Mobilemenu
Profile

MotoGP 2016’da Bizi Neler Bekliyor?

MotoGP’de 2016 sezonu 20 Mart’ta başlıyor. Geçtiğimiz yıl Yamaha’dan Jorge Lorenzo’nun şampiyon olduğu organizasyona Lorenzo’nun şampiyonluğundan çok Marc Marquez ile Valentino Rossi’nin sezonun sondan ikinci yarışı olan Malezya GP’de karıştıkları kaza ve akabinde çıkan kavgalar damga vurmuştu.

Bu kadar yüksek tansiyonlu bir sezon sonunun ardından 2016’nın nasıl başlayacağı ise tam bir muamma. Yamaha’dan takım arkadaşı olan ve geçen seneki şampiyonluk mücadelesi yüzünden arası açılan Lorenzo ve Rossi hala birbirleriyle konuşmuyor. Her iki taraf da dozu düşse de birbirlerini suçlayan açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Elbette bu durum en çok da takımları Yamaha’yı rahatsız ediyor. İki şampiyonluk adayı pilotlarının sürekli kavga halinde olmasına bir dur demek isteyen takım hem Rossi hem de Lorenzo’ya ültimatom verdi. Bunun üzerine Lorenzo bir açıklama yaparak Rossi ile asla arkadaş olamayacaklarını ama takımlarının başarısı için birbirlerine saygı duymaları gerektiğini ve kendisinin bu saygıyı Rossi’ye duyduğunu söyledi. Doktor lakaplı Rossi ise konuyla ilgili suskun kalmayı sürdürüyor.

2016 sezonuna direk Yamaha, Rossi ve Lorenzo ile başlamamızın bir sebebi var elbet. Çünkü hem sezon öncesi testler hem de yeni Yamaha motosikletinin performansı bu yıl da şampiyonluk mücadelesinin bu ikili arasında geçeceğini söylüyor. Ama bu beklenti ve önyargıya bir ismin elbette itirazı var: Marc Marquez.

Repsol Honda ile iki kez MotoGP şampiyonluğu yaşayan genç pilot, bu yıl verdiği bir senelik aranın ardından yeniden şampiyon olacağı konusunda iddialı. Hatta bunu tüm röportajlarında söylemeyi de ihmal etmiyor. Güçlendirilmiş şasesi ve artırılan hacmiyle Repsol Honda’nın yeni motosikletinin Marc Marquez ile şampiyonluğa sürmesi çok da imkânsız değil. Çünkü Yamaha ve Rossi-Lorenzo ikilisini favori gösteren tüm otoriteler, şu eklemeyi yapmayı da ihmal etmiyor: Tabi Marquez ve Dani Pedrosa çok kötü bir sezon geçirirse…

Gerçekten de ilk Lorenzo-Rossi tartışması hem takımı hem de bu iki pilotu zıvanadan çıkarıp Marc Marquez ve Dani Pedrosa’nın yolunu açabilir. Her ne kadar Marquez kadar şans tanınmasa da takım arkadaşı Dani Pedrosa çok iyi bir sezon öncesi hazırlık süreci geçirdi ve geçen yıl sakatlıklar nedeniyle berbat geçirdiği sezonunu affettirmek istiyor. “Bu sene podyumda daha sık görünmek istiyorum” diyen İspanyol pilot, söylediğini yapacak tecrübe ve yeteneğe de sahip. Onun yarışlarda yapabileceği birkaç çıkış biz izleyiciler için müthiş bir sezonun habercisi olabilir.

Mahşerin dört atlısı yani Rossi, Lorenzo, Marquez ve Pedrosa’dan birinin 2016’da şampiyonluk şampanyasını patlatacağından herkes emin. Fakat bu dörtlü dışındakileri harcamak da pek akıllıca olmaz. Özellikle de Ducati ve onun geçen sene zirve yapan pilotu Andrea Iannone’yi.

Ducati takımı bu yıla özel olarak motor gücünü iki katına çıkardı ve aldığı sponsorluk desteğiyle bütçesini de genişleterek hem takım mühendislerinde hem de sürüş ekibinde güçlendirmeye gitti. Sezon öncesi testlerde de fena sonuçlar almayan takım özellikle Andrea Iannone’ye çok güveniyor.

Geçen sene Philip Island’da inanılmaz bir hızla iki büyüğü yani Rossi ve Marquez’i aynı anda geçerek tüm MotoGP severlerin ağzını açık bırakan Iannone, bu yıl da benzer sürprizler yaparsa öndeki dörtlüye zor anlar yaşatabilir. Ve şunu iddia edebiliriz ki, bu kesinlikle imkânsız değil. Onun kadar değilse de takım arkadaşı ve adaşı Andrea Dovizioso da birkaç yarışta kendini hatırlatacak işler yaparak keyif üstüne keyif katabilir. Kısacası: Ducati’ye dikkat!

Üç İspanyol ve bir İtalyan’ın uzun süredir domine ettiği MotoGP’de diğer aslanların pay alması için henüz erken gibi gözükse de Andrea Iannone ya da genel olarak Ducati takımı bir direniş bayrağı açabilir. Ama o sene bu sene mi hep beraber göreceğiz.

Sonuç olarak, bizi hem geçen sene yaşanan kavgaların devam eden tansiyonu, hem de yeni ve iddialı pilotların ortaya çıkması nedeniyle son yıllarda görülmemiş büyüklükte bir rekabet bekliyor. Yiyecek ve içecek stoklarınızı çoğaltın, harika bir sezon bizi bekliyor!