Mobilemenu
Profile

Minik Dağcılar

Dağcılık tutkusu gen transferiyle mi ya da ‘armut dibine düşer’ benzeri bir atasözünün özüne vurgu yapan bir davranış transferiyle mi vücut buluyor bilinmez ama, görünüşe göre dağcı anne babaların çocukları da dağcı oluyor. Birazdan okuyacağınız örnekler bu tespitimizi doğrular nitelikte. Onlar komşunun bahçe duvarına ya da kiraz ağacına tırmanmıyorlar. Küçük bedenlerini büyük dağlara vurup zor yolları arşınlıyorlar; donmuş şelalelerden ya da sarp kayalıklardan hayata meydan okurcasına tırmanıyorlar; buzul dağ zirvelerine göz dikiyorlar. Korkuları yok; aksine cesaretleri ve tutkuları var. İşte en küçük dağcılar ve alkışlanacak marifetleri...

Yiğit Sevgül: AKUT Antalya sorumlusu Yılmaz Sevgül’ün 8 yaşındaki oğlu Yiğit Sevgül, bu yılın Ocak ayında Erzurum’da düzenlenen Uluslararası Buz Tırmanış Festivalin’de, tamamen buzla kaplı 30 metrelik Serafin Şelalesi’ne tırmandı.

Talha Armanç Tansu: Cilo Dağcılık Kulübü Başkanı Hacı Tansu’nun 10 yaşındaki oğlu Talha Armanç Tansu, Hakkari’deki Benanu Dağı’nın 3200 m.’lik zirvesine tırmandı. Tırmanışa babası ve bir grup dağcı eşliğinde katılan Talha, Hakkari’de bu denli yükseğe tırmanan en küçük dağcı ünvanına sahip.

Ulaş Erten ve Turgay Güler: İzmirli küçük dağcılar, Ulaş 11 yaşında Turgay 15. Kaçkarların en zorlu zirvelerinden olan Karçal’a zirve tırmanışı gerçekleştiridiler. Beş kişilik tırmanış ekibinin içinde yer alan Ulaş ve Turgay 3446 m. yükseklikten dünyaya baktılar ve anlaşılıyor ki bu bakış onların son bakışı olmayacak.

Derin Uğurlu ve Emir Söğütlü: Onlar da AKUT Akdeniz üyeleri olan babalarının izinden giden minik dağcılar. Derin 5 yaşında, Emir ise 7. Aynı zamanda Yiğit Sevgül ile de arkadaşlar. Babaları eşliğinde sık sık tırmanış kamplarına katılıyorlar.

Onların yabancı akranları ise epey gözü kara. Everest’e tırmananlar bile var. İlk etapta öne çıkanlar ABD’li Jordan Romero. Jordan henüz 14 yaşındayken tırmandı Everest’in zirvesine. Hindistanlı 13 yaşındaki Malavath Poorna ise bugün itibarıyla Everest zirvesine tırmanan en genç dağcı ünvanına sahip. Sonra yine ABD’li Tyler Armstrong. Amerika kıtasının en yüksek noktasına, Arjantin’deki Aconcagua Dağı’na tırmandı; ve o tırmanış esnasında sadece 9 yaşındaydı. Dileklerini ve geleceklerini zirvelerde arayan bu çocuklara kalpten başarılar!