Mobilemenu
Profile

Mississippi Nehri’ni Yüzerek Geçen Adam

Yüzmeyi herkes sever. Ama Chris Ring bu sevgisini bir iddiaya çevirmek istemiş.

Abd’li eski bir yüzücü olan Chris, ülkesi adına ufak çaplı yarışmalara katılsa da dünya genelinde hiçbir büyük başarı elde edememiş. Çocukluk hayali olan Olimpiyatları ise kıl payı kaçırmış. Hâlâ aktif olarak yüzücülük yapmaya devam eden Chris, hayatının kararını ise 2015 Mayıs’ında verdi.

Mississippi Nehri’ni yüzerek geçen ilk Amerikalı olmayı kafaya koyan 28 yaşındaki yüzücü, bu kararını uygulamak için ise sadece bir ay hazırlanmış. Dünyanın, Nil, Amazon ve Yangtze’den sonra en büyük nehri olan Mississippi’yi geçmeye hazırlanmak için bir ay oldukça kısa görünüyor değil mi?

Ailesi ve arkadaşları da böyle düşündüğü için olsa gerek, şaşkın ve korkulu bakışlarla “bu çocuk niye böyle oldu ya?” dercesine Chris’in bu kararını onaylamışlar. Uzun sürecek denemesine başlayan Chris, ilk günler zorlandığını itiraf ediyor: “Bir an doğru karar verip vermediğimi düşündüm, yeterince hazır olup olmadığıma emin değildim. Ama zamanla iradem üstün geldi ve yola devam ettim.”

Evet, Chris’in Haziran 2015’te start alıp 2.350 mil sürecek yolculuğu işte böyle başladı. Chris’in 181 gün süren ve günde ortalama 25 kilometre yüzdüğü aylarının zor geçtiği kesin.

“Ailemin benimle gurur duymasını istiyordum. Finişe geldiğim anda yaşayacağım ve yaşatacağım mutluluğu hayal ediyordum. Meksika Körfezi’ne yaklaştıkça aileme duyduğum özlem de artıyordu. Ama artık yola çıkmıştım ve bana inananları mahcup etmemem gerekiyordu.”

San Diego’da doğup büyüyen Chris Ring aslında Mississippi’yı geçen ilk insan değil. Daha önce Slovenyalı uzun mesafe yüzücüsü, altın madalyalı Martin Strel bunu 2002’de başarmıştı. Zaten Chris de amacının rekor kırmak gibi bi şey olmadığını, tek amacının insanların inandıkları halde her şeyi başarabileceğini kanıtlamak olduğunu söylüyor.

Peki yolculukta en çok nerede zorlandı?

“Aslında başlamak en zoruydu. Mevsimin değiştiği aylarda da biraz yavaşlamak zorunda kaldım çünkü su inanılmaz soğumuştu. O noktada çok zorlanmıştım. Ama o zaman da “az kaldı” diye kendimi avutuyordum. Bir de bazen nehrin içinde beni korkutan canlılara rastlıyordum. Çoğunu ilk kez gördüğüm yaratıkların beni ısırmasından korkuyordum.”

Chris’in haziran ayında başladığı yolculuk aralıkta büyük bir zaferle sonuçlandı. Kendisine eşlik eden güvenlik kanosu ile birlikte Meksika Körfezi’nde yolculuğunu tamamladığında ailesi, kız arkadaşı ve arkadaşları bu kez büyük bir sevinçle etrafındaydı. Chris, bitiş noktasında “Onları gururlandırdığım için mutluyum…” diyordu uzatılan mikrofonlara.

Yolculuk bittiğinde Chris kaldığı otelde çok uzun bir uyku çekti. Ertesi gün ise oğlunu savaşta kaybeden asker ailelerini ziyaret ederek Misssisippi Nehri’ni yüzerek geçen ilk Amerikalı olma zaferini onlara adadı.

Chris hâlâ yüzmeyi çok seviyor ve şu an Amerika’da bir halk kahramanı. Yerli ve uluslararası yaklaşık 75 haber kanalında birden haber olan yolculuğunun ardından okullarda ve eğitim merkezlerinde birçok seminere katılıp tecrübelerini anlattı.

“Bu deneyimi özellikle çocuklarla paylaşmak, onlara bir hedef aşılamak beni inanılmaz mutlu ve gururlu hissettiriyor. Bunun verdiğim en iyi karar olduğunu ve sonuna kadar peşinden gittiğimi, onların da aldıkları kararlarda aynı iradeyi göstermesini tavsiye ediyorum. Beni dinleyip sorular soruyorlar ve beni sevdiklerini söylüyorlar. Dünyada daha güzel ne olabilir ki?"

Chris’in hayati kararı yaşamını tümüyle değiştirdi. Onun kadar inanırsak, hepimizin hayalleri gerçekleşebilir.