine Kaş’a bağlı Patara Plajı da Alaçatı gibi rüzgarın sert olduğu bir nokta. Fakat fiziksel koşullardan dolayı her zaman tercih edemiyoruz.

Boracay Adası kış döneminde kite yapılabilecek en güzel bölgelerden birisi. Rüzgarın çok sert olduğu günler olabiliyor fakat orta ve ileri seviye kiteboard’cular için oldukça keyifli bir nokta. Bunun yanı sıra Filipinler’de kitesurf dışında yapılabilecek çok fazla aktivite mevcut. Boracay Adası’nda dalış yapabilir ya da White Beach’te gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.

Kitesurf yaparken unutamadığın bir olay yaşadın mı?

Hafızama en çok kazınan ilk “jump” yaptığım an sanırım. Yükseklik korkusu olan biri olarak ilk başlarda uzaktan izlemesi bile tatsız geliyordu fakat bu olayı deneyimlemek bana büyük bir keyif verdi. Zaten bu sporun en güzel taraflarından biri de limitlerini zorlama şansının olması.

Sana göre bu sporun sana kattıkları neler?

Kitesurf tamamen zihnimi boşaltmamı sağlıyor. Hepimiz gündelik hayatta canımızı sıkan ya da bizi strese sokan olaylar yaşıyoruz. İşte benim kaçış yerim de kite plajı. Bunun yanında bu spora başladığımdan beri kazanmış olduğum dostluklar var. Kite yapmadığım bir günde bile kendimi, arkadaşlarımı GoPro veya drone ile çekerken ya da gün batımından keyif alırken buluyorum.

Bir de bu spor bana hayatta bir şeyi yapmak için asla geç olmadığını öğretti. Bence 50 yaşında bile olsanız yeni bir sporun tutkusuna kapılabilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye’de beğenerek takip ettiğin kite’çılar var mı?

Marc Jakobs, Mitu Monteiro, Kevin Langeree dünyada beğendiğim kite’çılar arasında. Türkiye’de ise freestyle alanında 7 kez Türkiye şampiyonu ve aynı zamanda hocam olan Taner Aykurt ve sakatlığı nedeniyle bir süredir aramızda olmayan Sezer İnce de yine aynı disiplinde beğendiğim isimlerden.

Kitesurf’un yanında hayatını kazandığın, profesyonel olduğun meslek nedir?

Dalyan’da işletmesi aileme ait olan otelin müdürlüğünü yapıyorum. Zaten ufaklığımdan beri bu işin içinde olduğum için okul ve meslekle ilgili seçimlerimi hep bu yönde yaptım.

Kitesurf haricinde ilgilendiğin diğer doğa sporları hangileri?

Yaklaşık 10 yıldır kış aylarında kayak yapıyorum. Üniversite döneminde kısa bir süre mağaracılık ile ilgilendim. Fakat yaptığım sporun içinde suyun olmasından büyük keyif aldığımı fark ettim. Tüpsüz dalış, wakeboard, SUP ve kano ilgilendiğim sporlar arasında.

Gelecekten beklentilerin neler?

Kısa vadeli beklentilerim arasında bu sporda istediğim noktaya gelmek ve kiteboard’u daha fazla insana aşılamak var.Ayrıca en kısa sürede “snow kite” yapmaya başlamak istiyorum.

 En büyük beklentim ve temennim ise sağlık. Bunun dışında olan her şeyin insanın arzusu ile doğru orantılı olarak gerçekleşebileceğine inanıyorum.  Daha görmek istediğim çok yer ve kaymak istediğim birçok bölge var. Aynı zamanda eşimle bir erkek çocuk bekliyoruz. Onlarla beraber bu maceraya uzun yıllar devam etmek istiyorum…

Mert Mete'yi Instagram'da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.