Mobilemenu
Profile

Miriam Rasmussen: Plajdaysan Dünya Daha Harika Bir Yer!

30 yaşında işinden istifa ettin, rüzgar sörfüne ve kayağa başlayarak yaşamını tamamen değiştirdin. Böylesine önemli bir kararı almanı sağlayan motivasyon ne oldu?

Sanki hayatım bir tür duraklama dönemine girmişti. Yeni ve heyecan verici hiçbir şey olmuyordu ben de “Gerçekten bu mu? Önümüzdeki 60 sene böyle mi geçecek?” diye düşündüm. Bunun olmasına izin veremezdim…

Karşılaştığın ilk zorluklar neler oldu? Bunların üstesinden nasıl geldin?

İlk zorluk eşimin benim yeni kimlik arayışımı onaylamaması oldu. Daha sonra gelişmeler birbirini izledi ve kendisi şu anda benim eski eşim!

Diğer zorluk ise teknik ve fiziksel olarak zorlu olan sporları öğrenme süreciydi. Ancak bu konuda şanslıydım çünkü sadece hayattan isteğimi %100 olarak destekleyen bir adam değil aynı zamanda tecrübeli bir ekstrem sporcuyla karşılaştım. Bana teknikleri öğretti. Bunların da ötesinde kendisi şiropraktör ve başarılı bir fotoğrafçı!

Asıl zorlu kısım ise burada başladı: Fiziğimi geliştirmek durumundaydım. İlk başladığım zamanlarda beslenmeyle ilgili sorunlarım vardı, çok hafiftim ve sporda başarılı olacak kadar güçlü değildim.

5 yıl içinde yavaş yavaş fiziğimi geliştirmeye başladım artık 7 kilo daha ağırım ve daha da iyisi: Kendimi mükemmel hissediyorum!

Rüzgar sörfü ve kayağı neden seçtin? Kiteboard, snowboard, wakeboard gibi sporları da deneyebilirdin…

Yaşadığım yer olan Norveç’te her gün yapabileceğim aktiviteleri bulmam gerekiyordu. Alpin kayak, snowboard, rüzgar sörfü, SUP (Stand-up paddling) seçeneklerim arasındaydı. Ben de ekipmanları satın alarak öğrenmeye başladım.

PWA gibi profesyonel organizasyonlarda yarışıyor musun? Hangi disiplinlerde yarışıyorsun? Ve “yarışma” tecrübesi sana nasıl hissettiriyor?

Eylül ayında PWA slalom yarışı için Danimarka’ya gideceğim. Ayrıca bu sene daha çok uzun mesafe yarışına ve İskandinav slalom yarışlarına katılacağım.

Yarışlar oldukça yoğun, keyif için kaymakla tamamen farklı bir dünya! Yeteneğim geliştikçe yarışmaktan daha fazla zevk alıyorum.  

Yarışmanın en iyi yanı: Teknik olarak her hatanızın ortaya çıkması. Yarışmak neyi daha iyi öğrenmem gerektiğini belirginleştiriyor ve bu sayede daha hızlı öğreniyorum.

Favori rüzgar sörfü bölgelerin nereler? Bize biraz Norveç’te rüzgar sörfü yapmayı anlatabilir misin? Fazla soğuk değil mi?

Norveç’te rüzgar sörfü yapmanın tropikal sularda kaymaktan oldukça farklı olduğu kesin. Ancak iyi neopren giysilerle sezonu nisan ayından ekim ayına kadar uzatabiliyoruz. Bazılarımız kış aylarında da sörf yapıyor ancak tabii her gün değil.

Favori bölgem yaşadığım yer olan Drøba ve Norveç’in güneyinde yer alan Lista.

Daha önce Türkiye’ye geldin mi?

Son 3 yıldır rüzgar sörfü için Alaçatı’ya geliyorum ve oraya kesinlikle bayılıyorum. Önümüzdeki sene de kesinlikle gelmeye çalışacağım!

Türk rüzgar sörfçüleri arasında tanıdıkların var mı? Onlarla iyi anlaşabiliyor musun?

Nimet Tülümen ve Deniz Demirasal’ı tanıyorum ve onlarla çok iyi anlaşıyorum! Alaçatı halkı da burayı sevmemdeki başka bir neden. Orada kaldığım süre içinde çok iyi ve çok misafirperver olmayan biriyle karşılaşmadım!

Foil board’la da rüzgar sörfü denemişsin. Normal ve foil boardlar arasında nasıl farklar var? Foil’i öğrenmek zor muydu?

Foil çok farklı! Aynı teknik olmadığı için foil’e başlarken beyninize “reset” atıp her şeye baştan başlamanız gerek. İlk suya çıktığınız anlar oldukça heyecanlı ve daha iyi öğrendikçe eğlence katsayısı da bir o kadar artıyor!

Kişisel antrenör olarak çalışıyorsun aynı zaman da iki de çocuğun var. Zaman yönetimi konusunda zorlanmıyor musun? Başka hobiler için ayıracak zaman bulabiliyor musun?

Kişisel antrenörlüğü tam zamanlı olarak yapmıyorum, yalnızca geçinebilecek kadar çalışıyorum. Bu da demek oluyor ki çocuklarıma ayıracak epey vaktim oluyor. Onlarla geçirdiğim vaktin yanında; işim, yaptığım spor ve sosyal medya yönetimi dışında başka bir hobi için zamanım kalmıyor (gülüyor)!

Çocukların kaç yaşında? Onlar da rüzgar sörfü ve kayak sporlarını seviyorlar mı? Bu sporların birinde profesyonel olmalarını ister misin?

Biri 10, diğeri 14 yaşında ve ikisi de kayak, snowboard ve rüzgar sörfü yapıyorlar. İkisi de henüz öğrenme sürecinde ancak çok hızlı öğreniyorlar ve bundan keyif alıyorlar!

Birinin veya ikisinin de profesyonel rüzgar sörfçüsü olmasını çok isterim! Sporcuların yaşam tarzı muhteşem, insanlar çok iyi ve plajdaysanız dünya çok daha harika bir yer haline geliyor!

Senin için ideal bir tatil nasıl olmalı? Tatil süresince aktif olmayı mı yoksa daha çok dinlenmeyi mi seversin?

Mükemmel bir tatil: Gün sonunda yorgun düştüğün, ellerinin su topladığı, burnunun yandığı ve gün içinde birçok yeni tecrübe edindiğin tatildir.

Şu anda bu röportajı okuyan, seninle aynı hayalleri paylaşan fakat henüz bunları hayata geçirememiş kişilere ne söylersin?

YOLO (You Only Live Once). “Yalnızca Bir Kere Yaşarsın.”

Sponsorların var mı?

Loftsails, Unifiber, Pc2 custom boards, Zulu fins ve Horue sponsorlarım arasında. Bunlara ek olarak Glidesoul, Goclear ve Chikirina tarafından destekleniyorum. Glidesoul ve Chikirina Türkiye bağlantılarım sayesinde almış olduğum tekliflerden.

Bu kadar çok firmadan destek bulabilmenin sırrını açıklayabilir misin?

Çok çalışıyorum, adil “oynuyorum” ve iyi davranıyorum. Belki sırrım bunlardır (gülüyor)!

Hayallerin ve gelecekteki planların neler?

Rüyam; yaşam tarzımı devam ettirebilmek, yıl boyunca rüzgar sörfü ve kayak yapabilmek! 2017 yılından itibaren bu olası gözüküyor. Umarım bunu başarabilirim!