Mobilemenu
Profile

Miras ve Alın Teri

Kadınlar rüzgarı ya saçlarını havalı bir şekilde uçuşturduğu ya da bunaltıcı sıcaklarda yarattığı serinlik ve ferahlık için sever ama  aralarında rüzgarı deniz üzerinde hızla yol almak için dört gözle bekleyenler de var! Hayali dünya şampiyonluğu olan Lena Erdil için asıl zor olan rüzgarsız kalmak. Zaten anne ve babası sörf sayesinde tanışmış olan  birinin bu spora ilgisiz kalması tuhaf kaçardı!

Hayat Lena’yı İzmir’den Almanya’ya, oradan Belçika’ya, akabinde İngiltere’ye süreklerken o, deniz üzerinde hız yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi. Binlercesi gibi göç ettikleri Almanya’dan, tatil için Türkiye’ye gelen ailelerden birinde kızına her yaz sörf yapmayı öğreten bir baba, bir gün gelip o kızın profesyonel olarak yarışmaya başlayacağını ve hatta kızının 2005 Türkiye Genç Bayanlar şampiyonu olacağını nereden bilebilirdi? Baba kızın yaz aylarında keyifle yaptıkları bu spor, Lena’yı 2008'de Çeşme'deki PWA Dünya Şampiyonası dördüncülüğüne kadar götürdü. Bilirsiniz insanlar başarılı olduklarını fark ettikleri konularda sonuna kadar devam etmek isterler. Başarılı bir windsurfçü olacağı genç yaşlarda aşikar olan Lena Erdil de tam olarak bunu yaptı. Bu üstün yeteneği sayesinde sporcu bursu alarak Sussex Üniversitesi’nde, Felsefe ve Politika bölümünde okudu. Platon’la arasının ne kadar iyi olduğunu bilemiyoruz ancak windsurf’te ne kadar başarılı olduğunu PWA Dünya Şampiyonaları'nda elde ettiği başarılı sonuçlara bakarak anlayabiliriz.

Başarılarıyla  windsurf’te giderek sivrilerek, Red Bull sporcusu olmayı başaran Lena Erdil, 2012 yılında da PWA Dünya Turu’nu üçüncülükle tamamlayarak zirveye bir adım daha yaklaştığını gösterdi. Hedefi her zaman ilk üç olan Lena 2014 Dünya Şampiyonası’nda da ikinci olarak zirve takibini sürdürdü.

Artık slalom windsurf’te podyumdan inmeyen Lena bu spordaki en önemli üç noktayı şu şekilde sıralıyor: start, dönüşler ve hız. Sörf yapması için gerekli olan rüzgarın değişkenliği yüzünden antreman gün ve saatleri de buna göre değişiyor ancak hayatındaki değişmeyen tek şey günde ortalama 5 saat çalışmak! 

Tabii bu çalışmaların da bir karşılığı var. Lena, onlardan en büyüğünü Polonya’da kapanabilir tavanlı Ulusal Futbol Stadyumunda düzenlenen, yanlış duymadınız futbol stadyumunda düzenlenen bir rüzgar sörfü turnuvasından bahsediyoruz, PWA World Tour’da kadınlar slalomda birinci olarak aldı!

Lena, rüzgar sörfü  tutkusunu başka insanlara aşılamak amacıyla ailesiyle birlikte Bodrum’da bir rüzgar sörfü merkezi işletmekte. Babaların kızlarıyla geçirdiği zamanlar her zaman dünyaca bilinen bir resmiyete dökülmese de paylaşılan sevgi ve birlikte geçirilen zamanlar da en az onun kadar değerli…